Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Eğitimi

Scottish Straight Özellikleri ve Bakımı

Scottish Straight

Scottish Straight beyaz özellikle rengi ile göz kamaştırır. Tüylerinin uzun ve kabarık olması son derece dikkat çektiğinden son yıllarda sahiplenme oranı artmıştır. Bu cins kediler aynı ırka sahip olan Scottish Fold kedi ırkı grubuna aittir. Bu kedilerin özellikleri yüksek derece sadakat bu konuda kendilerine düşen görevi harfiyen yaparlar.

Scottish Straight Yavru ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

Son derece iyi öğrenme kapasiteleri onların ne kadar zeki olduğunu gösterir. Yeni tanıştığın insanlarla hızlıca bağ kurabilirler. Öz güvenleri bu konuda son derece gelişmiştir. Bu özelliklerinin kendi sahip olduğu ırkla alakası olduğu söylenir.

Bu kedilerin özellikleri saymakla bitmez. Her şeye kolayca adapte olabilirler özgüvenlerinin yüksek olması ile eğitim süreçlerinin doğrudan hızlanması muhtemeldir evde oradan oraya koşması neticesinde sahiplerinin peşinden gitmeyi severler. Bu  koşuşturma ile evde genelde birçok objeyi kırdıkları görülür. Sahipleri tarafından bu kadar Hiperaktif olması sıkıntı yapsa da zaman içerisinde uygun eğitimle bu yönleri köreltilebilir.

Scottish Straight ekşi yiyeceklere karşı yoğun bir ilgisi vardır. Fakat bu durum her kedi de geçerli değildir. Buradaki bilgiler genelleme olarak yapılır. O yüzden mama tatlılarını ekşi mayhoşumsu yapan şeylere yönelirler. Bu özelliklerinin ırklarından geldiği söylenir.

Sevecen yapılarıyla aile içerisine uyum sağlarlar. O yüzden genellikle aileler tercih eder. Bu aile ister çok kalabalık ister çekirdek aile yapısına sahip olsun her türlü duruma ayak uydurabilirler. Yeter ki uygun eğitim verilmiş olsun. Bu cins kediler aile içerisindeki oluşabilecek tüm problemlere karşı duyarsızdır. Yani sürekli kavga eden ailelerin arasında kendini soyutlayıp bilmektedir. Veteriner hekimlerin yine de bu konunun kedi üzerinde olumsuz etkiler bırakacağını söylemektedir.

Bu cins kediler için sadece kendi alanları dışında hiçbir alanı benimsemezler. Bu da demek oluyor ki bu kedilerde de alan koruma içgüdüsü vardır denilebilir.

Scottish Straight cinsi kediler küçük alanlarda yataklarının olmasını çok severler. Yatak harici büyük yorganların arasında uyumayı ve orada vakit geçirmek oldukça hoşlarına gider. Bu sayede sahipleri evde kaybolduğunda muhtemel olarak küçük dar alanlarda aramaktadır. Ve genelde yüksek oranda o küçük alanlarda bulunurlar.

Scottish Straight yavru iken daha fazla hassas yapılı ve bakımı zordur. Özellikle yeni doğduğu dönemlerde sahiplenilen veya annelerini kaybetmiş yavrular oldukça yoğun bakım sayesinde güçlenebilirler. Yine de sahiplenmek isteyen kişiler genel olarak yavru iken temin eder. Başka bir hususta küçük aylarından itibaren sahiplenen kedilerin her yönden eğitilmesi ve diğer konularda alışkanlık kazanması daha elverişlidir.

Küçüklük zamanlarında son derece oyuncudurlar. Özellikle parlak nesnelere karşı ilgi duyarlar. Onlara metal cisimler uzatıldığı da hemen oyun moduna geçebilirler. Ayrıca metal nesneden örnekle scottish straight gri, beyaz renkleri çok severler. Bu cins kedilerin yavru iken oynadıkları ve hiç sıkılmadıkları tek oyun top yakalamaya ve nesne takip etmecedir. Sahipleri  bu yönlerini çeşitli yönden beslerler. Bu durum eğitim içinde  son derece önemli rol oynamaktadır.

Scottish Straight British Shorthair Farkı

Scottish Straight British Shorthair Farkı
Scottish Straight fotoğraf

İki cins kedide aynı kökene sahiptirler. Bu iki kendini gen yapısı sayesinde birbirlerinde ayrılan pek fazla bir özelliği yoktur. Hatta karakteristik yapılarında hemen hemen aynıdır.

Fakat gen yapıları nedeniyle bir kaç vücutsal farklılıkları bulunur. British Shorthair cinsi kedilerin enseleri diğer kedi cinsine göre daha kalındır. Bu sayede kafa yapıları daha çok tombul gözükür.

Bir diğer British Shorthair özelliği ise elmacık kemiklerinin daha baskın olmasıdır. Bir diğer fark ise kulaklarının yapılarıdır. British Shorthair cinsi kedilerin kulakları daha sivri ve uzundur. Bu sayede onların dış görünüşlerini daha keskin yapar. Özelliklere en yakın kedi cinsi Scottish Straight silver cinsidir.

Scottish Straight Fiyat

Scottish Straight Fiyat

Bu cins kedilerin yavruları diğer kedilere göre biraz farklı miktarlarda sahiplendirilir. Normal olarak her cinsin yavrusu kendisinden daha uyguna sahiplendirilirken bu cinsin yavrusu bilinenin tam aksine seyreder. Scottish Straight fiyat için genelleme yapılacak olursa 300_800 TL arasında çok makul fiyatlar gösterilir. Fakat yavrularının fiyatı 3.000 TL gibi yüksek rakamlarda seyredebilir.

Bunun en önemli sebebinin yavru iken sevilen duruşları ve kürk yapıları olduğu varsayılır. Bu konu hakkında kesin olarak bir bilgi temin edilememiştir.

Scottish Straight Hastalıkları

Scottish Straight Hastalıkları

Bu cins kedilerin sürekli olarak bir hastalık geçirme süreleri yoktur. Bu konuda güçlü yapıları sayesinde ufak tefek problemleri kolayca halledebilir. Bu cins bağzı kediler ömürlerince normal bir sağlık düzeyinde hayatlarına devam ederken, genetik problemlerle karşılaşan kediler biraz sıkıntılı zamanlar geçirebilirler.

Genetik olarak sık rastladıkları sağlık problemleri polikistik böbrek sorunları ,göz hastalıkları ve kas yapısındaki anormalliklerdir.  Bu gibi durumlarda kedinin canı biraz yanmaktadır. Mutlaka uygun ilk zamanda veteriner hekimle irtibata geçmek bu kediler için yararlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Exotic Shorthair Özellik ve Bakımı – Exotic Shorthair Fiyat (patigen.com)

Veteriner hekim uygun tedavi ile problemi halledecektir. Genetik probleminin olduğu kedi cinsleri son derece hassas olduklarından sevecen, nazik ve minimum  davranılması gerektiğini bir kez daha vurgulanması mühimdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.