Evcil Marketim
Kedi SağlığıKediKedi BakımıKedi Eğitimi

Kedilerde Enfeksiyona Ne İyi Gelir?

İnsanların en yakın ve çıkarsız dostları olan hayvanlar başta evcil olarak en çok beslenen kedi ve köpek olmak üzere hayatımızda büyük bir yer kaplar. Günümüzde çoğu insanın evinde bir kedi bulunurken aramızda yaşayan bu canlıların hastalıkları ve rahatsızlıkları onlar dile getiremediğinden bazen anlayamayacağımız bir hal alır.

Bunların başında enfeksiyon hastalıkları gelir. Özellikle kediler gün içinde çok fazla dillerini kullanarak vücut uzuvlarını yalayarak temizler ayrıca dışarıda oynadıkları bakterili çöp malzemeleri, temizlenmemiş oyuncaklar ve tüylerine çok kolay yapışabilen parazitler, yedikleri hayvanlarda bulunan mikrop ve enfeksiyonlar kedilere bulaşır.

İdrar yolu enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu, parazit enfeksiyonu ve göz enfeksiyonu en sık görülen enfektif hastalıklardır. Peki ya kedilerde enfeksiyona ne iyi gelir?

Biberiye Yağının Enfeksiyona Faydaları

Veterinere gitmeden evde basit bir yöntemle yapılabilecek bir tedavi yöntemi olan biberiye yağı ile tedavi kedilere oldukça iyi gelmektedir. Bilhassa boğaz enfeksiyonlarına karşı birebir bir çözüm olarak görülür.

İlk olarak kedinin boğazına damlatılan birkaç damla biberiye yağı enfeksiyon sebebi bakterileri söküp atar. Ayrıca yemeğine karıştırılan biberiye otu ile de tedavi mümkün olabilir.

Biberiye Yağının Enfeksiyona Faydaları
Biberiye Yağının Enfeksiyona Faydaları

Papatya Çayı Suyu

Kuru papatyaların kaynatılıp suyunun soğutulup süzülmesi ile elde edilen papatya suyu kedilerde parazit enfeksiyonuna bağlı yaralanmaları tedavi eder. Günde iki defa pamuk yardımı ile deri altına iyice yedirilen papatya suyu parazitin oluşturduğu problemleri ortadan kaldırır. Öte yandan göz enfeksiyonları için de oldukça etkili bir yöntemdir.

Papatya Çayı Suyu
Papatya Çayı Suyu

Sarımsağın Faydaları

Tıpkı insan sağlığı gibi hayvan sağlığı da son derece dikkat gerektiren bir konudur. Nasıl ki bizim yaratılışımız iç organları ve dış duyu organları ile tamamlanmış ise hayvanların da aynı şekilde olmuştur.

Dolayısıyla insanlara iyi gelen herşey hayvanlara da iyi gelir. Sadece biraz daha yüksek dozda verilmesi gereken durumlar vardır. Kedilerin midesinde oluşan enfekte durumlar için kusturan ve hasta eden ağır alkol içerikli ilaçlar yerine bir iki diş sarımsak yedirerek iltihap kökünün kazınması sağlanır. Kedi sarımsağın kokusundan ve tadından hoşlanmasa bile müdahale ederek yutturmak en azından ilacın getireceği ağır durumların önüne geçmesini sağlar.

Sarımsağın Faydaları
Sarımsağın Faydaları

Kantaron Yağı

İç parazit veya dış parazit enfekte hastalıklarında binbir derde deva kantaron yağı bire bir faydaya sahiptir. Kedi tüylerinin temizlendikten sonra masaj yolu ile kantaron yağını iyice derisine empoze ederek parazit oluşumunu sağlayan hem yaralı hem de hastalık kapmış cilt tedavi olur. Bu sayede yine ağır ilaçlara gerek kalmadan evde olan malzemelerle kedilerin doğal yollarla iyileşmesi sağlanır.

Kantaron Yağı
Kantaron Yağı

Terramycin Kremin Faydaları

Yıllarca yaşlı büyüklerimizden yara tedavisinde gördüğümüz Terramycin krem kedilerde de veterinerler tarafından sıkça tavsiye edilen bir yara iyileştirici olarak bilinir. Bunun yanı sıra enfekteye uğramış yaralar içinde son derece faydalıdır. Enfeksiyonlara bağlı göz akıntısı ve sulanması kedilerin en büyük problemidir. Bu nedenle terramycin krem bu konuda oldukça faydalı olacaktır.

