Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Yorkshire Terrier

En önemli köpek ırklarından bir tanesi olarak Yorkshire Terrier ön plana çıkıyor. Sevimliliği ve kısa boyluluğu sayesinde ev ortamında rahatlıkla beslenen köpek cinsi kabul edilir. Ancak bu görüntüsünün altında sahibini korumak için son derece kahraman karakter mevcut. Kim olursa olsun korumak adına saldırgan tavırlar sergileyebiliyor.

Yorkshire Terrier Özellikleri

Bu köpek cinsi 1800’lü yıllardan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kökeni ise İngiltere’ye dayanır. İngiliz maden işçileri çalıştıkları ortamda bulunan sıçanların kovalanması için özel olarak Yorkshire Terrier köpek ırkını yetiştirmiştir. Maden dışında çiftliklerde gezen tilki ve porsuklardan korunmak adına da bu ırk çok önemli bir rol üstlenir. Sevecen görüntüsü ve akıllı oluşu ile birlikte 1870 yılında köpek yarışmalarında boy göstermiştir.

Özellikleri arasında cesur oluşu her zaman dikkat çekmiştir. Ufak görünüşü ile sevimli görünse bile, sahibini korumak adına her şeyi göze alır. Yabancı köpek gördüğü anda tehdit olarak algılar. Bu nedenle sahipleri mutlaka tasma ile gezdirmesi gerekir. Saldırganlığı dışında aile hisleri son derece yüksektir. Her zaman sadakatli ve sevgi doludur.

Sevimli Yorkie Videosu için tıkla

Söylenilenleri en iyi şekilde anlar ve uygular. Fakat evde çocuklar ile birlikte fazla zaman geçirmemelerinde fayda olacaktır. Çünkü alışmadığı kişiler için saldırganlık gösterme özelliğine sahiptir. Yavru olarak alındıklarında ise hiçbir şekilde problem ile karşılaşılmaz. Kendisine sadık ve akıllı köpek almak isteyenlerin her zaman tercih ettiği ırklar arasında yer alır.

Yorkshire Terrier Özellikleri
Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire Terrier Bakımı

Tüyleri oldukça yumuşak ve ince yapılı olması ile birlikte bakımları sık bir şekilde yapılması gerekir. Bakımı arasında en önemlisi tarak ile tarama yapılmasıdır. Her gün mutlaka taranarak tüylerin birbirine dolanması engellenmelidir. Elbette tarama işlemi sadece tüylerin birbirine dolanmasını engellemek değil, aynı zamanda tenin hava almasını da sağlamaktır.

Ev yaşantısına ayak uydurabildiği için herhangi bir egzersize ihtiyaç duymazlar. Tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkması yeterli olacaktır. Soğuk havalarda mutlaka sıkı giydirilmelidir. Özel üretilen köpek kazakları soğuklardan korunması için yardımcı olacaktır. Su ve mama kabı her gün temizlenmelidir.

Yorkshire Terrier Bakımı
Yorkshire Terrier Bakımı

Yorkshire Terrier Eğitimi

Gayet akıllı bir köpek türü olduğu için eğitilme konusunda zorluk yaşanmaz. Sahibi hangi komutları veriyor ise çok çabuk anlayarak görevini yapar. Fakat inatçı olmaları sebebi ile eğitim sürecini biraz da olsa yavaşlatabilirler.

Saldırganlık konusunda kesinlikle eğitilmeleri gerekir. Kendisinden büyük köpeklerde aynı şekilde saldırgan tavırlar sergilediğinde yaralanabilirler. Sakin olma eğitimi verilerek saldırganlığın önüne geçilebilir. En önemlisi ise tasma eğitimi denilebilir. Tasma eğitimi almadığı takdirde dışarıda problem oluşturur.

İlginizi çekebilecek Maltipoo Irkı Özellikleri için tıklayın

 

Yorkshire Terrier Eğitimi
Yorkshire Terrier Eğitimi

Yorkshire Terrier Sağlığı

Genetik olarak birçok kalıtsal hastalıklara sahiptirler. Evlerine Yorkshire Terrier almak isteyen kişiler mutlaka veteriner aracılığı ile sağlık taramaları yaptırmaları gerekir.

Yatkın hastalıkları şu şekildedir:

  • Ters hapşırma,
  • Patello lukasyonu,
  • Hipoglisemi,
  • Trake çökmesi,
  • Progresif retinal atrofi,
  • Portosistemik şant,

Bu hastalıklar dışında oldukça sağlıklı bir hayvandır. Cilt sağlığı için her gün taranmalıdır. Beslenmesine dikkat edildiği sürece sağlı sorunu ile karşılaşılmaz.

Yorkshire Terrier Fiyatları

Bu Irkın türkiyedeki 2022 yılı fiyatları 5.500 lira ile .9000 lira arasında değişmektedir, özel renklerinde bu fiyatlar dahada artmaktadır Bu renkler, gold yorkie , çikolata yorkie gibi ender bulunan renklerdir

 

Yorkshire Terrier Sağlığı
Yorkshire Terrier Sağlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.