Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Anestezi genel olarak ameliyata girecek hastalara uygulanan, vücudun tümünü ya da bir bölümünü uyuşturan bir uyuşturucu madde yardımıyla kişilerin duyularının hissizleşmesine verilen isimdir. Anestezi sadece insanlara değil hayvanlara da ameliyat esnasında uygulanan bir şey olduğundan dolayı pek çok veteriner bu yöntemi kullanıyor.

Köpeklerde anestezi konusu özellikle hayvan sahiplenen kişilerin konulardan bir tanesi olarak göze çarpıyor. Pek çok hayvan sever ameliyata giren köpeğinin arkasından köpeklerde anestezi etkisi ne kadar sürer? Sorusunu sıklıkla soruyor. Fakat bu etki için net bir şey söylemek elbette ki mümkün olmuyor.

Bunun sebebi ise anestezi için uygulanan uyuşturucu madde dozuna göre hayvanın uykusu da derinleşebiliyor. Eğer köpeğin gireceği ameliyat ağır bir ameliyat ise ve veterinerler köpeğe yüksek dozda anestezi için kullanılan uyuşturucu maddeden uygulamışsa, köpeğin uyanmasında ki süreç çok daha uzun sürelere uzayabilir.

Fakat kısa bir ameliyat olacaksa ona göre az miktarda bir uyuşturucu madde uygulanır. Bu sebeple bunun için net bir şey söylemek mümkün değildir. Anestezinin etkisinin ne kadar süreceği verilen uyuşturucunun dozuna bağlıdır.

Köpeklerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?
Köpeklerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Köpeklere Hangi Durumlarda Anestezi Uygulanır?

Köpeklere belli başlı durumlarda anestezi uygulaması yapılır. Öncelikle eğer bir köpek hastaysa ve bir veterinere götürüldüyse veteriner belli başlı bazı olaylar karşısında köpeğe aşı yapmak durumunda kalabilir. Sadece aşı değil köpekte gördüğü bazı hastalıklar sonucunda da o hastalığın iğnesini vurmak zorunda kalabilir.

Bu sebeple köpeğe iğne yapılması gerekir. Her köpek cinsi aynı özeliklere sahip olmadığından dolayı bazı köpekler aşı esnasında aşırı derecede problem yaratabiliyor. Bunun önüne geçmek için de genel olarak sorun çıkaran köpeklere anestezi uygulanıyor.

Yani bütün vücudu olmasa da lokal anestezi denilen işlem uygulanarak vücudun bir kısmı uyuşturuluyor. Bu anestezi şekli köpeklere sık sık uygulanıyor. Eğer bu şekilde yapılmazsa köpek hem aşı esnasında zarar görebilir, hem de veterinere fazlasıyla zarar verebilir. Bu sebeple anestezi uygulaması yapılması hem veteriner hem de köpek açısından çok önemli bir anlam taşıyor.

Tüm bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse köpeklere anestezi uygulanan durumlarda şu şekilde söz edilebilir:

  • Ameliyat
  • Aşı
  • İğne
  • Yaralanma

Bu ve bunun gibi olaylarda genel olarak köpeklere anestezi uygulaması yapılır ve işlem kolay bir şekilde halledilir.

Köpeklere Anestezi Sonrası Ne Zaman Yemek Verilir?

Köpeklerin ameliyat olduktan sonra veya herhangi bir olay sonrası anestezi yapılıp anestezi etkisinden çıktıktan sonra yemek yiyip yememesi, tamamen onun inisiyatifine kalmış bir şeydir. Eğer farklı bir durum varsa ve köpeğin yemek yememesi gerekiyorsa bunu zaten ameliyatı yapan veteriner köpek sahibine bildirecektir.

Fakat böyle bir durum yoksa yani yeme içmesinde herhangi bir problem yoksa köpek ameliyattan sonra dilediği vakit yemeğini yiyebilir. Eğer köpek yemek yiyemeyecek durumda ise bu sefer ona şırınga yoluyla yemek verilir. Yani genel olarak bu tip şeylerin kararına veteriner hekimler karar verir. Bunun doğrultusunda ne yapılması gerekiyorsa kişilere bildirilerek o şekilde bir yol izlenir ve kısa zamanda güzel bir sonuca ulaşılır.

Anestezi Uygulaması Köpeklere Zarar Verir Mi?

