Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi Sağlığı

Scottish Fold Özellikleri Ve Bakımı

Görünüşleri ve tarzlarıyla dünyanın en ünlü kedilerinden biri olan Scottish Fold muazzam yapıları ve özellikleriyle bütün kedi severlerin dikkatini çekmeyi başarmaktadır. Scottish Fold özellikleri, karakteri ve bakımları hakkında pek çok şey merak edilmektedir. Peki, scottish fold özellikleri ve bakımı nasıl olmalıdır?

Scottish fold Yavru kedi ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

Scottish Fold Kedi Türü Nasıl Keşfedilmiştir?

Scottish Fold Kedisi, 1961 senesinde İskoçya’ da, William Ross adlı çiftçi tarafından keşfedilmiş bir türdür. Düz kulaklı bir kedi tarafından dünyaya getirilmiş olan Scottish Fold kedilerinin babası, bilinmeyen bir ırktan gelmektedir. (Bazı kaynaklara göre ise babası British Shorthair olarak kabul edilmektedir).

Bu sebeple de, genetik kökeni hala bulunamamaktadır. 1966 senesinde küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı sebebiyle, diğer kedi cinslerinden kendilerini ayırmakta olan Scottish Fold türü, GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından da kayıt altına alınmıştır.

Scottish Fold Kedi Türünün En Önemli Özellikleri

Scottish Fold Özellikleri Ve Bakımı
Scottish Fold Özellikleri Ve Bakımı

Kıvrık kulak yapılarının genetik bozukluk olduğu ortaya çıkan Scottish Fold kedilerinin kaydı bu sebeple iptal edilmiş olsa da, Amerika’ya götürülüp üretmelerine ve yetiştirme işlemleri başlatılmıştır.

CFA (Cat Fanciers Association) tarafından da, 1978 senesinde şampiyonluk kazanmış Scottish Fold türü, kazandığı bu şampiyonluğun ardından, en sevilen ve en çok bakılan ırklar arasında yerlerini almıştır. 1980 senesinden beri de ayrı bir kedi ırkı olarak kabul edilerek ACF, CFA gibi pek çok organizasyon tarafından kayda alınmışlardır. scottish fold özellikleri ve bakımı oldukça önemlidir.

Scottish Fold Video İçin Tıklayın

Scottish Fold Kedilerinde İşitme, Duyma ve Sağırlık Sorunları

Genetik Mühendisleri bu tanımlamalarının ardından Scottish Fold kedilerini; Amerika’ya götürüp bu genetik hastalığa karşı çetin bir biçimde mücadele etmişlerdir. Diğer ırklara oranla çok daha farklı kulak yapılarına sahip olan Scottish Fold Kedisi 1960 ‘ lı senelerde ” Governing Council of the Cat Fancy” isimli bir kuruluş tarafından resmi kedi ırkı olarak kayıt edilmiştir.

Kayıt edilmesinin ardından geçen 10 yılın ardından kulaklarındaki farklı yapıların enfeksiyonlar ve genetik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Hastalığın genetik olmasından kaynaklı olarak kayıt ve kabul işlemleri durdurulmuştur.

Scottish Fold Belirgin Özellikleri

Scottish Fold özellikleri açısından, onları diğer kedilerden ayıran pek çok belirgin farklılıklara sahiptirler. Hayatlarına çiftlik kedisi olarak başlamış Scottish Fold kedilerinin vücut yapılarında, ilk olarak göze çarpan ise; küçük kıvrık kulaklarıyla beraber geniş, yuvarlak kafa yapılarıdır. Bu nedenle, scottish fold özellikleri ve bakımı hassasiyet taşır.

İlginizi çekebilecek bir diğer ırk Scottish Straight Özellikleri İçin Tıklayın

Scottish Fold Karakteri scottish fold özellikleri ve bakımı bilindiği zaman, kediler daha sağlıklı büyümektedir. Yuvarlak gözleri, tombul yanakları ile sevimlilik abidesi sayılabilen bu özel kediler, yumuşacık ses tonları ve melodik miyavlamaları ile kısa zamanda insanların çok sevdiği ve beslemeyi en çok istediği evcil bir kedi türü haline gelmiştir. Scottish Fold, sakin ve sıcak kanlı olmasının yanı sıra oldukça zeki bir kedi türüdür ve kendilerine has oturuş şekilleriyle, spesifik bir özellik daha kazanmışlardır.

