Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

Labrador Retriever

Labrador Retriever ırkı köpekler, sakin ve meraklı olan bir köpek türü olup vefakâr olma özelliği taşırlar. Sahibinin memnun olmasına önem veren labrador köpekler egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksek köpeklerdendir.

Labrador Retriever köpek videosu izlemek için: TIKLAYIN

Labrador ırkı köpekler Kanada’dan İngiltere’ye gelerek retriever cinsi köpeklerle çiftleşerek günümüze kadar ulaşan bir köpek türüdür. Uluslararası tanınırlığı ise 1903 yılında İngiliz köpek kulüpleri tarafından yapılmıştır. Popüler olması yıllar içinde artarak günümüze kadar ulaşan ırk oldukça akıllı ve eğitilmesi kolay bir ırktır.

Labrador sahibine sadık mı sorusuna sahibine son derece sadık ve itaat etmeye yatkın bir ırk olduğu söylenebilir. Çocuklarla arası iyi olan ırk sürekli ailesinin yanında olmak ister ve sosyalleşmesi güzel bir eğitimle tamamlanırsa sorun yaşamadan yabancılarla da anlaşabilir.

Labrador Retriever köpeklerin sahiplenilmesinde labrador koruma yapar mı dendiğinde en kıymetli arama kurtarma köpeklerindendir. Çok iyi koku alma duyularından dolayı gelişmiş içgüdüleri bulunur ve her şeyi kolayca bulabilirler.

Labrador Retriever Genel Özellikleri

Labrador retriever ırkı son derece sahiplerini memnun etmek isteyen ve itaati seven bir ırktır. Akıllı olmalarından dolayı eğitilmeleri kolay olan ırkın yavruyken eğitim almaları önem taşır. Su için yaratılmış olan ırk oldukça iyi bir yüzücüdür.

Dünyanın en iyi yüzen köpeği olan labrador ırkı eski zamanlarda balıkçılara yardım etmekteydiler. Su geçirmez tüyleri ve ayaklarında perdeler bulunmakta olan labrador ırkı ağ çekmek ve ağı yönlendirmek gibi görevlerde bulunmuşlardır.

Labrador Retriever Genel Özellikleri

Yüzmenin dışında oldukça iyi bir koşucu olan labrador ırkının egzersiz ihtiyaçları üst seviyededir. Labrador Retriever ırkının koklama yetenekleri oldukça gelişmiştir ki bir kişinin kanser olup olmadığını bile anlayabilecek potansiyelleri bulunur. Koklama yeteneklerinden dolayı arama kurtarma uzmanı olan ırkın bir diğer özelliği ise zekâsından dolay rehber köpek olarak görev almasıdır.

Uysal ve zeki köpeklerden olan labrador Retriever ırkı ev halkı için ideal bir yapıdadır. Isırma ve havlaması bulunmayan ırk tehlike sezmesi durumunda başka bir köpek olup saldırabilir. Amerika’da en çok sahiplenilen ırk olan labrador ırkı duygusaldır ve uzun süre ailesinden ayrı kalmamalıdır.

Apartman yaşamına uyum sağlayabilen labrador ırkının bahçeli bir yaşam alanında daha rahat edeceği bilinmektedir. Güçlü bir kemik yapısına sahip olan labradorlar çalışmayı seven enerjik bir ırktır.

Kulakları sarkık, geniş bir kafası, kısa ve düz su geçirmeyen bir kürkü olan bir köpektir. Gözleri ela ya da kestane rengi olup kuyruğu güçlü bir yapıdadır. Perdeli bir ayak yapısı olmasından dolayı çok iyi yüzücü bir köpektir.

Labrador Retriever Isırır mı?

Labrador Retriever Isırır mı?

Labrador köpekleri son derece sadık ve koruyucu özelliklere sahip olan köpek ırkıdır. Labrador saldırgan olma konusunda oldukça hisli olup tehlike sezmeleri durumunda ısırabilir ve saldırabilir. Birçok insanın ısırması ve ciddi zararlar vermesi bilinmesinin yanı sıra ölümcül zarar vermesi pek söz konusu değildir.

Labrador Irkı Bakımı

Kısa tüylü bir ırk olan labradorların haftada bir kere tüylerinin fırçalanması, tüy dökme mevsimi içerisinde iki kere fırçalanması bakımları açısından fayda sağlar.

Labrador Irkı Bakımı

Kilo almaya müsait bir ırk olmasından dolayı sağlıklı ve porsiyonlu bir şekilde beslenmelerine dikkat edilmelidir. Egzersiz ihtiyaçları yüksek olmasından ise mutlaka doğru mama seçimi yapılmalıdır.

Aktif bir köpek ırkı olan labrador retriever ırkının ortalama ağırlıkları 26-34 kg iken boyları 56-61 cm’dir. 10-13 yıl ortalama yaşam ömürleri olan labrador ırkının bakımlarının ve beslenmelerinin düzenli olması yaşam sürelerini uzatabilir.

Labrador Irkı Eğitim Süreçleri

Çok zeki bir ırk olan labrador ırkının yüksek öğrenme yeteneği bulunur. Çabuk öğrenebilmelerinden dolayı eğitime oldukça açıktırlar. Aşırı bir çekme dürtüleri olmasından dolayı küçük yaşlarda yani yavruluk dönemlerinde eğitim almaları olumsuz davranışlardan vazgeçmesini sağlayacaktır.

Labrador Irkı Eğitim Süreçleri

Uzun yürüyüşler, su ve sporu sevmelerinden dolayı egzersizlerini sık sık aksatmadan düzenli bir şekilde yaptırmak önem taşır.

Labrador ırkı diğer retriever ırklarına göre daha hareketli ve dominant olan bir yapıya sahiptir. Tüm olumsuz olan davranışlardan da erken dönemde eğitim almalarıyla uzaklaşabilirler. Çok iyi bir av köpeği olan labrador köpekleri suda oynamayı çok sevmelerinden dolayı eğitimlerinde suyla öğrenme sağlanabilir. Sert davranmamak ve pekiştirmeler sağlayarak ödüllendirilmek eğitimlerine katkı sağlar.

Labrador Irkı Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Labrador Irkı Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Ortalama 25-35 kg ağırlığı olan labrador köpeklerinin kilo almaya müsait bir yapıları bulunur. Orta ve iri ırklardan olan labradorlar soğuk iklimde de yaşayabilirler. Yeterli ve düzenli olan beslenmelerinde kuru mama, konserve ve sağlıklı içerikli mamalar yer almalıdır.

Beslenmeleri doğru protein içeren, yüksek kalitede ve doğru içeriklerin yer aldığı mamalarla olmalıdır. Aktif spor yapmaları ve egzersiz ihtiyaçlarının yüksek olmasından dolayı doğru bir şekilde beslenmeleri önem taşır.

Labrador  Cinsi Köpek Fiyatları

Labrador  Cinsi Köpek Fiyatlari

Labrador fiyatları bakımından tüm diğer ırklar gibi farklılıklar gösteren bir ırktır. Köpeklerin sahiplenilmesi ya da satın alınması sırasında cinsiyeti, eğitimi, sağlığı ve diğer tüm özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Border Collie Özellikleri ve Bakımı – Border Collie Fiyatı (patigen.com)

Labrador cinsi köpek fiyatları ortalama 2500-5000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.