Evcil Marketim
Kedi BakımıKedi EğitimiKedi Sağlığı

Ankara Kedisi

Ankara Kedisi, dünyaca tanınan kediler arasındadır. Bunun sebebi  farklı göz renklerine sahip olmasından kaynaklı olduğunu düşünenler vardır.  Safkan olmasından dolayı hastalıklardan ve genetik rahatsızlıklardan oldukça uzaktır. Ankara kedisinin tüylerinin diğer kedilere oranlı uzun olması, uzun tüylü kedilerin ilk basamağı olarak söylenir.

Kendince özgü son derece farklı özelliklere sahiptirler. Ellerindeki imkânlarla birçok iş başarırlar. En çok bilinen özelliği diğer kedileri göre uysal ve itaatkar yapılarıdır . Birlikte sahiplendikleri insana karşı aşırı duygusal davranırlar. Kimi Ankara kedisi Evde bütün gün otururken kimi bu kedi ise Evde bütün gün koşturur. Şahsi olarak davranışları ile insansı özellikleri bulunur.

Bu cins kedi için çok iyi evcimen derler. Sahipleri tarafından sürekli ilgi beklerler eğer ilgilenilmez ise  aşırı derecede hırçın davranabilir beklenmedik hareketler sergileyebilir. aynı zamanda evde yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. O yüzden uzun süre yalnız bırakılmaması gerekir. Yoğun iş temposuna sahip insanların Bu cins kedilere karşı ilgileri olsa da kedinin ruhsal sağlığı için uzak durulmasında yarar vardır.

Ankara kedisi yavru iken oldukça sinir gözükür. Sahiplenmek isteyenler yavruyken sahiplenirler. Bu sayede hem eğitim açısından hem de eve alışma sürecinin rahat olmasından Sahiplenen kişiye çok fazla iş bırakmazlar. Çok zeki oldukları söylenir. Uygun eğitim ile birçok komutu algılayabilir. Kuralcı yapısı ile evde oluşturulan kurallara harfiyen uyar. Çok mavi hırçın oldukları görülür.

Bu kediler aynı zamanda sahiplerini dediklerini yaptırmayı çok severler. Bakıma egolarını tatmin etmek isterler. Yine söylenildiği gibi bu sayılan  özellikler genelleme yapılarak anlatılmaktadır. Berke de kendine özgü davranış sergiler.

Ankara Kedisinin Özelliği Nedir?

Ankara Kedisinin Özelliği Nedir

Ankara kedisinin kürk renkleri genellikle beyaz kül grisi ve sarı renklidir. Bağzı türlerin kürk renkleri ve desenleri Tekir kedisini anımsatır. Kürk yapıları uzun tüylü ve yumuşaktır. Bu kedilerin kürk bakımları ne kadar güzel olursa o kadar parlak olur. Kim Ankara kedilerinin tüyleri daha hızlı uzadığında kesilmeye ihtiyacı olabilir.

Göz renkleri ve güzelliği ile dünyaca tanınan Ankara kedileri badem gözlere sahiptir. Gözlerinin renkleri genellikle yeşil ve eladır. Ankara kedileri için renkli gözlü diyebiliriz.

Ankara kedisi kırması genellikle safkan Ankara kedisinin neredeyse  tüm özelliklerini taşır.  Bu cins kedilerin en çok bilinen özellikleri uzun tüylü olmasıdır. Kilo bakımından en fazla 6 kilo olmalıdırlar. Daha fazlası obezite hastalığına davetiyedir. Boy olarak Ankara kedileri 60 santime kadar uzayabilir.

Ankara kedisi ne yer diye sahiplerinin aklını kurcalayan bir çok soru vardır. Bu  kedilerin beslenmeleri son derece önemlidir. Özellikle evde bakılan kedilerin ev yemeklerinden uzak durması gerekir. Bu takdirde çeşitli sağlık problemleri oluşur. Çok hareketli yapıları sayesinde günlük enerji miktarı düzeyine uygun kuru mamalar tercih edilmelidir. Kuru mama ve günlük su tüketimi yine veteriner hekim tarafından düzenlenmesi gerekir.

Bu cins kediler de aşılama oldukça önemlidir. Ankara kedisi besleyenler ilk günlerden itibaren hemen veteriner kliniği ile anlaşma yapılarak gerekli tüm işlemlerin halledilmesi gerekir.

Ankara Kedisi Hırçın mi?

Ankara Kedisi Hırçın mi?

Ankara kedi, kendine özel davranışsal durumları olduğundan bu soruyu genelleme yaparak yanıtlayabiliriz. Sahiplerine karşı düşkünlükleri ile çok hırçın davranmazlar. Zeki olduklarından kolayca komut kavrayabilir  ve sahiplerine karşı söz dinlerler. Fakat sinirlendiği zaman özellikle çiftleşme döneminde çok hırçın olurlar. Sahiplendirilen Ankara kedileri ilk fırsatta kısırlaştırılma yapılarak hırçınlık sorunları ortadan kaldırılabilir.

Sahiplerine çok düşkün olduklarından özellikle evde başka kedi de varsa kıskanabilirler. Bununla beraber kısa süreli küslük yaşanılabilir. Bu durumların oluşmaması için olabildiğince hızlı eğitim verilmesi gerekir. Eve geldiğinde yapılan ilk iş varsa ev hayvanlarının yoksa ailedeki tüm fertlerinin sırayla tanıştırılması gerekir.

Mama ve su kaplarının yerlerinin sürekli değiştirilmesinden ve temiz olmamasından oldukça rahatsızlık duyarlar. Bu hususta mama kaplarını sürekli kontrol etmek gerekebilir. Bu cins kediler ayrıca evin dağınıklıklarından pek hoşlanmazlar ve kısa süreli de olsa depresyona girebilirler.

Ankara Kedisi Karakteri ile tıpkı Van kedileri gibidir. Bu hususta Ankara kedisi Van kedisi farkı sürekli araştırılmaktadır. Genellikle en doğru bilgiyi veteriner hekimlerce temin edilebilir.  Onun dışındaki tüm her şey kendiliğinden rayına oturacaktır. Ankara kedi, uzun tüylü kedilerin atası olarak bilinir.  Ankara kedilerinin arasında en çok beğenileni Ankara kedisi Tekir kırması olarak söylenir.  Zaten Tekir kediler kendilerini çok dillendirdiği için iki ayrı güzellikte hayvanın bir araya gelmesiyle oluşan kedi cinsi oldukça fazla konuşulacaktır.

Ankara Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Ankara kedileri uzun tüyleri sayesinde oldukça etkileyici gözükürler. İnsan geçişlerde ve kızgınlaşma döneminde sadece normalden fazla tüy dökerler. Onun haricinde çok fazla tüy dökmezler. Tüylerinin yeterli miktarda taranması ve beslenmesinin istenilen ölçüde olması oldukça önemlidir. Ne kadar güzel bakılır büyütülür ise o kadar az tüy dökerler denilebilir.

İlginizi Çekebilir: Bartonelloz (Kedi Tırmığı) Hastalığı Nedir? | Patigen

Bazı tiplemeleri taranmayı sevmeseler de. Bu konu mutlaka açılmalı ve tüy bakımı rutini devam etmelidir.

Ankara kedisi fiyatları ne kadar?

Ankara kedisi fiyatları

Ankara kedisi fiyat ortalaması içinde bulunduğumuz sene için500 tl ila 1500 tl civarındadır. Yavru oluşuna göre ve bedensel özelliklerine paralel olarak bu fiyat değişkenlik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.