Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Cane Corso

Cane Corso köpek ırkları son zamanlarda oldukça popüler bir ırk haline gelmiştir. Italiano ismiyle de bilinmektedir. Asil duruşları ve güçlü yapıları ile cane corso köpek ırkları insanı kendisine hayran bırakmaktadır.

Cane Corso
Cane Corso

Tarihi

Roma İmparatorluğu’ nun Yunan Adaları işgali sırasında, Roma lejyonları Cane Corso köpek ırklarını İtalya’ ya götürerek burada geliştirmişlerdir. Roma ordusunda çeşitli görevlerde kullanılmak üzere İtalyan Cane Corso ırkı üretmişlerdir. Bu köpek ırkları, 20. yüzyılda nesillerinin yok olması tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. İtalya’ ya getirilen bu köpekler, burada yer alan İtalya’ nın yerli köpekleri sayesinde yok olmaktan kurtulmuşlardır.

Cane Corso Irkının Fiziksel Özellikleri

Cane Corso ırkı köpekler şu fiziksel özelliklere sahiptirler;

  • Kaslı bir vücut yapısına sahiptir.
  • Büyük kafa yapısına sahiptir.
  • Erkeklerin boyları 64 cm ile 68 cm arasında, dişilerin boyları ise 60 cm ile 64 cm arasında değişmektedir.
  • Ağırlıkları erkeklerde 45 kg ile 50 kg, dişilerde ise 40 kg ile 45 kg arasındadır.
  • Büyük ve kareyi andıran bir burun yapısına sahiptir.
  • Kalın bir çene yapıları vardır.
  • Gözleri orta büyüklükte ve oval şekildedir.
  • Sert ve kalın bir deri yapıları vardır.
  • Tüyleri kısa ve parlaktır.
  • Siyah – gri, koyu buğday, barut grisi, açık kahverengi, koyu kahverengi renklere sahiptir.

Karakteriksel Özellikleri

Bu köpek ırkları korumacı bir yapıya sahiptir. Çevresine karşı her zaman tetikte beklemektedir. Kendinden emin ve sessizdirler. Koruma köpeği tercih edecek olan kişiler için Cane Corso köpek ırkı uygun bir tercih olacaktır. Ailesine kadar oldukça sadıktır ve onları korumak için her şeyi yapar. Yavru iken sahiplenilirse ve aile içerisinde yetişirse o aileye oldukça sadık bir şekilde bağlanır. Ailede olan tüm kişilere karşı korumacı bir özelliğe sahip olur. Zeki bir köpek ırkıdır. Enerjileri oldukça yüksektir. Oyun oynamayı seven bir köpek ırkıdır.

Cane Corso Yaşam Alanı

Cane Corso köpek ırklarının yaşam alanı olarak, genellikle bahçeli ev ortamları daha uygundur. Apartman dairelerinde bu ırkları beslemek uygun olmayacaktır. Çünkü bu ırklar enerjik bir yapıya sahiptir. Bu enerjilerini sürekli olarak atmak isteyecektir. Bu açıdan düzenli olarak egzersizler yaptırmak gerekir. Egzersizler yaparak enerjilerini atmaktadır. Bu açıdan apartman dairelerinde beslemeye uygun bir ırk değildir.

Cane Corso Bakımı ve Temizliği

Cane Corso ırklarının bakımları zor değildir. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Haftada bir kez tüylerini taramak yeterli olacaktır. Yılda iki defa tüy dökerler. Bu açıdan ev ortamında bakılacak ise temizlik konusunda dikkat edilmelidir. Düzenli olarak egzersiz yaptırmak da önemlidir. Enerjik yapıya sahip olduklarından dolayı yürüyüş yaptırmak gerekir. Haftada bir kez yıkanmalıdır.

Ağız içerisinde oluşabilecek bakteriler için haftada 2 – 3 kez dişleri fırçalanmalıdır. Ayrıca günlük olarak fırçalamaya özen gösterildiği takdirde diş eti rahatsızlıkları ve ağız kokusu için de fayda sağlayacaktır. Çeşitli enfeksiyonlara ve kızarıklığa karşı kulakları kontrol edilmelidir. Gözlerde kızarıklık, akıntı gibi durumların olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Herhangi bir durumda veterinere götürmekte fayda olacaktır.

