Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır

Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır

Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır, nasıl bir yaşam çizelgesi oluşturmak gerekir gibi sorular tüm kedi sahiplerinin kafasını kurcalamaktadır.

Çünkü sevdiklerimizin daha da çok yanımızda olmasını isteriz. Kediler bizlerin en yakın dostları ve en sadık ev arkadaşı haline gelmiştir.

Her canlı gibi kedilerin de belli bir yaşam süreleri vardır ve ne yazık ki kedilerin ömrü insanlarınkinden çok daha kısadır.  Ama tabi ki de bu süreyi iyi bir bakım ve doğru bir beslenme ile bir süre daha uzatmak mümkün olabilmektedir.

Kediyi en çok ne mutlu eder, Evde yaşayan kedi kaç yıl yaşar ve Kedilerin uzak durması için ne yapmalı gibi konuları bilerek daha fazla yaşaması için destek sunabiliriz.

Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır?

Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır
Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır

Sokak kedilerinin ömrü ile ev kedilerinin ömrü arasında çok fazla fark vardır. Sokak kedileri 2 ile 3 yıl arasında yaşamlarını sürdürebilirken, ev kedileri 12 ile 18 yıl bir yaşam süreleri olabilmektedir. Bunun en bariz en belirgin sebebi ise kedinin bulunduğu ortamdaki yaşam kalitesidir.

Kedinizin uzun yıllar sağlıklı bir biçimde yaşaması bakımı ile ilgilidir. Bakımı doğru yapılan bir kedi beklenilenden çok daha uzun yaşadığı gözlemlenmiştir. Bunun için kedinizin sağlık problemi olmasa bile belli aralıklarla veterinere getirerek sağlık kontrollerini yaptırmalısınız.

Daha sonrasında ise dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kısırlaştırmaktır. Bazen yavruları olsun istesek de bu durum kedimizin ömrünü kısaltabilmektedir. Kedinizi düzenli olarak veteriner hekim muayenesinden geçirmek yakalanabileceği hastalıkları önceden tespit etmeniz açısından da önemlidir.

Bu da ? Kediler Yıkanır Mı? Hangi Durumlarda ve Nasıl Yıkanır? (patigen.com) dikkatinizi çekebilir!

Kedilerin Ömrünü Uzatmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerin Ömrünü Uzatmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır

Kedilerin Ömrünü Uzatmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında sizlere aşağıda yeterli bilgiyi verdik. Sizler de bunları uygulayarak kedinizin sizle olan yaşamını bir süre daha uzatmak istemez misiniz?

  • Sağlık kontrolleri ve kısırlaştırma: Kedinizi sahiplendiğiniz andan itibaren aşılarını yaptırmanız ve zamanı geldiğinde kısırlaştırmanız onu hastalıklara karşı korumanızı sağlayacaktır. Düzenli veteriner kontrolü erken teşhisi de beraberinde getireceği için herhangi bir olumsuz durumda da hızlı bir şekilde tedavi edilebilecektir. Kısırlaştırma ise kanseri önleyici bir etkiye sahiptir.
  • Doğru mama seçimi: dengeli ve doğru mama kedinizin hem yaşam kalitesini arttıracaktır hem de uzun yaşaması için en göz alıcı noktadır. Kedilere kuru mama haricinde ödül maması ve yaş maması verilebilir. (Çok sık olmadığı sürece) Fakat evde kendi yediğimiz, tükettiğimiz besinlerden kedilerime vermemiz hiç doğru bir davranış değildir. Onlar bazı şeyleri severek yeseler de aslında o yediği şey ona çok büyük zarar verebilmektedir.
Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır
Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır
  • Düzenli Egzersiz: kediler de diğer canlılar gibi yaşamlarının ilerleyen diğer dönemlerinde kilo almaya meyillidirler. Bu yüzden de egzersiz yapmaları şarttır. Özellikle de kısırlaştırma sonrasında obezite tehlikesi olabildiğinden kedinizle düzenli olarak her gün hareket içerikli oyunlar oynamanız onun yararına olacaktır.
  • Temiz Bir Yaşam Ortamı: Zamanlarının çoğunu kendileri temizlemeye ayırmalarından da anlaşılacağı gibi kediler son derece titiz canlılardır. Çünkü kedilerin sağlığı temiz olmayan bir yaşam ciddi şekilde etkilenir.  Mama ve su kaplarının her zaman temiz ve tüyden arındırılmış olması gerekir. Temiz ortamlar kedinizin yaşam kalitesini yükseltir.
  • Rutin Bakım İhtiyaçlarının Giderilmesi: kedilerimizin tüy uzunluklarına göre tüy tarama sıklıklarını düzenlememiz gerekir. Onları ölü tüylerden kurtarmak onları çok daha rahatlatacaktır. Tırnaklar kesinlikle kesilmeli, dişleri fırçalanmalı ve kulakları temizlenmelidir. Kedilerin gözleri çok hassas olduğu için göz sağlıkları da yakından takip edilmelidir.
  • Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır gibi bu da➡️ Ç İle Başlayan 19 Bilinen Hayvan Türü ve İsimleri! | Patigen  dikkatinizi çekebilir!

Bunların her birinin yanında kedilerimize vermiş olduğumuz sevgiyi hissettikleri için bu sevgi de onların yaşam kalitesini arttıracaktır.  Sevgiyle bakılan tüm canlılar, bunu hissettikçe daha sağlıklı ve uzun yaşam sürebilir. Bu ve bunun gibi evcil hayvanlar hakkında bilgi almak ve bu konu hakkında daha da bilgi sahibi olabilmek adına patigen.com adresinden Kedilerin Daha Uzun Yaşaması İçin Neler Yapılır gibi benzer konular için yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.