Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Sağlığı

British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Kedisi özellikleri ve Bakımı

Kediler insanlık tarihi boyunca insanların en yakın dostlarından biri olmuştur. Kedilerin yapıları gereği evcilleştirilmeleri de oldukça kolaydır. İnsana çok yakın davranır ve ilgiden de çok hoşlanırlar. Ülkemizde de evcil hayvan türlerinden en çok tercih edileni kedilerdir.

Çünkü kediler tuvalet alışkanlığını kolay edinen, kendilerini sürekli temizleyen hayvanlar olduklarından ev içerisinde bakımı da haliyle daha kolaydır. Kedilerin yüzlerce türü vardır. British Shorthair da bunlardan bir tanesidir. Bu türü sahiplenmek isteyenler için British Shorthair kedisi özellikleri ve bakımı hakkında aradığınız tüm bilgileri bu makalede sizinle paylaşıyoruz.

ilginizi çekebilecek British Shorthair videosu için tıklayın

İBritish Shorthair Kedisi Özellikleri 

British Shorthair cins bir kedi türüdür. Aslen kökeni Mısır’a dayanan bu kedi cinsinin Roma istilasıyla beraber Büyük Britanya’ya artan fareleri avlamaları için getirildiği düşünülmektedir. İsmi de buradan ortaya çıkmıştır.

Bu kedi türü bilinen en eski kediler familyasından olup süre gelen yıllarda çok az değişiklik göstermiştir. Yıllar önce türü besin kıtlığıyla tükenme tehlikesine girmiş ama çeşitli uğraşlar sonrasında kurtarılmıştır.

Adından da anlaşılacağı üzere kısa tüylü olan bu kedi cinsi Fars Kedisiyle çiftleştirilip uzun tüylü versiyonu da üretilmiştir. Bu kedilerde çokça gözlemlenen üç çeşit hastalık vardır. Birincisi hipertrofik kardiyomiyopati, ikincisi dişeti iltihabı, üçüncüsü ise Hemofili B hastalığıdır.

British Shorthair Kedisi Genel Özellikleri:

British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı
British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı
 • Kısa ve çok sayıda yumuşacık tüylere sahiptir.
 • Kiloca ağır kedilerdir.
 • Kilo almaya fazlaca müsaittirler.
 • Sabırlı ve sessiz olan uysal hayvanlardır.
 • Kafaları olağanca geniş ve yuvarlaktır.
 • Kafalarının üstü düzdür.
 • Gözleri büyük ve sarı-kahverengi renktedir ama başka göz renkleri de mevcuttur. Yeşil ve mavi gibi.
 • Kulakları orta büyüklükte ve yuvarlağa yakındır.
 • Gövdelerinde kas kütlesi fazladır.
 • Normal kiloları beş ile 10 arasında değişebilir.
 • Kuyrukları genel olarak ince ve diğer kedilerin kuyruklarına göre kısadır.
 • Bakımı oldukça kolaydır sahibiyle çok uyumlu bir kedidir.
 • Oyunculuk kabiliyetleri çok yüksektir.
 • Eğitilebilir olma özelliği çok yüksektir. Kolay öğrenirler ve bu yüzden evde bakması diğer türlere göre daha kolay olabilir.
 • Çok hareketlidir.
 • Çok zeki hayvanlardır ve çocuklarla iletişimde olmayı çok severler onların yanında sakinleştiklerini görürsünüz.
 • Genellikle duman rengindeki tüy rengiyle bilinir. Ama farklı renkleri de mevcuttur.
 • İyi bakıldığında on dört yıldan yirmi yıla kadar ömür süresine sahip olabilir.

British Shorthair kedi özelliklerini bu şekilde sıralayabiliriz. Siz de bir British Shorthair sahiplenmek isterseniz sizi yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

Kuzeni Olarak bilinen Scottis Straight Irk Özellikleri İçin Tıklayın

British Shorthair Kedisi Bakımı Nasıldır?

British Shorthair Yavru sahiplenenler veya sahiplenecek olanlar bu konuda bilgi sahibi olmak istiyor. Biz de size bakımıyla ilgili birtakım bilgiler vermek istiyoruz. British Shorthair kedilerin tüyleri kısa ve çoktur demiştik. Tüylerinin kısa oluşundan kaynaklı herhangi ekstra bir tüy kısaltma bakımına ihtiyacı olmaz.

