Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Goldendoodle Özellikleri ve Bakımı

Goldendoodle

Goldendoodle yavruları da kendi de olabildiğince sevimli köpek türleridir.  Bu yapıları sayesinde bir çok kişinin dikkatini çekmiştir. Çoğunlukla karakteristik özellikleri ön plandadır. Uysal ve bir o kadarda duygusal yapıları tamamıyla insancıl olduğu kanısına vardırır.

En çok bilinen ve sevilen karakteristik özellikleri son derece sadık olması! Her ne olursa olsun dost kalabilmesi ve kin tutmamasıdır. Bu sadece evdeki diğer evcil hayvanlarla oldukça güzel anlaşırlar. Ve sahiplerine alıştırma dönemine pek bir şey bırakmazlar.

Aynı zamanda bu cins köpeklerin aile yapısına uygunluğu ve eğitime olan başarısı ile çok taktir edilir. Genelleme yapılacak olunursa ev içi yaşamda en çok sevdikleri aktivite sahipleri ile zaman geçirmektir. Evcimen evcil köpekler olarak bilinirler.

Bu cins köpekler apartman hayatına uygundur. Hem karakteristik özellikleri açısından hemde fiziksel açıdan hiç bir engel yoktur. Bu sadece ev için oldukça sık tercih edilir. Aynı zamanda çocuklarla çok iyi anlaştıklarından çocuklu ailelerde sıkça tercih eder.

Goldendoodle Irkı ve Tarihi

Goldendoodle Irkı ve Tarihi

Goldendoodle cinsi köpekler melez ırktırlar. Bu yüzden genetik sağlık sorunları ile doğmaları muhtemeldir. Bu cinsi sahiplendikten sonra, ilk uygun zamanda mutlaka veteriner kliniğine götürmekte yarar var. Aynı zamanda veteriner hekimlerin önerdiği tarihlerde aşılama yapmakta, bu cins köpekleri diğer sağlık sorunlarından korur. Bu sayede sahipleri ile uzun mutlu zamanlar geçirirler.

Goldendoodle cinsi köpeklerin keşfedildiği tarih 1969 dönemlerine dayanır. Diğer adı Kaniş olan Poodle ile Golden Retriever cinslerinin birleşmesi ile türemişlerdir.

Menşei Kuzey Amerika ve Avustralya olarak bilinir. Buradaki Avustralya Kraliyet Rehber Köpeği Birliğinde gerekli eğitimi gördü. Ve buradan tüm dünyaya yayıldı.

Goldendoodle Tüy Döker mi?

Goldendoodle Tüy Döker mi?

Bu cins köpeklerin tüyleri hipoalerjenik olduğu için çok fazla tüylerinde dökülme yaşanmaz. Tüyleri için düzenli bakım yapılması halinde çok fazla bir problem teşkil etmezler.  Goldendoodle cinsi köpeklerin tüy bakımı belli bir rutine oturtturulduğunda, daha sağlıklı büyüyen ve dökülmeyen tüyler ile karşılaşacaktır.

Bakımı için; uzadıkça mutlaka tüylerinin kesilmesi, sürekli olarak taranması, parlak ve dirençli tüyler olsun diye dengeli ve sağlıklı beslenilmesi yeterli olacaktır. Aynı zamanda su içmek de son derece önemlidir. Bir canlı için her şey demektir su! Ne kadar yeterli düzeyde tüketilirse o kadar sağlıklı bünyeler olacaktır. Birde veteriner hekim kontrolünde ilerlemek son derece önemlidir. Aksi halde işe yaramayan işlemlere devam etmek zorunda kalınabilir.

Bir önemli hadisede mama kabı temizliğidir. Ne kadar temiz mama kabı o kadar leziz mamalar ve nihayetinde sağlıklı Goldendoodle!

Goldendoodle Sahiplenme

Goldendoodle Sahiplenme

Bu cins  köpeklere ne kadar özenli bakılırsa o kadar güzelleşir. Bu durum sadece fiziksel olarak algılanmamalı! Yeterli ölçüde sevgi ve ilginin olması son derece önemlidir. Yapıları gereği asla yalnız kalmak istemezler. Bu yönden sahiplerini sürekli olarak zor duruma sokarlar. Bu yüzden yoğun iş temposu ile çalışan kişiler tercih etmemelidir.  İllaki bu durum söz konusu ise mutlaka alternatif yöntemler bulunup uygulanmalıdır.

Yalnız kaldıkları zaman aşırı sorun çıkartıp, küsebilirler.  Ve bu durum biraz daha ileriye gidildiği zaman depresyon gibi ciddi sorunlar ortaya dökebilir.

Yaşam ömürleri 10-15 sene sürer. Fakat bu rakam beslenme, düzenli aşılanma ve içinde bulunduğu yaşam koşullarına göre değişiklik gösterir.

Bir canlının sağlıklı olması için yeterli ve dengeli beslenmesi şarttır. Aynı durum Goldendoodle cinsi köpekler içinde geçerlidir. Veteriner hekim kontrolünde beslenme düzeni olmalıdır.  Ev yemeklerinden uzak durmalı ve çiğ bir yiyecek tüketmemelidir. Aksi taktirde oluşan sağlık sorunları ile sahiplenin canı bir müddet sıkılabilir.

Goldendoodle satılık ilanlarında oldukça fazla gözükür. Bu kadar çok sebebinin olması yalnızca kendi başarısıdır.

Goldendoodle Kaç Kilo?

Goldendoodle Özellikleri ve Bakımı

Goldendoodle cinsi köpekler için vücut bütünlüğü ve görünümü son derece önemli bir konudur. Genellikle bu bütünlük sayesinde dikkat çekerler. Vücut yapıları narin kibar gözükse de oldukça güçlüdürler. Bu gücü ince kemik yapılarının arkasındaki kas dokuları sayesinde alır.

Veteriner hekimler tarafınca  ideal boy kilo değerleri saptanmıştır. Genel olarak sağlıklı bir Goldendoodle boyu 33-51 cm arasında değişiklik gösterir. Kiloları ise en düşük 6 kg olup en yüksek değer 19 kg’a kadar olabilir.

Aynı zamanda bu kilo değerleri aldıkları eğitim ve günlük harcadıkları toplam enerjiye göre değişkenlik gösterir. Normalinden daha fazla hareketli bir köpeğin kilo oranı otomatik olarak düşecektir. Bu yüzden düzenli veteriner kontrollerinde boy kilo takibi yapılır.

İlginizi Çekebilir: Cavapoo Özellikleri ve Bakımı – Cavapoo Fiyatları (patigen.com)

Goldendoodle Fiyat Ne Kadar ?

Goldendoodle fiyat  konusunda ortalama bir değer söylenecek olursa fiyat aralığı 15.000- 40.000 TL arasında değişir. İşinin ehli, kendini yetiştiricilik konusunda tamamlamış kişilerden 8.000-30.000 TL arasında sahiplenilebilir. Bu fiyatlar genel olarak verilmiş olup nokta atışı değer belirtmemektedir. O yüzden en iyi bilgiyi yetiştiricilik kendisinden almalıyız. Goldendoodle yavru fiyatları ise yine yukarıdaki fiyatların değer aralığındadır. Fakat oyuncak gibi bir yavru seçtiğinizde fiyat aralığı 9.000- 35.000 TL arasında değişiyor. Bağlı yetiştiriciler  yavruları daha hızlı sahiplendirdiklerini söylüyorlar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.