Evcil Marketim
KöpekKöpek Bakımı

Yavru Köpekler Ne Yer ve Nasıl Beslenmelidir?

Yavru Köpekler Ne Yer

Yavru Köpekler Ne Yer konusu oldukça hassas davranmamız gereken bir konudur. Yavru Köpekler Ne Yer kısa ve özet anlatalım!

Yetişkin köpeklere kıyasla yavru köpeklerin bünyeleri tahmin edildiği üzere çok daha hassastır. Bu yüzden yavru köpekler konusunda çok daha fazla dikkat etmemiz gerekir.

Öncelikle bebekler gibi yavru köpeklerin de anne sütüne ihtiyacı vardır. Yeteri kadar anne sütü almazsa gelişim çağında eksiklikler olabilir. Yavru dönemde tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılarlar. Maalesef ki yavru köpeğin annesini kaybettiği durumlar yaşanmaktadır. Yavru köpeğimizin anne sütünden alması gereken tüm besinleri tarafınızca karşılanması gerekir.

Yavru Köpekler Ne Yer
Yavru Köpekler Ne Yer

Anne sütü alamayan yavru köpekler için özel olarak üretilmiş süt tozu kullanılabilmektedir. Veterinerinize danışarak gerekli bilgiyi alırsanız sizler ve köpekleriniz için çok daha sağlıklı olacaktır. Eğer ki yavru köpeğiniz süt içme dönemini atlamış mama yiyebilecek hale gelmiş ise bu temel gıdaları kuru mama ile karşılayabilirsiniz.

Her köpek cinsine, yaşına ve sağlık durumuna göre farklı birer beslenme tablosuna ihtiyaç duyar. Bu yüzden sürekli kendimize yavru köpekler ne yer sorusunu yöneltiriz. Yavru köpeklerin daha da özen gösterilmesi gerekir. Yavru köpekler hızlı gelişim gösterdikleri için yüksek kalorili ve besleyici mamalara ihtiyaç duyarlar. 1 yaşına kadar köpekleriniz yavru olarak adlandırılır.

Bu yüzden 1 sene boyunca sizlerde köpeğinizin yavru olduğunu ve onlara ona göre davranmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Yavru köpek mamasını ne zaman bırakmanız gerektiği konusunda patigen.com ya da sizlere en yakın veterinerden yardım isteyebilirsiniz.

O kadar yüksek kaliteli mama, kalorili mama, yoğun besleyici mamadan bahsettik. Peki bu mamaların içerisinde aranacak temel besinler nelerdir hemen bakalım:

  • Büyüyen kasları destekleyen yüksek kaliteli protein kaynakları
  • Büyüyen kemik ve dişleri desteklemek için kalsiyum ve fosfor gibi mineraller
  • Büyüme ve enerjiyi destekleyen sağlıklı yağlar
  • Yavru köpeğinizin bağışıklık sistemini geliştirmesine yardımcı olan antioksidanlar
  • Beyin ve görme gelişimini desteklemek için bir Omega 3 yağ asidi olan DHA
  • Bu ?da ilginizi çekebilir

Köpekler Ne Yer Nasıl Beslenmeli?

Yavru Köpekler Ne Yememeli?

Yavru Köpekler Ne Yememeli
Yavru Köpekler Ne Yer

‘’Yavru Köpekler Ne Yememeli’’ ‘’Köpeğime hangi besin zarar verir?’’ gibi sorular yeni köpek sahiplerinin en çok endişe duyduğu konulardan bir tanesidir. Çünkü köpeklerimiz anne sütü ve kuru mama haricinde farklı besinlerde tüketmek isteyebilirler. Bizlerde onların bu isteklerini gördüğümüz zaman onlara kıyamaz ve vermek isteriz. Fakat bu durum böyle olmamalıdır. Biz onlara iyilik yaptığımızı düşünsek de aslında fark etmeden onlara zarar verebiliriz.

Köpeklerimiz için aslında en temel ihtiyaçları kuru mamaları ve sularıdır. Kuru mamalarını tercih ederken de içerisinde temel gıdaları yeterince bulundurduğundan emin olmamız gerekir. Şöyle bir durum vardır ki yavru köpeklerde eğitim verdiğimiz için ödül amaçlı besinler verebilmekteyiz. Bu durumda biraz afallarız. Çünkü ne vermemiz gerektiği konusunda tedirgin oluruz.

Köpeğinize kesinlikle vermemeniz gereken gıdalar şunlardır; şekerli besinler, mayalı hamur, çay ya da kahve, çiğ yumurta, besinlerin çekirdek ya da kabuk kısımları, soğan, sarımsak, ksilitol, çikolata, alkol, tuz, pişmiş kemik, üzüm ve koçanında mısır.

Yavru Köpek Yoğurt Yer Mi?

Yavru Köpek Yoğurt Yer Mi
Yavru Köpekler Ne Yer

Yavru köpekler yoğurt tüketebilir mi diyecek olursanız evet tabi ki tüketebilir. Fakat yoğurdun miktarı ve doğru içerikte olması çok önemlidir. Aynı zamanda dolaptan çıkarıldığı an verilmemelidir. Köpeğinize vereceğiniz yoğurt oda sıcaklığında olması gerekir. Köpeklerin laktoz intoleransı olabileceği göz ardı edilmemelidir. Yoğurdun içerisindeki laktoz oranının düşük olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca yoğurdun tatlandırıcı, şeker ve diğer katkı maddeleri içermemesi önemlidir.

Yavru Köpekler Ne Yer gibi Bu ?da dikkatinizi çekebilir!

Köpekler Nasıl Görür? Renkleri Görebilir mi? 

Evcil hayvanlar hakkında kafanıza takılan her konuda bizlere patigen.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Sizler de minik bir dosta yuva olmak ister misin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.