Anestezi uygulamasının ne insanlara ne de köpeklere herhangi bir zararı yoktur. Zaten bu iş yapan ve anestezi uygulamasını gerçekleştiren kişiler işlerinde uzman olduklarından dolayı kime ne dozda uyuşturucu madde vereceklerini bilirler.

Bu sebeple anestezi uygulaması yapılırken herhangi bir problem ortaya çıkmaz. Ameliyatın yapılacak kişiye göre ve ameliyatın ağırlığına göre ne dozda uyuşturucu madde verileceği uzmanlar tarafından belirlendiğinden dolayı kişilerin herhangi bir endişeye kapılmasına veya panik olmasına gerek yoktur.

Köpeklerde Anestezi Sonrası Titreme Neden Olur?

Bazı ameliyatlarda köpeklerde anestezi sonrası titreme gibi şeyler görülebilir. Bu gibi şeylerin görülmesindeki temel sebep her hayvanın veya her köpeğin bünyesinin bir olmamasıdır. Yani bazı köpekler anestezinin etkisinden çok çabuk çıkabiliyorken bazı köpekler ise uzun süreler anestezinin etkisinde kalabilir ve bunun doğrultusunda titreme gibi belirtiler gösterebilir.

Bu durumda korkulması gereken bir şey yoktur. Eğer kişi aşırı derecede endişe duyuyorsa bunu bir veteriner hekime bildirerek durum karşısında ne yapması gerektiğini öğrenebilir. Bu şekilde sorun kısa sürede çözülmüş olur.

Köpeklere Anestezi Uygulaması Kaç Farklı Şekilde Yapılabilir?

Anestezi uygulaması genel olarak yapılış şekillerine göre dörde ayrılır. Bu anestezi türlerinden bahsetmek gerekirse genel anestezi, lokal anestezi, bölgesel anestezi ve sedasyon anestezi olarak söylenebilir. Genel anestezi olarak bahsedilen şey hayvanın tüm vücudunun uyuşturulmasıdır. Yani yapılan anestezi şeklinde hayvanın bir tek bölgesi değil tüm vücudu uyuşturulur ve bu şekilde ameliyata alınır.

Lokal anestezi hayvanın sadece bir bölgesinin uyuşturularak yapılan anestezi çeşididir. Bölgesel anestezide doktorlar tarafından belirlenen bölgeler uyuşturulur ve bu şekilde anestezi uygulanır. Sedasyon anestezi ise hastayı tamamen uyutmaz. Yani hayvanın bilinci yerindedir fakat his kaybı yaşanır. Bunun doğrultusunda ameliyat rahatlıkla gerçekleşir.

Anestezi Etkisi Neye Göre Uzar?

Anestezi etkisinin uzaması tamamen anesteziyi yapan kişinin hayvana verdiği doza göre gelişir. Yani ameliyata alınacak olan hayvan ağır bir ameliyat geçirecekse diğer ameliyatlara göre daha ağır şekilde verilen anestezi maddesi sonrası uyanması daha uzun sürebilir. Fakat eğer hayvan kısa bir ameliyata girip çıkacaksa ona göre belirlenen kısa anestezi yöntemleriyle uyuşturulur. Bu şekilde süre minimuma indirilmiş olur. Yani anestezi etkisinin uzaması tamamen buna bağlıdır.

Köpeklerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?
Köpeklerde Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Köpeklerde Lokal Anestezi Nedir?

Köpeklerde lokal anestezi genel olarak aşırı sorun çıkaran hayvanlara yapılır. Yani köpeklerde aşı uygulaması iğne veya herhangi bir yaralanma sonucu veterinerin hayvana dokunması gerekirse ve hayvan buna izin vermiyorsa genel olarak lokal anestezi yöntemi kullanılır. Bu anestezi sonucunda köpeğin belirlenen bölgesi uyuşturulur ve işlem doktorlar tarafından rahatlıkla gerçekleştirir.

Köpeklerde Epidural Anestezi Nedir?

Köpeklerde epidural anestezi genel olarak doğum yapacak olan köpeklere uygulanan bir işlemdir. Normal insanlarda da epidural anestezi genel olarak doğumdan önce kullanılır. Bu anestezi yönteminde genel olarak bel kısmına anestezik bir madde uygulanır ve bunun sonucunda köpek doğuma hazır hale gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.