Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Dünyanın En Güçlü Köpek Cinsi

Geçmişten günümüze kadar köpekler hem bizlerin yakın dostları hem de bizleri koruyan yardımcılarımız olmuşlardır. Sadakatli olmaları, zekâları ve korumacı olmaları bakımından hayatımızın merkezinde yer alırlar. Bekçilik, avcılık ve çobanlık gibi birçok işleri yapmaları bakımından her zaman yanımızda olmuşlardır ve zor işlerin üstesinden gelmişlerdir. Kıvrak zekâları, hızları ve çene kuvvetleri bakımından hayatımıza değer katan köpekler hakkında merak edilen birden çok konu vardır. Bu konular arasında dünyanın en güçlü köpek cinsi hangileridir? Gelir.

Dünyanın En Güçlü Köpek Cinsi
Dünyanın En Güçlü Köpek Cinsi

Dünyanın En Güçlü Köpek Cinsi Hangisidir?

Köpekler korumacı özellikleri ve sevimlilikleri bakımından herkes tarafından tercih edilir. Günümüzde artık evlerde de köpek beslenilir. Sadakatli ve korumacı olmaları bakımından tercih edilen bir hayvandır. Fakat bazı köpeklerin evde bakılması imkânsızdır. Yani tehlikelidir. Bu köpeklerin evcilleştirilmesi gerekir.

Fakat dünyanın en güçlü köpek cinsi leonberger gelir. Newfoundland, great pyrenes ve Saint Bernard ırklarının melezlenmesi sonucunda leonberger ortaya çıkmıştır. En güçlü köpek listesinde yer alır. Leonberger köpeklerin çene kuvvetleri 400 PSI olarak kaydedilmiştir. Leonbergler soğuk iklimlerde yaşamayı severler. Soğuk ilimlerde hem mutlu olurlar hem de sağlıklı yaşayabilirler.

Dünyanın En Güçlü Köpekleri

Dünyanın en güçlü ve en güçlü çeneye sahip köpekleri vardır. Oldukça tehlikeli köpeklerdir. Bu köpekler genellikle bekçilik, çoban köpekleri olarak yer alırlar. Bu köpeklerin birçok sorumlulukları vardır. Dünyanın en güçlü köpeklerini şöyle sıralayabiliriz;

Dünyanın en güçlü köpekleri yukarıda sıraladığımız gibidir. Oldukça dev ırklar arasındadırlar. Çene yapıları kuvvetli olduklarından ısırma güçleri oldukça kuvvetlidirler.

Dünyanın En Güçlü Köpeği

Devasa gövdeleri, atletik yapıları ve etkileyici duruşları ile ülkemizin ve dünyanın en güçlü köpeği Cane Corsadır. Cane corse köpekleri dünyanın en güçlü köpekleri arasında gelir. Bu köpeklerin çene kuvveti 700 PSI olarak belirlenmiştir. Avcılık için oldukça ideal bir köpektir. Oldukça tehlikeli bir köpek olması bakımından dikkat çeker. Cane corse köpeklerin çok iyi bir şekilde eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi gerekir. Tehlikeli köpekler olduğundan eğitilmesi gerekir.

Kangal

Sivas’ın simgelerinden biri olan kangal Türklerin orta Asya’dan getirdikleri bir ırk olarak biliniyor. Türk boylarından biri olan Kangal boyunun Anadolu’ya getirdikleri bu ırk çoban köpeği olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde Yeniçeri askerleri tarafından savaşlarda kullanılmak üzere besleniliyordu. Çoban köpeği olarak kullanıldıkları zaman sürüyü korudukları gibi yönlendirme özelliğine de sahiptirler. Kanallar sürüyü kurt, tilki ve çakal gibi birçok hayvandan da korurlar. Kangallar sahiplerine duydukları büyük sadakat duygusu ile birçok faktörden korurlar. Bu cins üstün dövüş yeteneğine sahip ve gözleri karadır. Karşılaştıkları tüm düşmanlarına karşı geri adım atmadan saldırırlar. Güçlü bir duruşu ve kaba bir görünüme sahip olan kangal köpekleri diğer cinslere de korkutucu gelir.

