Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Kemoterapi Gören Evcil Hayvanlarda Anestezi Türleri

Evcil hayvanınız eğer kemoterapi görüyorsa bazı anestezi durumları gerçekleşmesi gerekir. Bu yazıda anestezi evcil hayvanlar için türleri hakkında genel bilgi verilecektir. Bu bilgilerden yararlanarak evcil hayvanınız için detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anestezi Hakkında Genel Bilgi

Anestezi bilinçsiz hareketi önleme, gevşetme ve ağrının hissedilmemesi gibi bir kombinasyondur. Evcil hayvanınızın stres ve rahatsızlık vermeden cerrahi ve diyagnostik prosedürler konforlu bir şekilde geçirmesini sağlamak amacıyla anestezi uygulanır. Uygulanma sebepleri evcil hayvanınızın ağrıları hissetmemesi, kaslarının gevşemesi ve bilinçsizlik haliyle herhangi bir korku gibi duyguları yaşamaması için yapılır.

Kemoterapi Gören Evcil Hayvanlarda Anestezi Türleri
Kemoterapi Gören Evcil Hayvanlarda Anestezi Türleri

Evcil Hayvanınızın Anestezi Alması Nedenleri

Evcil hayvanınızın anestezi yapılması gerektiğinde veteriner hekiminiz hayvanın geçmişi hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekmektedir. Buna evcil hayvanınızın davranışları, yemesi, içmesi dışkılama, idrar yapma gibi gözle görülür değişikliklerin yanı sıra aldığı ilaçlar gibi genel bilgiler de veteriner hekimin için oldukça önemli bilgilerdir.

Daha sonra veteriner genel kapsamlı bir şekilde fizik muayenesi yapmak zorundadır. Evcil hayvanınızın organlarının fonksiyonları inceleyerek kan idrar örnekleri alabilir. Röntgen ve diğer diagnostic testler için evcil hayvanınızın genel durumu fizik muayene bulguları olarak önerilebilir.

Bu testlerde evcil hayvanınızın anestezi için özel anestezik planını geliştirmeye yardımcı olmaktır. Her hayvanı aynı anestezi türünden anestezi uygulanmaz. Anesteziden 12 saat önce de hayvanınızın hiçbir şey yememesi gerekir. Bazı durumlarda anestezi olması gereken saate kadar su verilir.

Anestezinin Bir Zararı Var Mıdır?

Anestezinin sağlıklı bir şekilde hayvana uygun olacak şekilde ve doğru yapıldığında çok az bir taşımaktadır. Kalp ve akciğer hastalığı taşıyan hayvanlarda anestezi altında komplikasyon riski fazla olmaktadır. Bu nedenle genel kontrol ve oldukça önemli bir şekilde bakılmalı ve hayvanın genelde kullandığı ilaçlara ve davranış türlerine detaylı bir şekilde bilgi sahibi olunması gerekir.

Hayati Riski Artmış Olan Evcil Hayvanlara Anestezi Yapılabilir Mi?

Çoğu zamanki gibi liste hastalara güvenli bir şekilde anestezi yapılabilir. Anestezi uzmanı en üst düzeydeki anestezi güvenliği sağlamak için ek testlerde isteyebilir. Anestezinin güvenliği riski artacak bir durum saptanırsa anestezi ertelenir. Bunun için öncelikle olarak bir testler yapılmalıdır. Mevcut problemi düzeltmek için de bazı ilaçlar verilir ve anestezi uygun güvenli koşullar sağlanarak anestezi işlemi gerçekleştirilebilir.

Evcil Hayvanları Anestezi Uygulanmadan Önce Hangi Testler Yapılır?

Bir hayvana herhangi bir şekilde ilaç vermeden önce doktorların kullanacakları protokol tipini belirlemek için testler uygulanmaktadır. Veteriner evcil hayvanınızın vücudunun iyi durumda olduğundan emin olmak adına da bu testleri yapmaktadır. Bazı hayvanlar için anestezi tehlikelidir. Bu gibi tehlikelerden uzak durmak amacıyla güvenli olup olmadığına dair testler yapılmalıdır.