İlginizi çekebilecek Presa Canario Irkı Özellikleri için tıklayın

Eğitimi Nasıl Yapılmalı?

Cane Corso ırkı köpeklerin eğitimleri de aksatılmadan zamanında yapmak gerekir. Genellikle yavru iken eğitimlerini yaptırmak faydalı olacaktır. Eğitimleri esnasında ödüller vermek gerekir. Cezalar verilmesi yanlış bir tutum olacaktır. Sert bir yapıya sahip olan bu köpeklere ceza verildiği takdirde, onu daha da saldırgan bir yapıya dönüştürebilmektedir.

Koş, otur, bekle, yat gibi komutlar verilebilir. Bu köpekler oldukça zekidirler. Verilen komutları çabuk kavrarlar. Sabah ve akşam belir süre ile bu eğitimler verilebilir. Bu köpekler aynı zamanda, eğitim esnasında yemek verilmesinden de hoşlanırlar. Eğitim esnasında onlara yemek vermek bir ödül olarak görülecektir.

Cane Corso
Cane Corso

Cane Corso Nasıl Beslenmeli?

Cane Corso köpekler için günlük olarak 4 – 5 kap kuru yiyecekler verilebilir. Ne kadar besleneceği yaşına, boyuna, aktivite seviyesine, yapısına ve metabolizmasına göre değişkenlik göstermektedir. Sürekli olarak egzersiz yapan bir köpek ile genellikle evde zaman geçiren köpek arasında beslenme konusunda farklılıklar olur. Yüksek kaliteye sahip mama vermekte fayda vardır. Kilosu sürekli ölçülerek buna göre mama miktarı ayarlanabilir.

Çocuklara Karşı Koruyucu ve Sevgi Dolu

Bu köpek ırkları çocuklara karşı oldukça sevgi doludur ve onları korurlar. Bunun için yeterince sosyalleştirilmeli ve iyi eğitilmesi gerekmektedir. Çocukların da bu köpeklere karşı nasıl yaklaşacağını ve nasıl dokunacağı konusunda da bilgi verilmelidir. Sevgi dolu bir özelliğe sahip olsalar da, çocuklar ile ilişkileri gözlemlenmeli ve yalnız bırakılmamalıdır.

Cane Corso Günde Kaç Saat Uyur?

Cane Corso köpekleri günlük olarak ortalama 12 saat uyumaktadır. Köpeklerin fazla uyuması yanlış algılanmamalıdır. Köpeklerin yorgun düştüğü düşünülmemelidir. Düzenli olarak egzersizleri de yaptırılmalı ve aksatılmamalıdır. Bu uyku süreleri yaşa göre değişebilmektedir. Bir yavru köpek günde 16 – 20 saat aralığında uyuyabilmektedir. Yaşlı bir köpek ise günlük olarak 16 – 18 saat uyuyabilmektedir. Uyku saatleri dışındaki zamanlarda gerekli eğitimleri, egzersizleri yaptırılmalıdır.

Cane Corsa Kaç Yavru Doğurur?

Cane Corsa ırkları heybetli bir yapıya sahip köpek türleridir. Bu yapılarına rağmen bu köpekler 4 – 6 arasında yavru doğurabilmektedir. Bu yavru sayısı birçok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Daha az sayıda ya da daha fazla sayıda yavru dünyaya getirebilmektedir. Köpeğin sağlık durumu, kaç kez çiftleştiği gibi etkenler doğum sayısında etkili olmaktadır.

Sağlık Durumu

Bu köpek türleri genel olarak sağlıklı ırklardır. Bazı durumlarda çeşitli rahatsızlıklar da yaşayabilmektedir. Bu rahatsızlıklar her köpek ırkında meydana gelebilecek olan rahatsızlıklardır.

Cane Corso Fiyatları

Cane Corso Fiyatları 2022 yılında ortalama 4.000 lira ile 8.500 lira arasında değişmektedir, bu değişimlerin bir çok etkeni vardır, bu etkenlerin başlıca sebepleri; rengine, soy ağacına ve fiziksel özelliklerine göre farklılık göstermektedir .

cane-corso-yavru

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.