Terramycin Kremin Faydaları
Terramycin Kremin Faydaları

İmmuzinc

Ağır olmayan ilaçlar sıralamasında yer alan immuzinc şurup mide rahatsızlıkları için hayvanlarda kullanılır. Bir hafta aralıklarla bir çay kaşığı şurubu tok karnı hayvana verdikten sonra uyumasını sağlamak enfeksiyonların sağladığı yorgunluk ve bitkinlik sorununu çözecektir.

İmmuzinc
İmmuzinc

Zefiran Forte

Ortam hijyeninin bozukluğundan kaynaklı ve kedi enfeksiyonlarında çok fazla rastlanan gribal hastalık olarak bilinen bulaşıcı virüs hayvanları çok fazla yorar. Öyle ki vücutlarını yorgun düşürerek yemek yemelerini etkiler ve uyku problemi yaşarlar. Bu durumda piyasada en çok satılan ve tavsiye edilen kedi gribi ilacı zefiran Forte devreye girer.

Fakat bu kedilere verilen bir ilaç değildir kedi hastalığının bulaş alanlarını önleyen bir tür dezenfekte üründür. Haftada bir mutlaka evin her alanını zefiran Forte solüsyonu ile temizlik yapmak hem evcil hayvanın hem de insan sağlığı için son derece önemlidir.

Zefiran Forte
Zefiran Forte

Kedi Yemeklerinde Sağlıklı Tercihler

Bilindik mama veya kedilerin sevdiği yemekleri sürekli hayvana yedirmek sağlık açısından çokta faydalı değildir. Haftada iki kez haşlanmış yumurta ve yoğurt sarımsak ezilerek mama şeklinde yedirilmesi önerilir. Böylelikle bağışıklığı güçlenerek hastalıklara karşı dirençli kalması sağlanır. Ayrıca nasıl ki insanlara OMEGA yönünde zengin balık ve et ürünleri her zaman faydalı geliyorsa kendilerinde pişmiş şekilde et ürünleri yemesi çok sağlıklı bir alternatiftir.

Kedi Yemeklerinde Sağlıklı Tercihler
Kedi Yemeklerinde Sağlıklı Tercihler

Sokakta Oynamaları İçin Sağlıklı Alan Tercihleri

Bilinen en büyük yanlış kedilerin doğasının sokaklara ve bakteri dolu ortamlara uyumlu olduğu düşüncesidir. Esasen onların da insanlar gibi işleyen bir bağışıklık sistemi vardır. Ayrıca parazit ve bit gibi böceklerin yapışmasını çok kolay sağlayan tüyleri vardır. Gözle görünmese bile pis alanlarda oynayan, sokak hayvanlarının sıkça kullandığı yerlerde yuvarlanıp yatan kedilere bulaşan bit parazit tüylerinin içinde birçok yumurta bırakarak türemeye devam ederler.

Bu tarz problemler düzenli sağlık kontrolleri olmazsa çoğalarak enfeksiyon hastalıklarına yol açar. Sürekli kaşınan ve kendini yalayan kedilerde parazit bit oluşumu görülmüştür. Bu yüzden gezmeye çıkarılan hayvanlar bilhassa sokaklarda başı boş bırakılmamalı, mümkün olduğunca temiz ortamlarda dolaşmaları sağlanmalıdır. Ev içinde de günlük temizliğe çok önem verilmeli kedinin yatıp kalktığı yerler sürekli olarak temizlenmelidir.

Sokakta Oynamaları İçin Sağlıklı Alan Tercihleri
Sokakta Oynamaları İçin Sağlıklı Alan Tercihleri

Gıda Takviyeleri

Hastalıkların getirdiği vücut yorgunluğu kedilerin hassas bedenini yorar. Veteriner tavsiyesi ışığında gıda takviyeleri verilerek yeniden güç kazanması desteklenir. Bu sayede yeniden hastalığa yakalanma hızı düşer ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşur. Kedi gıda takviyelerinde bilinen en önemli kaynak balık yağı ve et kemik iliği karışımı takviyelerdir. Eczane ve petshop mağazalarında bu ürünlere kolayca ulaşılabilir.

Gıda Takviyeleri
Gıda Takviyeleri

Hayvan Dezenfeksiyonu

Kedilerin düzenli olarak banyo yaptırılması ve denzefekte edilmeleri önemli bir detaydır. Mutlaka tüyleri çok geçmeden toplanmalı, parazit ilaçları arası açılmadan düzenli olarak verilmelidir.

Hayvan Dezenfeksiyonu
Hayvan Dezenfeksiyonu

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.