Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Newfoundland Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland

Newfoundland köpek yavru iken bile normal köpek boyutlarından çok fazla cüsseye sahiptirler. Bu görüntüleri sayesinde birçok insanın dikkatini çekmişlerdir.

A giant dog with a giant heart | Newfoundland Dog – YouTube

Kimilerine farklı ve ürkütücü gelse de son derece uysal ve yapıcı hayvanlardır. Çok büyük olması onların sevecenliğinden hiçbir şey kaybettirmemiştir. Kimilerine göre koşarken çok komik gözükür. bu ve bunun gibi durumlar sayesinde yıllar boyunca hep kendinden söz ettirmiştir.

Her köpek gibi sadece tehlike altında saldırıya geçerler. Saldırıya geçmeden önce mutlaka uyarı olarak şiddetli derecede ve yüksek volümde havlarlar.

Aynı zamanda sahiplerine karşı son derece ılımlı yaklaşırlar. Aralarında bir gerginlik yaşansa bile kısa sürede kendini toparlayıp sahibi ile iletişim yoluna geçer.

Koca yapıları sebebiyle çok hızlı koşamazlar  ve atletik vücutları yoktur. Bu sayede çok esnek hareketlerde bulunamazlar. Ama güçlü yapıları normal standarttın bir tık üzerinde olduğu için, günümüzde arama kurtarma ekibinde görev yaparlar. Bu sayede kısa zamanda çok insan kurtarılmasına vesile olmuşlardır. Aynı zamanda duygusal yönleri ile her zaman merhametli ve yardımseverlerdir.

Bu cins köpeklerin zeka düzeyleri oldukça yüksektir. eğitim sırasında bu yönleri hemen açığa çıkar. Aynı zamanda sahiplerinin hayatlarını kurtarmış olmaları onları daha bir anlamlı kılar.  Çoğu kez sahiplerini tehlikeli durumda analitik düşünerek, mantıklı bir rota çizerek kurtarmışlardır.

Sadece sahiplerine karşı değil küçük çocuklara da oldukça ilgilenirler. Özellikle oyun parklarında ikisinin eğlenceli vakit geçirmesi bu olguyu kanıtlar niteliktedir.

Newfoundland Köpek Ne Yer?

Newfoundland Köpek Ne Yer?

Bu cins köpeklerin beslenme düzeni diğer köpeklere oranla biraz farklıdır. Normal standart köpekler kuru mama ile beslenmesi gerekirken, Newfoundland cinsi köpekler kuru mamaya artı olarak ev yemeklerinden de az miktarda da olsa yiyebilirler. Sahipleri genellikle tuzsuz ve baharatsız ev yemeklerini tercih ederler.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus sucuk salam sosis gibi çiğ et verilmemelidir. Nitekim orijinal sucuk bile olsa içerisindeki baharatlar bağırsaklarında problemi yol açacağı için kesinlikle tercih edilmemelidir.

Beslenme konusunda bir rutin oluşturmada ve neyin yararlı olup olmadığını öğrenmek için mutlaka sıkı bir araştırma yapıp, gerekirse veteriner hekimlere danışılmalıdır.

İlk ortaya çıktıkları tarihte Newfoundland canada bölgesinde balıkçılarla çok haşır neşir oldukları için çiğ balık yemeleri muhtemeldir. Yine de bu olgunun kırılması gerekir. Çünkü eski dönemlerdeki gibi sağlıklı ve orijinal ürün kalmadığından köpeklerin metabolizması etkilenebilir.

Yemek konusunda dikkat edilen hususlar genellikle bu kadar olup, her yemekten sonra mutlaka su içmeleri gerektiğinden su kaplarının yeterli oranda bulunması ve taze olması gerekir.  Ev ortamında genelde kapları temiz kalır. Fakat dışarıda beslenen Newfoundland cinsi köpeklerin kapları düzenli olarak temizlenmelidir. Ve dışarıda iken mutlaka çöp gibi zararlı atıkları onların yaşam alanından uzaklaştırılması gerekir.

Newfoundland Sahiplenme

Newfoundland Sahiplenme

Newfoundland köpekleri sahiplerine karşı çok sadıktırlar. Aralarında kısa zamanda duygusal bir bağ oluşur.

Bu cins köpeklerin bakımı da oldukça önemlidir. Özellikle kürklerinin sık sık taranması ve banyo yapılması onların derilerine çok iyi gelir. Tüyleri sık ve kabarık olduğundan, bakım rutinleri haftalık ve aylık olarak seyredebilir. Aynı zamanda bu cins köpekler yüzmeyi çok severler. Sıcak yaz günlerinde mutlaka ufak kaçamaklar yapılıp denize götürülmesi onların oldukça mutlu olmasını sağlar.

Evin sıcaklığı sabit ayarda olduğu için bu duruma adapte olmaları gerekir dolayısıyla fazla tüylerden derilerini uzaklaştırırlar. Aynı zamanda soğuk havalara karşı son derece dirençlidirler.

Sahiplerini ilgilendirecek bir başka konuda aşırı derecede salya üretmeleridir. Yani sözgelimi yeni yıkanmış çarşaflar, yastıklar ve kıyafetler onların ilgi alanıdır. Bu oyunlarından sonra yüksek sesli havlayarak sahiplerini yaptıkları yaramazlıktan haberdar ederler. Bunun gibi birçok küçük yaramazlıklarla eğlenirler.

Newfoundland Köpek Evde Beslenir mi?

Newfoundland Köpek ne kadar büyük olsada kimi sahibe göre evde beslenmesinde bir sakınca görülmez. Sadece ev geniş ve ferah olması, aynı zamanda müstakil olması yeterlidir.

Apartman hayatına genellikle ayak uyduramazlar hem karakteristik özellikleri buna engel olur hem de cüsseleri!

Newfoundland cinsi köpekler evden beslenir fakat çok fazla evde durmak onlar için iyi değildir. Genellikle psikolojik açıdan sorunlar doğurabilir. Aynı zamanda kilo bakımından sabit kalmaları için egzersize ihtiyaç duyarlar bu sayede her gün yürüyüşe çıkmak onlar için son derece yararlıdır.

Evin büyük odasında onlara alan açmak mantıklı bir fikirdir. Bu sayede onlar için hem rahat olacak, hemde dışarıya çıkamadığı dönemlerde evde kendini rahat hissedecektir.

Newfoundland Fiyatları

Newfoundland Fiyatları

Newfoundland fiyatı genel olarak 8.000 TL ile 22.000 TL arasında değişmektedir. Fiyat farkının bu kadar uçuk olmasının sebebi eğitim düzeyi ve yaşı olarak nitelendirilir. Aynı zamanda zamanında yapılmış aşılama ile aşıları tamamlanmış cins köpekler daha yüksek rakamlara sahiplendirilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Schnauzer Özelikleri ve Bakımı -Minyatür Schnauzer Fiyatları (patigen.com)

Bu cins köpekler yavru iken sahiplerine kavuşturulduklarında daha fazla duygusal bağdan ötürü iyi bir eğitim süreci başlayacaktır. Her şeyin küçük olanı güzel mantığı ile yavrular büyük hallerine göre daha çok sevilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.