Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Basset Hound Özellikleri ve Bakımı

Basset Hound

Basset Hound Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede kendini sevdirmiştir. Ufak tefek yaramazlıkları olsa bile sahipleri onlara has özellikleri ve umursamaz tavırlarıyla çok  sever.

Basset Hound Karakteri, Eğitilebilirlik Durumu, Yaşam Koşulları, Çocuklarla İletişimi, Bakımı – YouTube

Özellikle de yemek saatlerinde masadan bir şeyler istemek yemek bitene kadar bu eylemi sürdürmek onlar için rutin bir aktivite olarak kalmıştır.

Sahiplerinin kendilerini sevmesi ve bir türlü ayrılamama sının sebebi evin içerisinde pati pati yürüyüp oraya buraya çarpıp sonra hiçbir şey olmamış gibi yollarına devam etmesidir. genel olarak son derece umursamaz tavırları ile dikkat çeker bu tavırları kimi zaman sahiplerini komik gözükür. Bu sayede bazı dönemler ceza almaktan kurtulurlar.

Ceza almayı çok sevmezler. zaten evde kendi oluşturdukları otoritenin sarsılması son derece onlar için rahatsızlık vericidir Bir de sahiplerinin kendilerine ceza vermesi kabul edilemez bir durumdur. bu duruma son derece şiddetle karşı çıkıp denilenin aksini yapacaktır.

Bununla beraber eğitim verilmesi oldukça güç köpekler arasına girer. Genellikle işini gördürüp, sevdiği aktiviteleri yaptırıp ya da ödül kazanıp hiçbir şey olmamış gibi problemler eve yaramazlıkları devam ederler .

Kimi sahipleri aşırı derecede yavaş hareket etmesinden dolayı kilo problemleri yaşadığını söyler. yavaş hareket etmek ve sakin davranmak onların karakteristik özelliğidir. Yeri geldiğinde son derece enerjik davranabilirler özellikle sevdiği oyunları oynamak onların enerjilerini bir miktar daha arttırır.

Yavaş hareket etmesinden ve umursamaz tavırlarından anlaşılacağı üzere, yumuşak yerlerde uyumayı sıcak alanları tercih etmeyi ve sahiplerinin yasakladığı yerlere kafa sokmayı çok severler. Evde hiç beklenmedik alanlarda ortaya çıkıp kısa dönemli şok geçirtirler.

Basset Hound tazı ırkına mensuptur. Nasıl oldu ise yüzlerinde ki görüntü hiç tazı cinsini andırmaz! 500 sene boyunca insanoğlunun yanında yaşadığı varsayılır. 18.yy zamanlarından beri varlığını korumaya devam etmiş ve neredeyse herkesin beğenisini ve ilgisini toplamıştır.

Eski zamanlardan bu yana pek çok insanın hayatına girmiş ve güzelleştirmiştir. Kısa bacakları ve solgun yüzleri kendisine her bir hasta imajı verir. Ama bu görünüm kendi genetik özelliklerindendir. Bayık bayık bakmaları  onlar için çok normal kabul edilir.

Eski dönemlerde av köpeği olarak kullanıldıkları için boylarının ettiği alanları talan etmeleri onlar için çok normal kabul edilir. Ama sahipleri bu durumda hiç hoşlanmaz! Bu sebeple evde hep bir curcuna hâkimdir.

Basset Hound Sahiplenme

Basset Hound Sahiplenme

Basset Hound Satılık ilanlarında sahiplenilme şartları açıkça belli edilir. Genellikle evde yalnız kalan insanlar tercih eder çünkü çok fazla bakıma ihtiyaçları yoktur. Çok fazla uykucu oldukları için sahipleri uzun süre kendilerini yalnız bıraksa bile kendi başlarına durabilirler.

Fakat bu durum bazı dönemler ters tepebilir özellikle hasta olduklarında aşırı mızmız olurlar. Normal dönemlerde sahiplerini umursama yani hatta yokmuş gibi davranan bu köpekler, küçük bir bebeğe dönüşebilir ve sahiplerinin yakalarını asla bırakmazlar.

Cins köpeklerin koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Yani mutfaktaki yemek kokularına karşı çok duyarlıdırlar, aynı zamanda evdeki ağır parfüm kokularından hoşlanmazlar. Kimi sahiplerin belirttiğine göre yanlış mı kokusundan da hoşlanmazlar. Bu yüzden meditasyon zamanlarında belli bir alanda bulunması ve sahibini rahatsız etmemesi oldukça önemlidir.

Fransa kökenli Basset Hound cinsi köpekler  sürekli yürüyüşe çıkartılmayacağı için evde küçük oyunlar oynayarak aktivite sağlanabilir. Bu sayede kilo kontrolü de sağlanmış olur.

Basset Hound  Ne Kadar Büyür?

Bu cins köpekler ortalama olarak 30cm boylarına ulaşırlar. Ve 25kg ağırlığında olurlar. Kısa bacakları sayesinde ne kadar boyları olsa da hep toplu göstereceklerdir.

Basset Hound  Ne Kadar Büyür?

Bu cins köpeklerde ki iyi bir özellik kendi hallerinde takıldıkları için özellikle ilk kez evcil hayvan sahiplenecek kişiler tarafından çok tercih edilirler. Kendileri gibi sakin yapılı bir çok evcil hayvan vardır. Bu kadar tercih edilmesinin sebebi uzun, yere yakın kulaklardır.

Bu cins köpeklerin beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken husus az ve sık yemesidir. Yapıları gereği kilo almaya meyilli oldukları için, herhangi bir sağlık sorunu mail etmesin diye tavsiye edilir. aynı zamanda kilo takibi veteriner hekim tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Olası herhangi bir problem de veteriner hekime danışılmadan hiçbir şey yapılmamalıdır.

Çok fazla yaramaz oldukları için ev yemeklerine saldırabilirler, aynı zamanda çöp karıştırma huyları da vardır. Bu sebeple çöpleri yüksek bir alana koymak yararlı olacaktır. Ne kadar reddetseler de mutlaka bu konular hakkında eğitim alması gerekir. Kuralları yıkmak onların yapılarında olsada ev yaşamının refah olması için bu son derece önemlidir.

Basset Hound Fiyatları

Basset Hound Fiyatları

Basset Hound Yavru fiyatları  ortalama olarak büyük halleri ile eşit miktardadır. Fiyatları 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişkenlik gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Schnauzer Özelikleri ve Bakımı -Minyatür Schnauzer Fiyatları (patigen.com)

Yavru iken almak her zaman daha mantıklıdır. Çünkü hem daha güzel anılar biriktirmek hemde duygusal anlamda bütünlük sağlamak için son derece etkilidir. Küçüklük halleri büyüklük hallerine nazaran biraz daha topludur. En azından sahiplerine henüz kök söktüremezler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.