Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Boerboel Özellikleri ve Bakımı

Boerboel

Boerboel cinsi köpeklerin kökenleri Güney Afrika’dan olduğu bilinir. Küçük kısa tüyleri ve iri vücutları ile mastiff tipi köpektir. Bu cins köpekler son derece mükemmel güçlü yapılarıyla kimilerini korkutur. Çoğu zaman kendinden emin tavırlar sergiler. tehdit olarak algıladığı herhangi bir kişiye alt etmeden asla bırakmazlar. Güçlü yapılarının bir diğer özelliği ise kolay kolay hasta olmayışlarıdır.

HİÇ BİLMEDİĞİNİZ BİR KÖPEK IRKI TÜRKİYE’DE ( Boerboel, African Mastiff ) Biggest Dog, strongest dogs – YouTube

Bu cins köpekler eski zamanlarda arazileri koruma görevi yaptıklarından doğadaki herhangi bir olumsuzluğa karşı son derece direnç kazanmışlardır. Kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için sakin ortam gerekir.

Yüksek ses ve ani hareketlere karşı duyarlıdırlar. sahiplerine karşı saldırıda bulunulduğu zaman hemen atağa geçerler ve sahiplerini korurlar. Onun dışında çok fazla saldırgan yapıları yoktur. Bu konu yine güzel bir eğitim ile koruma köpeği olarak kullanılabilir.

Zaten Boerboel kelimesinin anlamı “Çiftçinin köpeği “ olduğu için koruma görevinde oldukça başarılı bir iş çıkarırlar. Borbull veya Bole isimleri ile anılan bu köpekler çoğunluğun dediklerine göre doğal olarak ortaya çıkmış cins olarak söylenmektedir.

Boerboel Yasak Mı?

Boerboel Yasak Mı

Boerboel yasak mı sorusuna yanıt olarak Danimarka’da yasaklanmıştır. Bunu sebebi çok fazla hırçın yetiştirildikleri için ve düzgün eğitim verilmediğinden başıboş gezdikleri içindir. Bir iki olayın patlak vermesi üzerine yetkililer harekete geçmiş ve duruma el koymuşlardır.

Türkiye’de ise yasaklı ırk olarak belirlenmemiştir. Yani yasaklanmış köpek değildirler. Her güçlü ve kendi alanını koruyan köpek yasaklı olacak diye bir kaide yoktur. Düzgün eğitim verildiği takdirde hiçbir canlı saldırgan değildir.

Çok fazla enerjik yapıları olduğu için gün içerisinde eğlenceli oyunlar ve egzersiz ile hareket ihtiyaçları dizginlenebilir.

Aynı zamanda apartman hayatına uygun olmadıkları bir gerçektir. Çok güçlü havladıkları ve koşarken gürültü yaptıkları için diğer apartman sakinlerine rahatsızlık verebilir. Bu cins köpeklerin açık alanda beslenilmesi daha doğru olacaktır. Aynı zamanda bahçe, park, orman gibi doğal hayatı andıran yerlerde yürüyüşe çıkmaları onları hem ruhsal hemde duygusal yönlerini besler.

Boerboel Tehlikeli Mi?

Boerboel köpek tehlike konusunda çok fazla bahsi geçen bir cins değildir. Özellikle yavru iken insanlarla çok haşır neşir olduklarında onlarla iyi geçinirler.

Boerboel Tehlikeli Mi

Bu köpeklerde şahsa özel tavır takınılır. yani kendisine zarar vermeye çalışan şahıslara ilk önce uyarı amaçlı havlar gittikçe sesini yükseltir karşı saldırı olduğunda ise atağa geçer.

Bu cins köpeklerin mutlaka saldırıya geçmeden önce uyarı süreleri vardır. Bu sürelere dikkat edildiği takdirde ve hemen oradan uzaklaşma sağlandığında, yapılamıyor ise göz kontağı kesildiği taktirde tehdit unsuru ortadan kalkmış olur.

Boerboel En Belirgin Özelliği Nedir?

Boerboel En Belirgin Özelliği Nedir

  • Bu cins köpeğin çok fazla öne çıkan özellikleri bulunmaktadır. En belirgin özelliği şudur demek doğru olmaz. Ama herkesçe kabul edilen sert ve baskın karakterli olmaları en belirgin özellik olarak kabul edilir.  Ayrıca diğer bir özellik ise çene yapılarının çok kuvvetli olmasıyla sert bir objeyi bile kolaylıkla parçalayabilir.
  • Eğitim sırasında bu özellikleri sebebiyle istenilen hedefe ulaşmaları zaman alabilir. Ayrıca profesyonel bir eğitmen tarafından eğitilmelidir. Evcil hayvan olarak sahiplenildiği zaman sorun çıkmasını önlemek için uzman birinden destek almak  daha iyi olacaktır.
  • Bu cins köpekler ortalama olarak 12 sene hayatta kalırlar. Safkan olması dahilinde bu süre biraz daha uzayabilir.  Çünkü kalıtsal bir hastalık taşımadıkları için daha güçlü bir bağışıklığa sahip olurlar.
  • Yaşam sürelerini arttıran diğer bir faktör ise kaliteli beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için onlara uygun besinler verilmesi gerekir. Protein bakımından yüksek vitamin içeriği olan kuru mamalar tercih edilebilir. Tabi ev yemeklerinde verilmesinde bir sakınca yoktur. Ama bu durum çok fazla olması yine bünyelerine zarar vereceği için ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerekir.

Boerboel Tüy Yapısı Nasıldır?

Boerboel yavru iken daha yumuşak tüy yapısına sahiptirler. Büyüdükçe daha sert ve kısa yapılı tüylere geçiş yaparlar. Parlak ve canlı görünümlü tüyleri genel olarak kahverengi tonlarındadır.  Patilerinde ve burunlarında siyah lekeler bulunur.

Kürk yapısı kabarık değildir yani haftada bir kez taranması onlar için yeterlidir. Aynı zamanda  senelik olarak  kirlendikçe 2 veya 3 kez yıkamak yeterli olacaktır. Tüyleri kısa olduğu için uzun süren fön makinesi ile kurutma işlemine gerek yoktur. Kalın pamuklu bir havlu ile kurulamaz yeterli olacaktır. Aynı zamanda ılık suyu sevdiklerinden, banyo sularının ılık olması mutlu bir banyo süreci geçirilmesine vesile olacaktır.

Boerboel Fiyatları

Boerboel fiyat konusunda bu köpekler dolar bazında sahiplendirilme yapılmaktadır. Ve doğmadan önce fiyatı biçilen yavrular 1.500 dolardan alıcı bulmaktadır. Bu cins köpeğin çok fazla üretimi yapılmadığından sevenlerinin sıraya geçmesi çok normal!

Boerboel Fiyatları

Yaşını tamamlamış bir Boerboel cinsi köpeklerin dolar bazında ortalama olarak 3.700 ila 3.800 civarlarında sahiplendirilmesi yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Basenji Özellikleri ve Bakımı – Basenji Fiyatları- Basenji (patigen.com)

Ne yazık ki diğer köpeklerde olduğu gibi ücretsiz sahiplendirmesi bulunmuyor. Çok özel ve pahalı bir cins köpek olduğu için sayıca çok az yetişiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.