Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Japon Spitz Özellikleri ve Bakımı

Japon Spitz

Japon Spitz yavru iken çok cana yakın davranır. Çok oyuncu bir cins köpektir. Bulundukları ortamın depresif durumunu değiştirir.  Bu cins köpekler yabancılara karşı oldukça sıcakkanlıdır. Bu kadar sevimli olmaları, hem  çocukların hemde büyüklerin dikkatini çekmiştir.

Japon Spitz (Henüz Yavru) Çok Güzel Köpek Bunlar #japonspitz – YouTube

Her zaman pozitif mutlu ve enerjik yapıları vardır. Gün içerisinde asil davranışlar sergilemeleri, ailesinin ne kadar özel bir ırk olduğunu gösterir. Her zaman doğal davranırlar ve içlerinden ne geliyorsa o şekilde karşılık verirler.

İnsanlara karşı uyumlu, ve sadık yapılıdırlar. Ev hayatına çok kolay bir şekilde adapte olurlar. Yavru iken verilen eğitim ne kadar kaliteli olursa, büyüdükleri zaman o kadar güzel bir köpeğe dönüşürler. sahipleri ile yakın temasta bulunmayı çok severler. Evde uzun süre yalnız kalmak onlar için iyi değildir. Hemen özlem duyarlar.

Bu cins köpekler tam bir aile köpeğidir. Ev ortamında sessizlik ve sakinlik arayanlar hemde evcil hayvanın olsun diyenler için mükemmel bir tercihtir. Ayrıca çok zeki hayvanlardır. Eğitim sırasında zekalarını konuştururlar. En zor komutu bile basitçe algılayıp yaparlar. Japon Spitz cinsi köpeklerin gün içeresinde sürekli hareket etmeleri onların ne kadar aktif bir köpek olduğunu gösterir. O yüzden her gün yürüyüşe çıkmak enerjilerini etkin bir şekilde kullanmayı sağlar.

Bu cins köpekler eski zamanlarda refakatçilik görevi yapmışlardır. Aynı zamanda çok yönlü bir bekçi köpeği olurlar.

Japon Spitz Tüy Döker Mi?

Japon Spitz Tüy Döker Mi?

Japon Spitz Sahiplenme öncesi mutlaka bu köpek için ön hazırlık yapılmalıdır. Çünkü bu cins köpeğin çok fazla bakıma ihtiyacı vardır. Günlük yaşantısında çok yoğun işlerle uğraşan kişilerin tercih etmemesi daha uygun olur.

Japan Spitz tüy döker mi konusunda ise, bu  cins köpeklerin kürk bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri kabarık olmasına rağmen, haftalık 1-2 tarama ile parlak ve canlı tüylere sahip olurlar. Kürk ne kadar iyi olursa, tüy dökülmesi aynı doğrultuda azalacaktır. Bu cins köpekler gerekmedikçe banyo yapmaya ihtiyaç duymazlar.

Ayrıca soğuk havalara karşı dirençleri fazladır. Banyo sonrası hasta olacak diye endişelenmeye gerek yoktur.

Japon Spitz cinsi köpekler son derece sağlıklı hayvanlardır.  Kalıcı sağlık sorunları olmadığından, veteriner hekimlere çok fazla uğramazlar. Hastalık olarak sadece diz displazisine karşı problemleri olur . Aynı zamanda uzun otlara karşı alerjilerinin olduğu gözlemlenmiştir.

Japon Spitz Özellikleri

Orta Boy Spitz  iri kemikli sağlam kas dokusuna sahip güçlü köpektir. Vücutlarındaki tüm uzuvları birbiriyle orantılıdır. Dik üçgen kulaklar, kar beyazı bir kürk ve kabarık bir kuyruk onların dış görünüşlerini muhteşem kılar.

Japon Spitz Özellikleri

Göz renkleri genel olarak kahve tonlarındadır. Kilo bakımından 5 kilogram ile 6 kilogram arasında değişiklik gösterir. Normal standartta olan Japon Spitz boy ortalaması 25cm ile 41cm arası değerdedir.  Bu cins köpeklerin yaşam ömürleri en fazla 10 ila 16 yıl arasındadır.  Bu yaşam uzunluğu ilgi ve bakım faktörlerine bağlı değişiklik gösterir.

Japon Spitzi, 1921 senesinde Japonya da düzenlenen  bir köpek şovuna katılmış, oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Daha yeni yeni ortaya çıkmış köpek cinsidir. İlk köpek şovunun ardından çok dikkat çekmiş ve tüm dünyaya ithal edilmeye başlanmıştır. Bununla beraber istenilen ölçüde olması için farklı cins köpeklerle melezletilmiştir.

Japon Spitz Evde Bakılır Mı ?

Japon Spitz cinsi köpekler, ev ve apartman hayatına oldukça kolay adapte olan köpeklerdir. Çok fazla hareket etmeyi sevmedikleri için uygundurlar.

Japon Spitz Evde Bakılır Mı ?

Günlük aktivite ihtiyacı en fazla 1 saat olduğundan kısa süreli oyunlar ile  bu ihtiyacı karşılamak mümkündür.  Her gün yürüyüşe çıkmak onlar için önemlidir. Yine oyun süresi gibi bir saatlik uzun yürüyüşler onlar için yeterli olacaktır.

Eğitim sırasında oyun oynar gibi davranmak son derece akıllıca bir fikirdir. Çok fazla oyunu sevdikleri için hızlı bir şekilde eğitime yanıt vereceklerdir. Düzgün eğitim, mükemmel  arkadaşlık ve ev yaşamını beraberinde getirecektir.

Bu cins köpeklerin kendilerine has temizlik anlayışı vardır. Örnek olarak asla pis yerlere yaklaşmazlar ve temizlenmesi için sahiplerini uyarırlar. Ayrıca mama kaplarının pis olması halinde yine aynı tepkiyi verirler. Sahipleri bu kadar temiz olmasına şaşırarak ideal bir ev arkadaşı olduklarını söylerler.

Günlük mama ihtiyaçları sadece bir kasedir. Onun dışında verilecek tüm mamalar onlar için tehlikeli olabilir.

Japon Spitz Havlar Mı?

Japon Spitz Havlar Mı?
SONY DSC

Japon Spitz cinsi köpekler gece gündüz havlarlar. Bu durum kontrol altına alınmadıkça sorun çıkartabilir.  Havlamalarının sebebi  genellikle dikkat çekmektir. Özellikle oyun zamanı yaklaştığında bu huyları bir anda kabarır.

Japon Spitz Köpek Fiyatları

Japon Spitz Köpek Fiyatları

Japon Spitz fiyat  ortalama olarak 2021 senesinde 4.000 TL ile 9.000 TL arasında sahiplendirilmekteydi. Şimdi ise 9.000 TL ve üzeri fiyata sahiplendirilmektedir. Bir anda bu kadar fazla fiyat artışının sebebi pandemi döneminde olan yoğunlaşmadır. Ne kadar fazla talep olursa o kadar fazla fiyat artacaktır. Bu durum diğer tüm evcil hayvanlarda aynıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Av Köpeği – Setter- Av Köpeği Setter Özellikleri ve Bakımı – (patigen.com)

Fiyat konusunda yaş, eğitim ve kalıtsal hastalık gibi faktörler mevcut rakamı etkileyebilir. Özellikle de küçük aylarında alınan Japon Spitz cinsi daha uygun fiyatlara sahiplendirilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.