Anestezi türleri uygulanmadan önce gerekli bilgiyi elde etmek için yapılan testleri sıralayacak olursak;

  • Kan testi yapılır
  • Elektrokardiyogram
  • Ayrıntılı bir şekilde fizik muayene

Bunlar yapıldıktan sonra herhangi bir tehlike görülmediğinden anestezi işlemi uygulanır.

Evcil Hayvanlar İçin Anestezi Türleri

Temel olarak evcil hayvanlar için anestezi türleri ikiye ayrılmaktadır;

  • Lokal anestezi
  • Genel anestezi

Bu iki aşamalı anestezi türlerinden yararlanarak en uygun olanı evcil hayvanınıza yapılır. Bu anestezi türlerine detaylı bir şekilde inceleyelim.

Lokal Anestezi Hakkında Genel Bilgi

Lokal anestezi sinir dokularına uygun konsol onlarla uygulandığında ağrıyı hafifletecek ilaçlardan oluşmaktadır. En az kullanılan anestezi türlerinden biridir. Lokal anestezi reseptörden, korteks duygusal sinir uyarılarını gönderilmesini engelleyerek yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Veterinerler bunu belirli bir alana uygulamaktadır.

Bu tip anestezide doktor işlemlerde ve ameliyatlarında kullanılmaktadır. Lokal anestezi oluşturan maddeler başlangıçta kan dolaşımına gitmektedir. Genel anestezilerden farklı olarak bilinç kaybına neden olmaz. Bu tip anestezinin geçici olduğu da söylenebilir. Ancak bazı riskli durumları mevcuttur. Bu risklere neden olan faktörler genellikle asit-baz durumu, hepatit veya Siroz ve yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak etkileri mevcuttur.

Genel Anestezi Türü Hakkında Genel Bilgi

Bu tip anestezilerin en yaygın olarak kullanılan anestezi olduğunu bilmeniz gereklidir. Etkileri genel anestezinin temelidir. Bu etkiler hipnoz gibi bilinç kaybı analjezi gibi hassasiyet kaybı ve acı hissinin olmaması kas gevşemesi gibi hareketlilik kaybına da neden olur.

Refleks kaybı ile istemsiz hareketleri önler. Amnezi ile de hayvan operasyonu hatırlama, bu genel anestezide önce hayvanın hiçbir şekilde yemek yememesi gerekmektedir. Ayrıca prosedürde ne kadar acı verici ise o kadar çok anestezi gerekecektir. Bu anestezinin veterinerin işini en iyi şekilde yapmasını sağlar. Anestezi hayvanın hareket etmesini önleyerek de herhangi bir hareketiyle taşımasını önler.

Anestezi yapılmadığı takdirde hayvan hareket edip ısırabilir. Bunun için uzman doğru bir şekilde çalışması ve ihtiyaç duyulan anestezi yapması gerekir. Genel anestezi kısırlaştırma veya sterilizasyon kırık acil ameliyat ciddi yaraların tedavisi ve diş problemleri gibi önemli operasyonlarda kullanılmaktadır.

Bu tip anesteziler hayvanın solunum yollarını korunur. Genel olarak evcil hayvanları için anestezinin riski oldukça düşüktür. Bunun için bazı durumlarda riskli ameliyatların yararlarından daha büyük olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Bu şekilde anestezi türleri ve evcil hayvanların anestezide nasıl olacağı hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde evcil hayvanınızı anestezi uygulanırken daha rahat ve daha bilgili olabilirsiniz.

Kemoterapi Gören Evcil Hayvanlarda Anestezi Türleri
Kemoterapi Gören Evcil Hayvanlarda Anestezi Türleri

Kemoterapi gören evcil hayvanlarda anestezi türleri genel olarak bakıldığında veterineriz hangi anestezi türü daha uygunsa evcil hayvana o anesteziyi uygular. Uygulamadan önce genel bir kontrol ve gerekli testleri yapması gerekmektedir.

Bu testler olası bir risk durumunu önlemek açısından yapılır. Herhangi bir şekilde evcil hayvanınızın operasyon sırasında beklenmeyen tepkiler göstermemesi ve sağlığına daha dikkatli bir şekilde kavuşması açısından detaylı inceleme sonrası gerekli doz anestezi uygulanır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.