Evcil Marketim
Kedi SağlığıKediKedi BakımıKedi Eğitimi

Kediler Neden Yürürken Acı Acı Bağırır? 

En fazla beslenen ve sevilen evcil hayvanlardan olan kediler, bazen yürürken acı acı bağırmalar yapabilirler. Kedi sahiplenen insanlarca da bazen acı olduğu sanılan sesler olmasına karşın, eğer bağırma içeriği bir acıdan kaynaklıysa kedilerde problemler ve hastalıklar dile getirilmeye çalışılıyor olabilir.

Ayrıca kedi eklemlerinden veya bacaklarından, vücut bütünlüklerinden birinde veya birkaçında sorunların geliştiğini de belirten bu bağırışlarla ilgili; kediler neden yürürken acı acı bağırır? kedilerdeki hangi sorunlar bu bağırışlara neden olur, acılar nasıl dindirilir, bilinmelidir.

Kedilerin Acı Acı Bağırması Nasıldır?

Kedi besleyenlerin kedi dilinden anlıyor olmaları, sahiplenilen hayvanın bekası açısından önem arz edecektir. Çünkü kedi dilinden anlayan insanlar, hangi bağırtıların acı hangilerininse oyun veya başka istek olduğunu anlayarak kedilerle daha rahat ilgilenebilirler.

Öncelikle acı içerikli olan kedi bağırtılarında kedinin ses tonu hem çok yüksek hem de ani şekillerde, tek solukta çıkar. Bir bağırtı vardır ama bu bağırtı kedilerin dilinde çığlık oluşturur. Bir anda, sürekli sürekli ve yardım istenildiği belli olan bağırtılardır.

Normal zamanında hiç böyle sesler çıkarmayan kedilerin, yanlışlıkla ayaklarına basıldığı zaman veya canlarını yakacak olaylar olduğu zaman bağırdıkları gibidir. Aynı acı acı bağırma durumunu kediler yürürken de duyan kedi sahipleri, kedilerin bir şeyler anlatmak isteyip canlarının acıdığını haykırıyor olduğunu bilmelidirler.

Kedilerin Acı Acı Bağırması Nasıldır?    
Kedilerin Acı Acı Bağırması Nasıldır?

Kedilerin Yürürken Acı Acı Bağırma Sebepleri Nelerdir?

Kedilerin yürüme esnasında veya hızlı tempo yürüyüş ile koşma hareketlerinde acı ses tonlu bağırmalarının altında başka başka nedenler yatabilir.

Ancak kedilerin nadir çıkardığı bağırış seslerine neden olabilen kaynaklar:

  • Kedilerin arka ayakları ile idrarlarını yaptıkları alanları birbirine çok yakındır. Böylece kedi anüsünde veya çevresinde mikroorganizma oluşarak büyüyen, kurtçuk yapısına bürünen başka canlılar yaşamaya başlamış olabilirler. Hem kedilerin bağırsaklarını yiyerek oradan beslenen, hem de anüs çevresini kemiren bu canlılar kediler yürürken daha fazla acı hissetmelerine neden olduğundan bağırış da acılı olacaktır.
  • Kedilerin eklemleri, kireçlenme ve menüsküs oluşumuna müsait eklemlerdendir. Büyüyen ve kedi bedenine göre yaşlanan bu hayvanların eklem ağrıları yaşamaları, eklemlerinden sesler çıkarmalarıyla acıların katlanması ve böylece acılı bağrışlarla yürümeleri mümkündür.
  • Uzun süre yatma veya ayaklarını katlayarak oturma yapan kediler kalktıkları zaman karıncalanma yaşarlar. Karıncalanma esnasında ayaklarının ağrıdığı ve hatta kesiliyormuş gibi olduğunu hisseden kediler panik yapar ve bağırır.
  • Yürüdükleri zeminin sıcak veya soğuk olması, kedilerin patilerinin bundan etkilenerek şaşkına dönmelerine neden olur. Zemin normal sıcaklık seyrine dönene kadar yürürken kediler bağıracaktır.

Şeklindedir.

Kedilerin Yürürken Acı Acı Bağırma Sebepleri Nelerdir?
Kedilerin Yürürken Acı Acı Bağırma Sebepleri Nelerdir?

Kedilerin Yürürken Acı Acı Bağırmamaları İçin Yapılabilecekler

Kedilerin yürürlerken acı hissetmeleri ve bu şekilde bağırarak yürümeye devam etmeleri kedi sahipleri için de üzücüdür. Kedilerinin canının acıma durumunu çözmek ve normal yürüyüşlerine döndürmek içinse önce dış faktör kaynaklı yürüyüş sorunları çözülmelidir.

Zeminin sıcak veya olması gereken dereceden soğuk olduğu durumlarda (Zemine kaynar suyun veya buzlu suyun dökülmesi, halıdan veya diğer eşyalardan alev çıkmasıyla sıcaklık oluşması ve buna benzeyen hallerde) kedi patilerinin değeceği yerlerin ortalama sıcaklığa getirilmesi sağlanmalıdır.