Alaska Malamute

Alaska bölgelerinde yaşayan ırk yerel halk tarafından Alaska kurdu olarak biliniyor. Alaska bölgesinde işçi köpek olarak kullanılıyor. Özellikle bölgenin buz ve karla kaplı olmasından dolayı kızak çekme işlemi için kullanılıyor. Sahiplerine sadık oldukları ve çocuklara sevecen davrandıkları için evcil olarak ta kullanılıyor. Tüyleri dışa doğru sert iç kısımları yumuşaktır. Dövüşken bir yapıya sahip olan bu kurt köpekleri geniş omuzlara sahiptir. Boyları 70 cm, kiloları 60 kg ‘ye kadar çıkabiliyor. Tüylü ve kıvrımlı bir kuyruğa sahip olan Alaska kurdu güçlü pençelere de sahiptir.

Rottweiler

İsmini Almanya’da bulunan Rottweiler kasabasın alan köpek cinsi savaşçı özelliği ile biliniyor. Sahibine sadık olan köpek ırkının kökeni Roma İmparatorluğuna kadar dayanıyor. Roma lejyonerleri tarafından özel olarak yetiştirilen Rottweiler bekçi köpek olarak yüz yıllarca kullanılmıştır. Özellikle sürülere bekçi ve çobanlık eden Rottweiler günümüzde güzel görünümünden ve çocuklara sıcak davranışlarından dolayı evcil olarak ta kullanılıyor. Rottweiler ırkının en belirgin özelliği ani tepkileri ve öz güvenli oluşlarıdır.

Dünyanın En Güçlü Köpek Cinsi
Dünyanın En Güçlü Köpek Cinsi

Dogo Argentino

Arjantin ırkı olarak bilinen Dogo Argentino birçok köpek cinsinden melezlenerek ortaya çıkarılmıştır. 1928 yılında melezlenen ırk birçok avlanmada kullanılmıştır. Güçlü kas yapıları sayesinde başta domuz avı olmak üzere birçok büyük baş hayvan avında oldukça başarılıdır. Melezlemede sekiz farklı ırk kullanılmıştır. Bu ırkların farklı özelliklerini barındıran Dogo Argentino kısa tüyleri ve keskin hatları bulunuyor. Melez ırkın belli bir kısmı melezlemeden dolayı işitme problemi yaşar. Fazla soğuk veya sıcak iklimlerde yaşamaya müsait olmayan Arjantin ırkı sağlam bir karaktere de sahiptir.

Rhodesian Ridgeback

Dünyanın en güçlü köpeklerinden gösterilen rhodesian ridgeback güçlü ve kaslı bir vücuda sahip olmaları yönleriyle dikkat çekerler. Avcılık ve çobanlık işlerinde oldukça başarılı köpeklerdir. Afrika kökenli bu köpekler doğru aileler ile karşılaştıklarında sevgi gördüklerinde sosyalleşip uysal bir köpek olabilirler. Fakat aslan avında bu köpekler tercih edildiğinden tehlikeli köpekler olduğu için uysallaşmaları gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Alman Çoban Köpeği

Alman çoban köpeği en zeki köpek ırkları arasında gelir. Ayrıca Alman çoban köpeği dünyadaki en güçlü köpek ırkları arasında ve dünya genelinde oldukça popüler bir köpektir. Güçleri ve görevlere olan bağlılığı bakımından da dünya genelinde tercih edilen bir köpektir. En güçlü çeneye sahip bir köpektir. 239 PSI ısırma güçleriyle ne kadar güçlü bir çeneye sahip olduklarını gösterirler.

Amerikan Bulldog

Dünyadaki en güçlü köpekler arasında Amerikan bulldog gelir. Kalın kemikleri, muazzam duruşu ile birlikte oldukça fark edilen güçlü kaslara sahiptirler. Bu cinsle karşılaşmak kimse istemez. 306 PSI ısırma güçleri ile en güçlü çeneye sahip köpekler arasındadır. Erken dönemlerde sosyalleştirildikleri zaman sadakatli olmalarıyla dikkat çekerler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.