Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Av Köpeği Setter Özellikleri ve Bakımı

Av Köpeği Setter

Av köpeği setter cins köpekler oldukça aktif olan bir köpek ırkıdır. Nazik, uyumlu ve sevecen yapıları bulunurken yüksek derecede egzersiz ihtiyaçları bulunur. Çocuklarla iyi anlaşan setter cinsi köpek sakin ve samimi davranışlar sergilerler.

İNGİLİZ SETTER – YouTube

Av köpeği olmasıyla tanınan setter ırkı köpekler hassas olup sevgi gösterirken almak da isterler. Aile bireylerine karşı korumacı özelliği bulunan ırkın yabancılara ve diğer hayvanlara karşı oldukça naziktirler. Yalnız olmaktan pek hoşlanmasalar da iyi bir eğitim almaları halinde sakince bekleyebilme özellikleri bulunur.

Setter ırkının geçmişleri 14.yüzyıla kadar dayanıp Fransa kökenlidirler. AKC tarafından saf ırklar olarak tanınan av köpeği setter ırkı farklı melezlenmeler sonucu ortaya çıkmış bir ırktır.

Setter Irkının Özellikleri

Setter Irkının Özellikleri

  • Av köpeği setter cinsleri arasında yer alan İngiliz setter ırkının benekli görünümleri kendilerine has bir hava katmaktadır. Uzun olan tüyleri ipeksi ve dalgalı bir şekildedir. Göz renkleri ela ve kahverengi olup oldukça parlaktırlar.
  • Kuyruğu, kulakları ve bacaklarında oldukça yoğun tüyler bulunur.
  • Ortalama ağırlıkları 20-32 kg iken boyları 58-69 cm civarındadır. Bakımları ve beslenmesi sağlıklı bir şekilde yapılan ırkların yaşam süreleri ortalama 10-12 yıl kadardır.
  • Çok havlayan bir mizaca sahip olan setter ırkının küçük yaşlarda eğitim almaları önem taşır. Kendi başlarına dolaşmayı çok severler, itaat seviyeleri düşük bir ırktır.
  • Evde sakin dışarıda oldukça hareketli bir yapıları bulunur. Nazik ve çok iyi huylu bir köpek olmasının yanı sıra koruma açısından iyi bir ırk değildir.
  • Günde ortalama 12 saat uyuyan setter ırkında mutlaka serbest koşu egzersizleri ihmal edilmeden yaptırılmalıdır. Sağlıklı bir yetişkin av köpeği setter ırkının 65 gün süren bir hamilelik süreçleri olup 3-14 arası yavru dünyaya getirebilirler.

Av Köpeği Setter Tüy Döker mi?

Setter ırklarının yumuşak ve düz tüyleri bulunur. Çok fazla tüyü olmasından dolayı mutlaka düzenli bir şekilde bakımlarının yapılması gerekli iken setter tüy döker mi sorusu sahiplenilmesi sırasında merak edilen bir konudur.

Setter Tüy Döker mi

Orta derecede tüy dökme özelliği bulunan Av köpeği setter ırkının 2 günde bir mutlaka tüylerinin fırçalanması gereklidir. Bu sayede bakımlı, parlak ve az bir şekilde dökülen tüylere sahip olacaktır.

Özellikle bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi artan köpeklerin bu dönemlerde ekstra taranma ihtiyaçları doğar. Bu dönemlerde gün aşırı taranması tüylerin dolaşmasına ve fazla olarak dökülmesine engel olur.

Setter Irkı Eğitimleri

Kendi başlarına hareket etmekten hoşlanan ve itaat güdüleri düşük olan bir ırktır. Bu nedenle eğitimleri sevgi, dikkat ve sabırla giden bir süreçte olmalıdır. doğru bir eğitimle birçok sorumluluğu yerine getirebilir ve komutlara uyum sağlayabilir.

Setter Irkı Eğitimleri

Zeki bir köpek olmasından dolayı uysal ve sahibini dinleyen bir yapıları bulunur. Setter yavru olduğu dönemde eğitilmesi gereken bir ırk olup kötü davranışlar edinmelerinin önüne geçilebilir.

Avcılık içgüdüleri sayesinde kuşlara karşı hassas olup onları yakalamak isterler. Çok zeki ve özgürlüklerine düşkün olan bir ırk olan setter eğitimleri sonrasında başarılı olmaları halinde ödüllendirilmelidir. Eğitim süreçlerinde sert ve zorlayıcı ifadeler kullanılmamalıdır. Aksi halde psikolojileri zarar görebilir.

Yürüyüş ve egzersizleri aksatılmadan yapılması halinde apartman yaşamına uyum sağlayabilen bir ırktır. Bu süreçte özellikle itaat eğitimleri büyük önem taşır. setter yavru fiyat aralıkları bu nedenle farklılık gösterirken fiyatlarda etkili olan en önemli kriter eğitimleridir. İyi bir eğitim almış, sağlıklı olan bir setter köpeğin fiyatları yüksek olup sahiplerine daha yararlı olacaklardır.

Hareketli bir ırk olmalarından dolayı mutlaka korunaklı bahçelerde serbest bir şekilde hareket etmeleri gereklidir.

Av Köpeği Setter Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Setter köpekleri hassas bir bünyeye sahip olup belli başlı hastalıklara yakalanma riskleri yüksek olan bir ırktır. Bu nedenle beslenmelerine dikkat edilmesi büyük önem taşır. Genetik yatkınları, enerjileri ve alerji durumları göz önünde tutularak uygun mamalarla beslenilmesi gereklidir. Bu sayede yaşam süreleri uzayarak sağlıklı ömürlü olur.

Egzersiz ihtiyaçları yüksek olmasından dolayı mutlaka beslenmeleri de bu düzende planlanmalıdır. Avlanma ve yakalama oyunlarını çok seven setter ırkının zengin içerikli mamalarla beslenmesi sağlıklı olmalarına fayda sağlayacaktır.

Av Köpeği Setter Köpeği Bakımları

Düz ve orta uzunlukta tüyleri bulunan setter ırkının sağlıklı olabilmesi için tüylerinin düzenli bir şekilde fırçalanması gereklidir. Parmaklarının arasında yer alan tüylerin kısa tutulması önemli olup haftada 2 kere tüylerin fırçalanması parlak ve sağlıklı tüylere kavuşmasını sağlayacaktır.

Setter ırkı köpeklerin tırnakları da bakımları aşamasında dikkat edilmesi gereken bir husus olup mutlaka kısa tutularak sık sık kontrol edilmelidir.

Setter Cinsi Köpek Fiyatları

 

Setter Cinsi Köpek Fiyatları

Setter cinsi köpekler birçok farklı fiyat aralığına sahiptirler. Farklı çeşitleri bulunan setter cinsi köpek fiyatları 600 TL’den başlayarak 9000 TL arası değişiklik gösterebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Basenji Özellikleri ve Bakımı – Basenji Fiyatları- Basenji (patigen.com)

Eğitimleri, cinsi ve cinsiyeti, sağlıkları ve birçok farklı parametreye göre farklı fiyatlara sahip olan setter ırkı için araştırmanın iyi yapılması önem taşır. Özellikle eğitim süreçlerini tamamlamış olan ve sağlıklı ırkların tercih edilmesi sahiplenilmesi açısından önemli bir kriterdir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.