Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Napoliten Mastiff Özellikleri ve Bakımı

Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff ırkı Avrupalı mastifflerin en eskisi olan Tibet mastifinden geldiği düşünülmektedir. İngiliz uzmanlara göre İngiltere’den gelerek Avrupa’ya yayılan bir ırk olduğuna inanılır.

Neapolitan Mastiff – En ilginç melez köpek ırkı 2 – YouTube

Vahşi bir görüntüsü olmasına rağmen oldukça sevecen ve dengeli bir köpek olan Napoli ırkı ailesi için iyi huylu bir koruyucudur. Koruma içgüdüsü bulunan ve korkusuz bir köpek olan Napoliler sıkıcı eğitimlerden pek hoşlanmazlar. Çok zeki ve bir o kadar inatçı bir yapıya sahipken sahibinin sesine aşırı duyarlıdırlar.

Nadiren havlayan ve sorun çıkaran Napoli ırkı sessiz ve yabancılara karşı oldukça şüphelidir. Erkek olan Napoliler daha saldırgan olup kızdırılmadıkları sürece uysal tavırları bulunur. Diğer erkeklerle anlaşamayan Napoli mastifi yavru olduğu dönemde eğitilmeli ve herkese uygun bir ırk olmadığı bilinmelidir. Dominant bir sahibe ihtiyaç duyarak erken yaşlarda sosyalleştirilmesi açısından eğitim almaları önemlidir.

Napoliten Mastiff Özellikleri

Napoliten Mastiff Özellikleri

Kısa tüyleri bulunan ve 80-100 kg ağırlığında olan napoliten mastiff ırkı köpekler okşanmaya doyulmayan bir deriye sahiptirler. Üretimi oldukça zor olan bir ırk olarak bilinir ve sıcaklara karşı aşırı hassastırlar. Sıcak havaları sevmeyen köpek ırkı güneş çarpma riskiyle her zaman karşı karşıyadır.

Sarkık bir derisi, kırmızı gözaltları ve uykulu görünen bir surat ifadesi bulunur. İri kemikli ve devasa bir köpek olan Napoli ırkının sarkık dudakları ve gerdanı diğer tüm ırklardan ayrılan özellikleridir. Göz renkleri kehribar ve koyu kahverengi olup kürküyle uyumlu renklerdedir. Kuyrukları kalın olup uca geldikçe incelme gösterir.

Derisi oldukça kalın ve sarkık bir görünümdedir. Tüyleri kısa, sert ve her bölgeye eşit olarak dağılmaktadır. Kürk renkleri gri, siyah ve tonlarındadır. Erkek olan Napoliler çok salya üretirler ve erişkinlik dönemlerinde oldukça obur olurlar.

Çok büyük ve iri bir ırk olmasının yanı sıra egzersiz ihtiyaçları orta derecede olan bir ırktır. Çitle çevrilmiş alanlarda oynama ve yürüyüşlerden hoşlanırlar. Aynı zamanda tasmasız bir şekilde gezdirilmemesi önerilirken yavruyken de fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Çok hızlı gelişen bir ırk olan napoliten mastiff ırkı kemiklerinin gelişimi ve kilosu için düzenli egzersize ve sağlıklı beslenirken enerji almasına ihtiyaç duyar.

Napoliten Mastiff Evde Beslenir mi?

Napoliten Mastiff Evde Beslenir mi?

Napoliten mastiff ırkı son derece sessiz ve uysal hayvanlardır. Kızdırılmadıkları sürece farklı bir davranış sergilemediklerinden apartman ya da bahçeli bir yaşama uyum sağlayabilirler. Sahiplenilmesi istendiğinde düzenli egzersizlerin ihmal edilmeden yapılması gerektiği unutulmadan evde beslenilmeye uygun olup olmadığı düşünülmelidir. İri ve cüsseli bir köpek olmasından dolayı mutlaka geniş ev ya da alanlar tercih edilmelidir.

Yemek yerken dağınık ve israf eden bir ırk olmasından dolayı ona özel yaşam alanı oluşturulması önemlidir. Temiz su ve mama kaplarının kendine özel olması hijyen açısından dikkat edilecek bir kuraldır.

Diğer Köpek Irkları İçin Tıklayın

Napoliten Mastiff Bakımı

Napoliten mastiff köpeklerinin üretimi zor olmasından dolayı maliyetli bir köpek olduğu bilinse de bakımları konusunda iyi bir eğitim verilmesi durumunda zorlanma yaşanmaz. Orta derecede tüy döken bir ırk olmasından dolayı düzenli bir tarama sağlanarak dökülen tüylerin en aza indirilmesi söz konusudur. Çok salya akıtmalarından dolayı ağız içi ve dışı enfeksiyonlar için sık sık kontrol edilmeli, diş fırçalanması önerilmektedir.

Mikrop ve parazitlere maruz kalmaması için düzenli veteriner kontrolleri yapılmalı, aşı zamanları ihmal edilmemelidir. Erişkin olan köpeklerin obur olmasından dolayı fit ve sağlıklı beslenmeleri önem taşır. Bu nedenle mutlaka düzenli bir beslenme ve egzersiz programı uygulanmalıdır.

Napoli Mastifi Fiyatı

Napoli Mastifi Fiyatı

Üretimi zor olmasından dolayı bakımı ve beslenmesi oldukça maliyetlidir. Eğitimli ve yüksek gelirli ailelerin sahiplendiği bir köpek cinsidir. Cinsiyetine, eğitimine ve yaşına gibi etkenlerden dolayı maliyetleri değişiklik gösterse de günümüzde ortalama Napoli mastiff fiyatı 3000-4000 TL arası değişiklik gösterir. İyi eğitim almış ve genç, sağlıklı bir napolinin fiyatı ise bazı durumlarda 10000 TL civarı olabilir.

Napoliten Mastifi Köpeklerin Sağlık Durumları

Sağlıklı bir ırk olarak gözlemlenen napolitenler bazı kalıtsal hastalıklara sahiptirler. Bu nedenle sıklıkla veteriner kontrolleri ihmal edilmeden yaptırılmalı ve sağlıkları hakkında sahiplenirken bilgi alınmalıdır. Ortalama yaşam süreleri 10-11 yıl arasında değişiklik gösteren ırkın sağlıklı ve uzun yaşam sürmesi sağlıklarına dikkat edilmesi, beslenme ve egzersiz programları yanı sıra bakımlarının iyi yapılmasıyla ilgilidir. Özellikle kalça çıkıklığı, katarakt ve tiroit hormonlarından kaynaklı rahatsızlıklar Napoli ırkında sıklıkla görülebilmektedir. Kalıtsal olabilen bu rahatsızlıklar bazen ırklarsa hiç görülmeyebilir. Bu nedenle düzenli bir beslenme ve egzersiz programları olmalı, veteriner ve aşı kontrolleri aksatılmamalıdır.

Napoliten Mastiff Çene Basıncı

Napoliten Mastiff Özellikleri ve Bakımı

 

Napoliten mastiff ırkı oldukça güçlü bir çeneye sahiptir. Kızdırılmadıkları sürece saldırgan tavırlar sergilemezken dişilerin erkeklere göre daha uysal oldukları bilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Basenji Özellikleri ve Bakımı – Basenji Fiyatları- Basenji (patigen.com)

Napoli mastiff kaç psi çene basıncına sahip dendiğinde ise tehlike karşısında 556 psi ısırma gücüne sahiptir denebilir. Oldukça sakin ve nazik bir köpek ırkı olan Napoli mastiffler saldırgan tavırlarında dünyanın en güçlü çene basıncına sahip köpekler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.