Evcil Marketim
AkvaryumAkvaryum BalıklarıBalık Bakımı

Panda Çöpçü

Panda Çöpçü balığı ne kadar büyür?

Panda Çöpçü, akvaryumlarda tercih edilen ve ebatlarından dolayı sıklıkla rastlanan bir balık türüdür. Panda çöpçü balığı diğer balıklarla uyumlu bir şekilde yaşayarak akvaryumu temizleme özelliği olan bir su canlısıdır.

Hobihanem – Panda Çöpçü Balıkları Hakkında Bilgiler – YouTube

Orta ve Güney Amerika’daki derelere özgü olan balık türü akvaryum dibindeki artık yemlerle beslenerek yaşadığı alanı temizleme görevi üstlenir.

Panda Çöpçü Genel Özellikleri

Panda Çöpçü Genel Özellikleri

Panda çöpçü balıklarının akvaryum temizleme görevi üstlenmesinden dolayı genel olarak tercih edilen bir tür olduğu bilinir. Panda çöpçü balığının özellikleri;

  • Pulları bulunmaz ve sert bir deri tabakasına sahiptir.
  • Böcek, bitki ve kurtçuklarla beslenirler.
  • Doğal ortamlarında kendi cinsleriyle barış ve uyum içerisinde yaşarlar.
  • Hem etçil hem otçul bir canlıdır.
  • Erkek ya da dişi ayrımı yapılması güç olup erkek çöpçüler ince ve uzun, dişi çöpçülerin yapıları ise kısa ve yayvandır.
  • Doğal ortamları hariç farklı mekânlarda üremesi zor olan bir türdür.
  • Şartları sağlanıp bakımları doğru bir şekilde yapıldığında 20 yıl kadar ömürleri olur.

Panda Çöpçü Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Panda Çöpçü Bakımı Nasıl Olmalıdır

Çöpçü balıkları sağlam ve sağlıklı bir yapıya sahip olan deniz canlılarıdır. Akvaryum içerisinde yaşamaları durumunda suyun sıcaklığı 25 derece olmalıdır. Diplerde gezinerek oksijen almak için ara sıra su yüzüne çıkma ihtiyaçları duyarken bu hareketi sık tekrarlıyorsa bir rahatsızlığı bulunuyor demektir.

Yaşadığı ortamda mutlaka doğaları gereği kum bulunmalıdır. Bu kumların nedeni ise doğaları gereği yemlerini kum içerisinden çıkararak yerler ve akıntıyı sevmemelerinden dolayı filtre kullanılmamalıdır.

Panda Çöpçü Balığı

Akvaryum içerisinde diplerde dolaşmasından dolayı sert ve sivri cisimler bulunmamalıdır. Tüm cinslerle barışçıl bir biçimde yaşarken astronot ve çiklet cinsi olan balıklarla bir arada yaşayamaz. Agresif balıklarla bir arada bulundurmamak gerekir.

Bakımı oldukça kolay olan tür genel olarak hobi amaçlı balık beslemeye başlayanlar tarafından tercih edilir. Bitkilere zararları olmamasından akvaryumda bitki bulundurulabilirken akıntı sevmezler ve yumuşak suda uyumlu bir şekilde yaşarlar. Bu şartların ve bakımların sağlanması durumunda uzun ömürlü bir şekilde yaşayabilirler.

Panda Çöpçü Balığı Beslenmesi

Panda Çöpçü Balığı Beslenmesi

Çöpçü balıkları diplerdeki yiyecekleri yiyerek akvaryumun bulanmaması için temizlik yapan canlılardır. Diplere çöken yemekleri yerken bıyıklarıyla arama yaparlar. Bu canlılar genel olarak diplerdeki yemekleri yerken aynı zamanda balık yumurtalarına da göz dikebilir ve yiyebilir.

İlginizi Çekebilir: Astronot Balığı – Astronot Balığı Fiyatları Nedir? (patigen.com)

Panda çöpçü balıkları beslenmesinde dibe çökmüş olan yemler, kum ve bitkilerdeki böcekler yer alır. Çöpçü balıkları için özel üretilmiş olan dibe çöken yemler bulunup temin edilmesi sağlıkları açısından önem taşır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.