Göz enfeksiyonlarıyla başı dertte olabilir. Bu sebeple rutin kontrollerini ihmal etmemeniz gereklidir. Özelliklerini sayarken bahsettiğimiz birtakım hastalıklar vardı. Biraz bu hastalıklar hakkında bilgi verelim. Kediniz Hemofili B isimli genetik bir hastalığa sahip olabilir demiştik. Bu hastalık kandaki bir pıhtılaşma faktörünün eksikliğinden kaynaklanan kanama bozukluğudur.

Bu hastalığın tespitini kedinize yaptıracağınız DNA testi ile saptayabilir önlemini erkenden alabilirsiniz. Hipertrofik kardiyomiyopati dediğimiz ise kalp kasının kalınlaşmasıyla ortaya çıkan bir kardiyolojik rahatsızlıktır.

Yine bunun da tespitini veteriner kontrolleriyle yapabilir tedavisine başlayabilirsiniz. Dediğimiz gibi kilo almaya çok meyilli olduklarından kedinizin kilo kontrolünü iyi yapmalısınız yoksa obezite sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bakım demişken aklınıza kedimi neyle yıkamalıyım sorusu da gelebilir. Kedilerinizi özel kedi şampuanı ile yıkamakta fayda vardır. İçeriğinde kimyasal miktarı az olan maddeler kedileriniz için uygun olacaktır.

British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Nelerden Hoşlanır

British Shorthair çok uysal ve sessiz bir kedi olsa da aslında hareketli olmayı ve oyun oynamayı çok sever. Oynamaktan kastı kesinlikle yaramazlık yapmak bir şeyleri kırıp dökmek değildir. Genelde sahiplerini bu konuda hiç üzmezler. Sahibiyle beraber oynamaktan çok hoşlanırlar.

Evdeki çocuklarla çok iyi iletişim kurar ve oyun oynamak ister. İlgisizlik gördüğünde çok üzülür ve strese girer. Bu yüzden sevilmek ve oyun oynamak ihtiyaçlarını ihmal etmemek gerekir. Oyun oynatmak ve hareketlenmesine sebep olmak kedinizin kilo alma riskini de ortadan kaldıracaktır. British Shorthair yalnızca sahibi ve çocuklarla değil aynı zamanda evdeki diğer evcil hayvanlarla da hızlı ve güzel bir uyum yakalar.

British Shorthair Ne İle Beslenmeli

British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı
British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair defalarca söylediğimiz gibi kilo almaya çok meyillidir. Bu kedi türü diğer kedi türlerinin yediği besinlerin aynılarını yiyebilir ama bunun kontrolü sizin elinizde olmalıdır. Dişi British Shorthair için üç buçuk ile altı buçuk kilogram arası normalken erkek British Shorthair için beş ile on kilogram arası ağırlık normal sayılmaktadır.

Bu cins kedilere mama verirken mama paketlerinin üzerinde yazan kalori değerlerini iyi değerlendirmeli ve yüksek kalorili mamalardan kaçınmalısınız. Günlük öğün sayınızı iki olarak ayarlarsanız kediniz sizinle birlikte uzun bir ömrü sağlıklı geçirebilir.

British Shorthair Kaç Yıl Yaşar

Kedilerinizin belli bir yaşam süresi olmasına rağmen genelde yaşam süresini ve dolayısıyla sağlığını koruyacak olan sahipleridir. Türe ait genel bir ortalama yaş söyleyecek olursak British Shorthair on dört ile yirmi yıl arasında değişen bir ömre sahiptir.

British Shorthair Kaç Yavru Doğurur

British Shorthair kedisi de diğer memeliler gibi doğum yapıp yavru sahibi olabilir. Bu tür kediler bir doğumda üç beş yavruya birden sahip olabilir. Kedim doğum yaptı yavrularının bakımını nasıl yapacağım diye merak ediyor olabilirsiniz. Yavru kediler bir hafta içinde yavaş yavaş tüylenmeye başlarlar. Tüyleri çıktığı zaman haftalık olarak fırçalanması gerekir ve bunu temiz bir diş fırçası yardımıyla siz de yapabilirsiniz.

British Shorthair 2022 Yılı Fiyatları

British Kedi fiyatları 2021 yılında 1500 lira ile 4000 lira arasında değişirken 2022 yılında 2500 lira ile 7000 lira arasında değişmektedir, bu değişimin bir çok sebebi vardır, renk yapısı soy ağacı bellimi ve Scottish kanı taşıyıp taşımadığı fiyat değişimlerinde önemli etkenlerdir .

British Shorthair Sahiplenmeyi düşünüyorsanız patibul.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

british-kedi-fiyat

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.