Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Eğitimi

Karakulak Özellikleri ve Bakımı

Karakulak

Karakulak kedisi özellikleri ile bir çok kişiyi kendine bağlamıştır. Kedigiller familyasının küçük kediler altfamilyasına mensup güzel bir kedidir. Bilimsel adı Caracal olup, nesli tükenmekte olan canlılardan biridir. Doğal tabiatlarında step vaşağı veya çöl vaşağı olarak bilinir.

Yaşamlarını kurduğu yerler Arap Yarımadası, Afrika, Orta Asya, Orta Doğu, Hindistan ve Hazar Denizi kıyılarıdır.

Vaşak benzeri vahşi bir kedi türü olup, serval kedi özelliklerini bünyesinde daha çok barındırır. Doğal ortamlarında daha çok gece gezinirler. Bu sayede avlanmak onlar için çok kolaydır. Gece karanlığında  kendisine saldırmaya çalışan diğer vahşi hayvanlara karşı artı bir savunmaları olur. Gündüz inzivaya çekilirler.

Doğal yaşamlarında bir diğer dikkat çeken unsur ise, bulundukları ortamı sahiplenmeleri ve alanlarına diğer vahşi hayvanlara karşı korumalarıdır.  Bu kedinin doğal ortamlarında tek başlarına yada çift olarak yaşarlar. Etobur hayvanlardır.  Yemek olarak doğal tabiatta bulunan kemirgenler, kuşlar ve küçük boyut memelileri tercih ederler. Kimi zaman küçük sürüngenler ile beslendiği görülmüştür. Ayrıca antilop gibi büyük hayvanları da avlarlar.

Yüzlerinde burun, baş, ağız gibi yerlerde siyah çizgiler bulunur. Ve uzun sivri kulakları ile kafa bölümü tamamlanır. Kürk renkleri genel olarak tuğla kırmızısı olup, nadir olarak siyah renkli doğabilirler.

Karakulak Kedisi Evde Beslenir Mi ?

Karakulak Kedisi Evde Beslenir Mi ?

Karakulak Kedisi sahiplenme son zamanlarda biraz azalmış olup, bu cins kediler vahşi gibi görünse de aslında ev yaşamına kolayca uyum sağlarlar. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmadıkları için kalabalık aile ortamını daha çok severler.

Karakulak Kedisi evde beslenir mi sorusunun yanıtı olarak, evet cevabını veren uzmanlar kolayca evcilleştirilen tür olduğunu söylüyorlar. Sahiplenme sırasında bu ırk yavru kedi , alındığında, eğitim ve evcilleştirme çok daha kolay olacaktır. Bu sebeple sahiplenecek kişiler genellikle yaşını tamamlamamış bu kedileri,  tercih ederler.

Çok fazla gürültüyü sevmeyen bu yabani  kediler, evde yüksek yerlerde oturup etrafı izlemeyi severler. Doğaları gereği geceleri aktif haldedirler. Gece vakitleri ses çıkartmaması için etrafındaki parlak ve dikkat çekici objeleri kaldırmak gerekir.

Yabani kedi türü Karakulak Kedisi beslenme açısından  çok fazla et yerler. Sahipleri bu konu hakkında kendilerine et yetiştiremediklerini şakacı bir üslup ile dile getirirler. Bilinenin aksine pişmiş et bünyelerine zararlıdır. Çiğ et tüketmek her zaman onlar için daha uygundur.

Bu yabani kediler, doğal tabiatlarında uzun süre susuz kalabildikleri için ev ortamında su kaplarını farklı alanlara koymak, sanki doğal ortamlarındaymış gibi hissettirir. Bu ev ortamına hızlıca alışması için etkili bir püf nokta olabilir.

Karakulak Kedisi Tehlikeli Mi ?

Karakulak Kedisi Tehlikeli Mi ?

Karakulak insana saldırır mı diye akıllarında soru oluşan kişilere belirtilen yanıt, tehlike görüp içgüdüleri harekete geçmedikçe saldırmazlar. Aslında hiç bir canlı saldırmaz denilebilir.

Saldırmak onlar için sadece kendilerini koruma biçimidir. Her normal canlı gibi mantıklı olanı yaparlar. Ayrıca saldırganlık konusunda kendisini harekete geçiren bir diğer hususta, belirledikleri sınırların içerisine izinsiz girmektir.

Karakulak Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Karakulak Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Doğal ortamlarında 12 ila 17 yıl yaşadıkları bilinir. Çok güçlü bağışıklık sistemi ile çok zorlu yaşam koşullarına dayanıklılık gösterirler. Başka bir yırtıcı tarafından saldırıya uğramadığı sürece yaşamlarında hep sağlıklı kalırlar.

Tıpkı safkan türler gibi kalıtsal hastalıklar bünyelerinde barınmaz. Fakat en çok karşılaştıkları sağlık sorunu, aldığı darbeler yüzünden geçirdiği enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar kimi zaman yaşamlarını sonlandırır.

Karakulak kedilerinin nesli tükendiği için diğer nesli tükenen canlılar gibi korunmaya ihtiyaç duyarlar. Bu konu hakkında yetkililerden yardım istenmesi doğru bir karar olacaktır.

Bu  kediler, hamile kaldıkları süre 2 ila 3 aydır. Genellikle 1 ila 6 tane yavru doğururlar. Karakulak Kedileri ilk doğdukları zaman gözleri kapalı olup çok üşürler. Bu yüzden annelerinin hep yanında olması gerekir.

Karakulak Türkiye’de Var Mı?

Karakulak Türkiye’de Var Mı?

Türkiye’de Karakulak Kedisi,  Doğu Karadeniz ve Trakya bölgelerinde daha çok görülür.  Görünüşleri ile çok dikkat çektikleri, kimi insanın vaşağa benzetip vahşi bulduğu için tehlikeli bir tür olarak anılmaktadır.  Bu sebeple merak eden insanlar Karakulak nerede yaşar?  diye araştırmaktadır.

Nesli tükenen hayvan grubuna girdiklerinden artık çok fazla görülmemektedir.

Karakulak Kedisi Nasıl Eğitilir?

  • Karakulak Kedileri eğitim bakımından oldukça sabır ve zaman ister. Bağzı içgüdülerine ters gelen komutları uzun süre  direnerek yapmaz.
  • Bu cins kedilere eğitim verirken alçak ve yumuşak sesle yaklaşılmalıdır. Aksi halde yüksek ses tonunu tehdit olarak algılayarak saldırı içgüdülerini devreye sokabilirler.  Ve istenmeyen kazalara yol açabilirler.
  • Bu kedilerin eğitim sürelerini olabildiğince kısa tutmak, dikkat dağılmaması için yararlı olabilir. Kısa molalar ve mutlaka bir ödül ile süreç devam etmelidir.

 Karakulak Kedisi Fiyatları

 Karakulak Kedisi Fiyatları

Karakulak Kedisi yavru fiyatları, dolar bazında sahiplendirilir. Bilindiği üzere nesli tehlikeye giren kedi cinsi olduğu için çok fazla pahalı olurlar.

Orta boy ve standart eğitim ile evcilleştirilmiş Yabani kedileri 2022 yılı ortalama fiyatları 2.000 dolar ile  4.000 dolar arasında sahiplendirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Savannah Özellikleri ve Bakımı – Savannah Kedisi Fiyatları (patigen.com)

Sahiplenme esnasında mutlaka yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmak gerekir. Aksi halde iki tarafta zarar görür.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.