  • Zeki, sakin ve oldukça yumuşak tavırlara sahip olan Scottish Fold, sahiplerine huzur vermekte bir numara bir türdür.
  • İnsanlara ya da bulundukları ortamlara çabuk uyum sağlarlar ve alıştıkları ortamlara fazlasıyla bağlılardırlar. Herkese kendilerini sevdiren Scottish Fold kediler, sevgilerini herkese göstermez, sahiplerini ise kendileri seçerler.
  • Kucakta bulunmayı sevmeyen Scottish Fold kedileri, sahibinin yanında olmaktan çok mutlu olan bir türdür.
  • Özellikle oyunlar oynamayı ve sahipleriyle vakit geçirmeyi çok severler. Eğer bir scottish fold türünde kediye sahipseniz top almayı unutmamalısınız! Çünkü bu tür, rastgele atılan topu sahiplerine getirmekten oldukça hoşlanırlar. Temiz ve konforlu ortamları çok severler ama iş başa düştüğünde evdeki fareyi yakalamadan da gelmezler! Evde ya da bahçede yetiştirebileceğiniz Scottish Foldlar yalnızlıktan hiç hoşlanmamaktadırlar.

Scottish Fold Çiftleşme

Scottish Fold Özellikleri Ve Bakımı
Scottish Fold Özellikleri Ve Bakımı

British Shorthair kedileriyle çok büyük bir benzerlik gösteren Scottish Fold, kıvrık kulakları ile kolayca ayırt edilecektir ve farklı bir tür olarak kabul göreceklerdir. Scottish Fold kedileri kendi türleri ile çiftleştirilemezler. Çünkü iki kıvrık kulaklı kediyle çiftleştirilmeleri sonucu, doğan yavrulardaki genetik bozukluk, bazı hastalıklara neden olur.

Kedilerde Kur Yapma ve Çiftleşmeler

Scottish Fold kedisi, kendi türüyle çiftleştirilmelerinden doğan rahatsızlıklar sebebiyle genel olarak British Shorthair kedileriyle çiftleştirilir. Bu sayede bir kıvrık kulak kedi ile bir düz kulak kedi çiftleşmesinden doğacak yavruların bir kısmı kıvrık kulaklı Scottish kedilerinden olacaktır. Günümüzde ise bazı ülkelerde, Scottish Foldun ile aynı cins kıvrık kulaklı kediyle çiftleştirilmesi, bu sağlık problemlerinin oluşmasına engel olmak sebebiyle yasaklanmıştır.

Scottish Fold Vücut Yapıları ve Renkleri

Scottish Fold genel olarak kısa tüylü kedi cinsi olmakla birlikte, uzun tüylü olanları da bulunur. Uzun tüylü Scottish Fold Kedilerine, Longhair Scottish Fold dense bile, ayrı bir tür olarak kabul edilmemiştir. Scottish Fold kedilerinin renkleri, genellikle gri ve tonlarında olmasıyla beraber, her renkten Scottish Fold kedisi bulunur. Gözleri genellikle kehribar renktedir.

Scottish Fold Tüy Döker mi? Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Scottish Fold kedilerin tüy bakımları ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak kısa tüylü olan scottish foldların bakımları, ‘longhair scottish fold‘ ismiyle anılan uzun tüylü skotishlere göre çok daha kolaydır. Haftada 2 defa tüylerini taramak hem tüy dökümlerini azaltacak, hem de daha sağlıklı tüylerin kolaylıkla oluşmasını sağlayacaktır.

Bakımlar Ne Zaman Yapılmalıdır?

Scottish Fold türünde tüy ve tırnak bakımlarına yavruyken başlanması önerilmektedir. Yavruyken bu bakımları yapmak, hem kedinizin alışmasını hem de daha eğlenceli bir hal almasını sağlar.

Scottish Fold Hangi Kuru Mamalar ile Beslenmektedir?

Evcil dostlarımıza mama seçimleri yaparken kesinlikle onların yaşam stiline göre mama seçimi yapılmalıdır. Örneğin kedi, tüy döküyorsa “Somonlu, Balıklı veya Okyanus balık türlerini” içermekte olan kuru mama tercihi yapılmalıdır.

Son fotoğraf Scottish dik kucağa ait bir fotoğraftır Yani Scottish Straight

Scottish Straight British Shorthair Farkı
kedi resmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.