Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi EğitimiKedi Sağlığı

Munchkin Özellikleri ve Bakımı

Munchkin

Munchkin kedisi, diğer kedilerden farklı özellikleri sayesinde çok dikkat çekerler.  Genetik mutasyon  sonucu kısa bacaklı olmaları, diğer kedilere göre belirgin bir özelliktir. İsminin anlamı cüce kedi olarak bilinir. Tiknaz görüntüleri  şirin gözükmelerini sağlar.

Munchkin kedisi Özellikleri ve Tarihçesi – YouTube

Karakteristik özellikleri arasında en belirgin olanı hızlı ve atik olmasıdır. Sevecen ve uysal yapıları sahiplendirilme konusunda  avantaj sağlar.  Bu cins kediler diğer kediler gibi oyun oynamasını çok severler. Yürüyüş yapmak ve bir yerlere tırmanmak onlar için son derece yerinde aktivitedir.

Hırslı ve azimli oldukları için kolay eğitim verildikleri söylenir. Eğitim konusunda çok fazla sert yaklaşılmaması gerekir. Ani hareketler onları korkutabilir. Bu sebeple içlerine kapanıp eğitim sürecini sonlandırırlar.

Sahiplerine son derece ılımlı yaklaşırlar. Yeni tanıştıkları kişilere ilk başta biraz soğuk davransalar da, kısa zamanda aradaki buzları sıcak davranışları eritir.

Arkadaş olarak kendilerinden uzun evcil hayvanları tercih etmeleri kısa olmalarının bir sebebidir. Ne kadar kısa olduklarının onlar için hiç bir önemi yoktur. Çünkü her zaman oyunda özgüvenleri yüksektir.  Oyunda her meraklı davranırlar ve önsezilerini kullanırlar.

Munchkin’ler  çok hızlı hareket ederler ve akrobasi hareketler ile sahiplerini şaşırtırlar. Normal standart yapıda olan kedilere göre çok üstün bir hareket kabiliyeti vardır.  Ayrıca bu cins kediler evin yüksek yerlerine tırmanarak orada vakit geçirmeyi çok severler. Fakat yüksek yerlere zıplayamazlar.

Bu cins kedilerin gergin ve sinirli oldukları dönemlerde genellikle yalnız kalmaları daha doğru olur. Diğer kedilere göre daha farklı mizaçları olduğu için problemleri tek başlarına halletmeyi severler.

Munchkin Özellikleri

Munchkin Özellikleri

Munchkin cinsi kediler, İlk olarak 1930 yılının başlarında İngiltere’de görülmüştür.

Son derece atik hareketler sebebiyle mükemmel bir avcı kimlikleri vardır. Ev içerisinde küçük parlak nesneleri ve dar alandaki hareket edebilen cisimleri oyun oynarken tercih ederler. Dışarıda ise küçük böcekleri oyun için kullanırlar. Ayrıca tıpkı köpekler gibi bir şeyleri saklama huyları da vardır.

Çok fazla enerjik yapılı oldukları için iyi bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar.  Kilo olarak genelde 3kg ila 6kg arasında kalırlar. Bu cins kediler için su içmekte son derece önemlidir. Özellikle sıcak yaz günlerinde su kaplarının kontrol edilmesi gerekir. Çeşitli mikroplara maruz kalmaması için bulunduğu ortamı ve evi temiz tutmak önemlidir.

Kürk renkleri oldukça ihtişamlıdır. Kimi sahipleri kürk renklerini beğendikleri için sahiplendiğini belirtmiştir.  Renk skalası çok geniştir. Düz beyaz, desenli siyah, kırmızı, gümüş, bej, açık ve koyu kahve tonlarında görülebilir.

Göz renkleri ise sarı, yeşil, genellikle kahve tonlarındadır. Göz şekilleri genel olarak ceviz şekline benzer. Aynı zamanda müthiş bir görme kabiliyeti vardır.

Munchkin Sahiplenme

Munchkin mükemmel bir evcil hayvan olduğu için her zaman mükemmel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Hem fiziksel hemde psikolojik açıdan sahipleri tarafından desteklenmeliler.

Munchkin Sahiplenme

Beslenme konusunda genel olarak ıslak mamayı tercih ederler. Sindirim kolaylığı sebebiyle bu mama türlerini tercih ederler. Ayrıca mamaların içeriğinde bünyelerine ters düşecek maddelerin olmaması son derece önemlidir.  Beslenme konusu onlar için çok ayrı boyutta olduğundan, mutlaka veteriner hekimlere danışılması gerekir.

Bu cins kedilerde diyabet, obezite gibi problemler çok görülmese de yaşları dolayısıyla olası riskler her zaman vardır. Bu sebeple iki kat daha kontrollü beslenmeliler.

Bu cins kedilerde ilk 6 haftayı doldurduktan sonra mutlaka aşılama yapılmalıdır.  9 haftalıkken tamamlanan karma aşıları vücut dirençlerine güç katacaktır. Zaten çok fazla hasta olmaya meyilli olmadıklarından sahiplerinin diken üstünde durmalarına gerek yoktur.

Munchkin Kedisi Tüy Döker Mi?

Munchkin Kedisi genel olarak çok fazla tüy dökmezler. Fakat mevsim geçişlerinde yada çok fazla stresli bir ortamda ise normalden bir tık fazla tüy dökebilirler.

Munchkin Kedisi Tüy Döker Mi?

Özellikle diğer evcil hayvanlarla anlaşamadığı durumlarda, sahiplerine tepki için sürekli bir yerlere sürtünerek tüy bırakırlar. Ayrıca hastalandıklarında yada ameliyat gibi bir operasyon geçirdiklerinde de tüy dökerler.

Tüy dökme konusunda ele alınan önemli bir durum ise sağlıklı olmasıdır. Çünkü ne kadar çok sağlık durumu iyi olursa, o kadar çok sağlıklı tüylere sahip olacaktır. Genel olarak temizliklerine önem verilse de bir takım sorunlar elbet olacaktır.

Munchkin Kedisi Fiyatları

Munchkin Kedisi en eski tarihlerden beri güzelliği ve asaleti ile bir çok kişiyi etkisine almıştır. Dolayısıyla her geçen gün talepler artmaktadır. Bu sayede tıpkı diğer kedilerde olduğu gibi sahiplenme sayısı arttıkça fiyatta artacaktır.

Munchkin Kedisi Fiyatları

Bu cins kedilerin yavruları çok fazla değerli olduğu için yüksek rakamlara sahiplendirilmektedir.  3.000 TL ile 6.000 TL arasında değerle yeni evlerine kavuşurlar. Yaşını tamamlamış yada baya ilerlemiş Munchkin Kedileri 700 TL civarında sahiplendirilmektedir. Aradaki farkın bu kadar büyük olmasının nedeni,  yavru iken daha kolay eğitim verileceği ve ev ortamına daha kolay alışacağındandır.

İlginizi Çekebilir: Sibirya Kedisi Özellik ve Bakımı – Sibirya Orman Kedisi (patigen.com)

Bu cins kediler apartman ve ev ortamına son derece iyi uyum sağlarlar. Tek problem çok fazla hareketli olmalarıdır. Düzgün bir eğitim ile hareket ihtiyaçları sınırlamak daha doğru olur. Aksi halde iki tarafta zarar görür.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.