Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Basenji Özellikleri ve Bakımı

Basenji

Basenji sahiplenme her zaman çok emek isteyen, bol bol sevgi gerektiren bir iştir. Çünkü sahiplerine karşı aşırı düşkündürler. Ve hep bir kıskançlık içerisindedirler. Evde eğer sahiplerini paylaşmak zorunda kaldığı bir diğer evcil hayvan var ise, sürekli bir savaş ortamı muhtemeldir. Genetik yapıları sebebiyle çok asi tavır takınabilirler.

FEENIX is Home! Meet our new BASENJI PUPPY – YouTube

Zaten Basenji fiyatları bu konuya açıklık getirir. Fiyat olarak kimilerine makul kimilerine pahalı gelmektedir. Fiyat konusunda kökenlerine bakılacak olunursa gayet uygun düşer.

Antik Mısır zamanlarına kadar dayanmış varlıkları, mısır piramitlerinin duvarlarını süslemiş güzel görüntüleri her zaman gündemde kalmıştır.

Aynı zamanda Afrika bölgelerinde Basenji cinsine rastlamak mümkündür. Adları tabiki farklı olarak Kongo Terrieri adını almıştır. Bu ismin nereden geldiğini araştıran araştırmacılar, avcılık yapan erkeklerin yanlarından hiç ayırmadıkları sadık dost olarak nitelendirilmekte.

20.yy zamanlarında İngiltere’ye getirilip gerek görüntüsü gerekse ses tonlaması ile herkesin dikkatini çekmiştir. özellikle kendilerine has davranışları ve mırlama şeklinde konuşması ile ünlenmiştir. Boy ortalamaları diğer köpeklere oranla biraz daha kısa oldukları için ev yaşantısına uygunlukları ile bir çok dost edinmişlerdir.

Bu cins köpekleri sahiplenirken atlanmaması gereken ufak bir konu vardır. eski dönemlerden bu yana kendilerine özgü bir komut algılama yetileri bulunur. çoğunlukla içlerinden en kolay gelen şeyi tercih ederler. Ve asla kendi bildiklerinden şaşmaz, kimi zaman sahiplerini bu konuda üzerler.

Aynı durum eğitim konusunda da geçerlidir. kendileri için çok basit olan ve daha önce yaptıkları bir komutu o an istemedikleri için ya da kendi içlerine uygun olmadığı için yapmazlar.

Genellikle ev yaşantısında küçük çocuklardan özellikle de yeni doğan bebeklerden uzak tutulmasının asıl sebebi ani hareketlerle zarar vermesinden, istemeden de olsa mutlak bir kazaya yol açmasın da korkulmasıdır.  Çok ani ve hızlı hareket etmesi genellikle ilgi beklemesi ya da şımardığı için gerçekleşir. Sakin oyunlarla ya da ufak bir yürüyüş ile bu durum ortadan kalkacaktır.

Basenji Evde Beslenir Mi?

Basenji Evde Beslenir mi?

Basenji yavru satın al yada Basenji ilanları adı altında sahiplenmek için oluşturulan hizmetlerde genelde bu başlıkta bulunur. sahiplen inmeden önce ev onlar için hazırlanmalıdır. En azından neyin nerede yapılması gerektiğini hızlıca öğretebilmek için kısa bir ön plan hazırlanıp, eve daha hızlı adapte olması sağlanabilir.

Ev hayatını mükemmel uyum sağlayamazsa da yine de ev içinde yaşaması ev halkı ve diğer evcil hayvanlar için sorun teşkil etmez.

Ev yaşantısı hakkında dikkat edilmesi gereken nokta Avcı kimlikleri sayesinde bunun tehlike anında ön saldırıya geçebilirler. Yani diğer evcil hayvanların Özellikle de kedi yavrularının bu konudan çok etkilendiği söylenmektedir. Bilinen en eski köpek olduklarından bu kadar kendilerinden emin davranışları gayet normaldir.

Basenji Köpeği Neden Havlamaz?

Basenji Köpeği neden havlamaz yada Basenji havlar mı günlük hayatta en çok kendileri için sorulan soru tipleridir. neyse gerçekten köpek olmalarına rağmen havlamamalarıdır. Kendi Ses tellerinin özellikleri ile mırıltı ya da kimisine göre inleme şeklinde ses çıkarırlar.

En eski AKC cinsi ünvanına sahip olması gereken hayvanlar arasındadır. Bu köpeklere genellikle Afrika’nın havlamayan güzel köpeği denir. ya da en eski adı ile “Havlamasız Köpek” denir. Bu unvan tüm ülkelere ilgi ile yayılmasına sebep olmuştur. Yer söylenecek yan sebep ise sesleri çıkartırken görüntüsünün farklılığıdır.

Basenji Tüy Döker mi?

Basenji Tüy Döker mi?

Bu cins köpeklerin kısa tüylü yumuşacık kürkleri, kırmızı ve turuncu arası tonlarıyla üzerinde bulunan siyah lekelere onların görünüşlerini çok özel yapar.

Kürklerinin tek katmanlı olması onlara artı bir özellik katar. Çünkü kürk bakımı zahmetsiz ve kolaydır. çok hareketli olduklarından banyo vakitlerini kısa tutmak son derece mühimdir. Aynı zamanda kürkleri tek katmanlı olduğu için kısa zamanda kurur. Yani uzun saatler fön makinesini ihtiyaç duymazlar.

Bu konu hakkında genelleme yapılacak olunursa, güneşte mükemmel parlaklığa ulaşan tüyleri çok fazla dökülmezler. ne kadar kaliteli beslenirse o kadar güzel tüyleri olacaktır. Dolayısıyla dökülmede  aynı oranda azalacaktır.

Basenji cins köpeklerin banyo esnasında kendi ciltlerine uygun ürünleri kullanması son derece önemlidir. Haftalık tarama konusunda ihmal edilmeden 2-3 periyot şeklinde devam edilmesi kendi sağlığı açısında oldukça önemlidir.

Basenji cinsi köpekler genelde dışarıya çıktıkları zaman çamurlu yerlerden geçmeyi çok severler. Bu yüzden eve dönüşte pati temizliğinin yapılması gerekir. Nemli bir bez ve ufak tarama ile tertemiz patilere sahip olurlar.

Basenji Köpek Ortalama Fiyatları

Basenji Köpek Ortalama Fiyatları

Basenji fiyat konusunda standart bir bütçeye sahip olan herkesin evinde dost edinebileceği türdür.

Genel olarak 3.000 TL ile 5.000 TL arasında sabit bir miktar ile sahiplendirilirler.

İlginizi Çekebilir: Schnauzer Özelikleri ve Bakımı -Minyatür Schnauzer Fiyatları (patigen.com)

Sahipleri ile 13 sene boyunca beraber kalacakları hayat, dolu dolu  enerjik duygulu olması bir çok anılara vesile olur. Her zaman yaşları ne olursa olsun enerjilerinden hiç bir şey kaybetmezler. Bu sayede sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ oluşur.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.