Bağırsaklarda yaşama ihtimali olarak ve kedileri kemirerek yaşayan organizmalara karşı aşıların yapılması, muayenelere gidilmesi ve altı ayda bir bağırsak parazit spreylerinin sıkılması şarttır.

Kireçlenme sorunlarında kedilerin toprak temasının olması, tüylü ve top şeklindeki oyuncaklarla hareketlerinin artırılarak eklemlerin çalışmasının desteklenmesi ve kedilerin kireçlenmesinin geciktirilmesi sağlanacaktır. Böylelikle kedilerin acı acı bağırışlar oluşturmak yerine her zamanki yürüyüşlerine devam etmeleri ve acı çekmeden yürümeleri sağlanacaktır.

Kedilerin Yürürken Acı Acı Bağırmamaları İçin Yapılabilecekler
Kedilerin Yürürken Acı Acı Bağırmamaları İçin Yapılabilecekler

Kedilerin Acı Bağırışlar Halinde Yürümleri Çözülmezse Ne Yapılabilir?

Bazen kedilerin acı sesler çıkararak yürüyüşleri alınan önlemler olmasına karşın engellenemeyebilir. Böyle hallerde acı seslere son vermek için kedinin hemen bir taşıma kutusuna koyulması ve yürüyüşlerine devam etmemesi sağlanarak veterinere iletilmesi sağlanır. Hayvan servislerinde röntgen çekilen kedilerde bazen bacaklarda kırıklar veya çatlaklar oluştuğu anlaşılabilir.

Alçı içerisine alınan kırık veya çatlak alan, kedinin tekrar yürümesi halinde ayaklarından çıkmayacağı şekilde kediye sabitlenir. Böylece alçı içerisinde sabit kalan kırıklarla çatlaklar yanlış kaynamalar olmadan kendilerini onarma ihtimali bulur.

Bazen de ne kadar kediler için parazit ilaçları ve muayenesi yapılmış olursa olsun, başka kedilerin taşıyıcı olması ve bu kedilerle çiftleşme, temas, aynı kedi idrar kumunun kullanılması halinde bağırsak parazitleri alınacaktır. Aşılara rağmen etki etmeye yavaştan başlayan kurtçuklar, bağırsaklarla anüsün kemirilmesine imkan verilmeden veteriner tarafından dezenfekte edilerek temizlenir. Böylece acı dolu bağırışlar sonlanacaktır.

Kedilerin Acı Bağırışlar Halinde Yürümleri Çözülmezse Ne Yapılabilir?
Kedilerin Acı Bağırışlar Halinde Yürümleri Çözülmezse Ne Yapılabilir?

Kedilerde Acı Acı Bağırmayla Sürdürülen Yürüme Ne Zaman Sonlandırılır?

Kedilerin ağrı hissetmeyecek şekilde normal yürüyüşlerine dönebilmeleri, atlatmış oldukları veya atlatma süreci içerisinde oldukları probleme bağlı olarak sonlanma süresi belirler. Kırıklar ve çatlaklarda alçıya alınması, iki hafta kadar en azından alçının kedi vücudunda sabit durmasını gerektirir. Yani yürürken bağırış geçse dahi sebebin sonlanmasına iki hafta veya daha fazla zaman gereği vardır.

Kurtlanmaların hemen fark edilmesi ve kedilerin bağırtısına uyularak veteriner tarafından dezenfekte edilmesiyle üç saat içinde tüm kurtlar ve kurt tahribatı olan alanlar alınır. Pansuman ve açık yaranın kapanması da dört gün süreceğinden, acı sesli bağırışlarda dört günde susturularak normal yürüyüşe geçilir.

Kedilerde Acı Acı Bağırmayla Sürdürülen Yürüme Ne Zaman Sonlandırılır?
Kedilerde Acı Acı Bağırmayla Sürdürülen Yürüme Ne Zaman Sonlandırılır?

Kedilerde Yürürken Acı Bağırmayla Oyun Bağırtısı Farkları

Bazen kediler kendi kendilerine oynarken, bazen de sahipleri veya diğer kedilerle oynarken anlık olan ancak uzun vadede zararı bulunmayan hasarlara maruz kalabilirler. Örnek olarak oyun toplarının çarpması, kedi top stantlarının hayvanın üzerine devrilmesi ve böyle anlarda kediler hem kaçar hem de acılı bağırtı yapar. Anlık etki ve kedinin korkması geçtiğinde yürüyüş normale döndüğünden dolayı bu bağırtılar ciddiye alınmamalıdır.

Kedilerde Yürürken Acı Bağırmayla Oyun Bağırtısı Farkları
Kedilerde Yürürken Acı Bağırmayla Oyun Bağırtısı Farkları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.