Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Eğitimi

Ragdoll Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll

Ragdoll kedisi 1960’lı yıllarda ortaya çıkan oldukça zeki bir kedi cinsidir. İnsanlara ve sahiplerine bağlı olarak kedi türü olarak bilinen bu cins kediler, oyun oynamayı oldukça fazla severek sahipleriyle vakit geçirmekten keyif alırlar.

Ragdoll Karakteri, Yaşam Koşulları, Çocuklarla İletişimi ve Bakımı – YouTube

Kedi ırklarının arasında ragdoll kedisi özellikleri itibariyle diğer kedilerden ayrılarak dünyada ünlenmiştir. Bu durumun en önemli nedeni ise safir mavisi gözleri, ipeksi tüyleri bulunmasıdır. Büyük kedi ırklarından olan bu kediler ortalama 12-17 yıl yaşayabilirler ve yetişkin olan ırk ortalama 10 kg’a kadar büyüyebilirler.

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Ragdoll kedisi özellikleri itibariyle diğer kedilerden ayrılmaktadır. İran kedisi ve angora kedisine benzer bir yapıları olup ipeksi tüyleri bulunan bu kedilerinin gözleri parlak bir şekilde olup mavi renktedir.

Beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renkli olmak üzere 3 farklı çeşitte ragdoll kedi ırkı mevcuttur. Beyaz eldivenli olan bu kediler patileri beyaz olanlar iken eldivensiz olanlarda bacaklar ve patiler beyazdır. Tek renkli bu kediler ise genel olarak tüy renkleri tek renk olup çikolata, kahverengi, lila ve mavi renkleri beyazla oldukça uyumlu bir şekildedir. Tüyleri yavruluk dönemlerinde soluk renkte olup büyüdükçe parlak ve kalıcı bir renk haline dönüşür.

Dostluk abidesi olan bu kediler, her cins kediyle kolaylıkla iletişim kurabilir. Çocuklarla iyi anlaşabilmesinden dolayı özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen bir kedi ırkıdır. Pek enerjik olmayan ırk kedi cinsleri arasında en zeki olanıdır. Kendilerinin en önemli özelliği ise evin içinde sahibini sürekli izlemesidir. Yetişkinlik ve yavruluk dönemleri fark etmeden oyun oynamayı çok severler.

Karakteri ve zekâsından dolayı iyi bir eğitim almaları halinde her komutu ve oyunu öğrenebilme yeteneğine sahiptirler. Sahiplerinin attıkları oyuncakları geri getirebilme ve sahipleriyle birlikte oyun oynamak en büyük keyiflerindendir.

Ragdoll Kedisi Bakımı

Ragdoll Kedisi Bakımı

İhtişamlı ve gür tüylere sahip olan bu kedi ırkın bakımı özel bir şekilde yapılmalıdır. Günlük olarak yoğun tüylerin fırçalanması karışmamasına ve sağlıklı olmasına fayda sağlarken aynı zamanda dökülmelerinde minimuma inmesine yardımcı olacaktır.

Ağız bakımı bu  kedilerde önemli olup düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması ve diş enfeksiyonlarına karşı ağız bakımın yapılması gereklidir. Ağız sağlığı kadar tırnak bakımı da önemli olan bu kedilerin tırnakları iki haftada bir kere kesilmelidir.

Tüm bakım rutinleri içerisinde kulak ve göz bakımı düzenli bir şekilde yapılmalı, tuvalet ihtiyaçları temiz ve hijyenik alanlarda karşılanmalıdır. Özel bir ırk olmasından dolayı da bakımlarının yanı sıra mutlaka güvenlikli bir bölgede yaşamaları gerektiğidir.

İhtiyaç duyulması halinde istenilen zamanda kolayca banyo yaptırılabilen bir ırktır. Tüylerine bakılarak yağlanma olup olmadığına göre karar verilebilir.

Ragdoll Kedisi Tüy Döker mi?

Ragdol kedisinin bakımı sürecinde en önemli konu tüyleridir. Yoğun bir tüy yapısına sahip olmasından dolayı özellikle bahar aylarında fazlaca tüy dökerler. Bu durumun engellenmesi ve tüylerin dökülmesinin en aza indirilmesi için bakım aşamalarında haftada bir kere, tüylerin yoğun olarak döküldüğü aylarda haftada 2-3 kere fırçalamak fayda sağlayacaktır. Diğer kedi ırklarına oranla tüylerin taranması hoşlarına gitmesinden dolayı rahatlıkla fırçalama yapılabilecektir.

Ragdoll Kedisi Kucak Sever mi?

Ragdol kedileri bol bol sevilmek ve temastan oldukça hoşlanan bir kedi ırkıdır. Tam bir kucak kedisi olmasından dolayı halk arasında bez bebek lakabı da kullanılmaktadır. Aynı zamanda çok hareketli olmayıp sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanan bu kediler, kucağı çok severler ve kucakta miskinlik yapmaktan hoşlanırlar.

Ragdoll Kedisi Sağlığı

Ragdol kedileri genetik olarak hastalıklara pek sahip olmayıp oldukça sağlıklı bir kedi ırkıdır. Ragdoll kedisi hastalıkları diğer kedi ırklarıyla genel olarak aynı olup her yaşlı kedide görülebilecek böbrek, kalp, karaciğer ve kas rahatsızlıklarıdır. Doğru bakım ve düzenli veteriner kontrolleriyle rahatsızlıkların ortaya çıkması engellenebilir ya da erken dönemde teşhis konabilir.

Ragdoll Kedisi Eğitim Süreci

Ragdoll Kedisi Eğitim Süreci

Yalnız kalmaktan hoşlanmayan ragdol kedileri eğitime açık kedi ırklarındandır. Yavruluk dönemleri 3 sene sürerek sonrasında olgunlaşmaya başlarlar. Yavru dönemlerinde verilebilecek eğitimler son derece önemli olup faydalı olur.

Zeki kedi ırklarından olan bu kediler, çok hareketli olmayıp eğitilmeleri mümkün olan kedilerdendir. Atılan topu geri getirme zekâsına sahip olup yavru iken verilen eğitimler komutları kolaylıkla yerine getirmelerine yardımcı olur.

Kucağa çok düşkün olan bu kediler, için öncelikli olan tuvalet eğitimidir. Bu eğitimi tamamlamaları halinde başka bir yere yapmazlar. Oyun oynarken tırnak çıkarmaları olmamalarından çocuklu aileler için idealdir.

Ragdoll Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Kedi ırklarında yaşam sürelerinin uzun olması bakımları ve sağlık kontrollerinin yaptırılmasıyla ilgilidir. Bu kediler, ortalama 12-17 yıl kadar yaşarken sürenin uzaması ya da kısalması tamamen sahiplerinin ilgisine bağlıdır.

Ragdoll Kedisi Fiyat

Ragdoll Kedisi Fiyat

Bu kediler, az bulunan ve nadir bir kedi cinsidir. Tüylerinin güzelliği ve gözlerinin rengiyle kendilerine has bir havası bulunan ragdoll kedisi fiyat bakımından değişiklik gösterirken ortalama fiyatları 2500-3000 TL arasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kedi İsimleri – Erkek Kedi İsimleri – Dişi Kedi İsimleri- (patigen.com)

Bu nedenle öncelikle sağlıkları, eğitimleri, cinsiyeti hakkında bilgi alınarak sahiplenilmesi önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.