Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Köpeklerde Kemoterapi

Kanser çoğu insanın ve hayvanın kısacası çoğu canlının hayatını etkileyen ve insanlarda derin yaralar açan hastalıklardan bir tanesidir. Hiçbir insan veya hiçbir hayvan bu hastalığa yakalanıp acı çekmek istemez.

Genel olarak köpeklerde kemoterapi uygulaması insanlarla aynı biçimde yapılır. Bunun sebebi ise her iki canlı türünün de benzer ilaçları kullanması ve uygulanış şeklidir. Yani köpeklere yapılan kemoterapi ilaçlarıyla insanlara yapılan ve uygulanan kemoterapi ilaçları çok benzerdir.

Bu sebeple köpeklere verilen kemoterapi ilaçlarının insanların kullandığı ilaçlardan çok da farkı yoktur. Özellikle evinde köpek besleyen insanların bu konularda çok dikkatli olması gerekir. Çünkü köpeklerin veya diğer evde beslenen hayvanların kanser gibi kötü bir hastalığa yakalanması geç fark edildiğinde ölümle sonuçlanabilir.

Bu sebeple kişiler evlerinde beslediği hayvanları sık sık kontrol etmeli, veterinere götürmeli, aşılarını yaptırmalı ve tedavilerini uygulatmalıdır. Aksi takdirde az önce de bahsedildiği gibi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

Bu da kimsenin istemeyeceği bir durum olduğundan dolayı kişilerin bu konularda duyarlı davranması hem hayvanların hayatını iyi yönde etkiler hem de ileride karşılaşılabilecek problemlere karşı önlem alınmış olunur.

Köpeklerde Kemoterapi
Köpeklerde Kemoterapi

Köpekler Kemoterapi Esnasında Acı Çeker Mi?

Köpeğine kanser teşhisi konulan insanlardan pek çoğu köpeklerinin kemoterapi tedavisi esnasında acı çekip çekmediğini merak eder. Bu soru aslına bakılırsa çok açık bir sorudur. Yani bu durum herkeste farklı değildir. Kişinin veya hayvanın acı eşiği ne kadar yüksek olursa olsun kemoterapi esnasında illaki acı hisseder.

Çünkü kanser ilaçları kullanan kişilerin ilacı vücutlarına aldıkları andan itibaren vücutlarında bir yanma hissi oluşur. Bu da tedavinin bir parçasıdır. Bu sebeple bu tedaviyi gören hayvanların pek çoğu bu durumu yaşar. Yani kemoterapi tedavisi gören her hayvan az da olsa illaki acı çeker.

Tabii ki kemoterapi esnasında insanların veya hayvanların acı çekmemesi adına uygulanan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı kişilerin vücutlarının hissizleşmesi adına vurulan iğnelerdir. Bu iğneler vurulduğunda kişiler kemoterapi esnasında hissetmesi gerekenden çok daha az bir acı hisseder. Bu da tedavi esnasında zorlanmamalarını sağlar.

Köpeklere Kemoterapi Tedavisi Neden Uygulanır?

Kemoterapi uygulaması herkesin de bildiği gibi kanser teşhisi konulan canlılara uygulanır. Fakat kemoterapinin uygulaması için gereken bazı şartlar vardır. Kemoterapi her durumda uygulanmaz. Kanserin evrelerine göre tedavi çeşitleri bulunur. Kemoterapi de bu tedavi çeşitlerinden sadece bir tanesidir.

Öncelikle her kanser çeşidinde kemoterapi tedavisi uygulanmaz. Kemoterapi daha çok küçük ve ilerlememiş kanser hücreleri olan kişilere uygulanan bir tedavi çeşididir. Yani eğer kişinin kanser hücresi çok büyükse ve bu hücre artık ilaçla tedavi edilemeyecek boyuta geldiyse o dakikadan sonra kemoterapi uygulamasının hiçbir anlamı kalmaz.

Elbette kemoterapinin kime uygulanıp uygulanmayacağına doktorlar karar verebilir. Bunun için net bir şey söylemek mümkün değildir.

Köpeklere kemoterapi tedavisinin uygulanmasındaki sebepler şu şekilde söylenebilir:

  • Kanserin Yayılımını Önlemek
  • Küçük Kanser Hücrelerini Yok Etmek
  • Kanser Hücrelerinin Büyümesini Yavaşlatmak
  • Vücudu Kötü Hücrelerden Arındırmak

Bu ve bunun gibi amaçlar doğrultusunda kanser hastası kişilere kemoterapi tedavisi uygulanır ve genellikle başarılı sonuçlar elde edilir.

Kanser Hastası Köpek Ne Yemelidir?

Kanser hastası insanların ve kanser hastası hayvanların yemesi gereken şeyler diğer insanlardan bir tık daha farklı olabilir. Elbette diğer insanlarla aynı şeyleri yerler fakat bazı şeyleri yemeleri bazı şeyleri de yememeleri gerekir.

Öncelikle kanser hastası insanların ve hayvanların yağlı şeylerden uzak durması ve vücutlarına zarar verebilecek her türlü tatlı vesaire şeyler tüketmemesi gerekir. Çünkü bu tip şeyler hem vücuda zararlı olduğundan hem de damarları tıkadığından dolayı doktorlar tarafından zaten tavsiye edilmez.

Bu sebeple kanser hastalarının bu tip şeyler yememesi çok önemlidir. Kanser hastalarının ne yemesi gerektiğine bakıldığında ise genel olarak protein ağırlıklı beslenmeleri, bolca taze sebze ve meyve tüketmeleri, sık sık su içmeleri ve yumurta ve peynir gibi şeylere ağırlık göstermeleri gerekir.

Bunlar uzmanlar tarafından tavsiye edilen, hem insanlar için hem de hayvanları için uygulanabilen şeylerdir. Ayrıca unutulmaması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de kemik iliğidir. Kemik iliği, kanser hastaları için çok önemli bir besin kaynağıdır.

Hayvanların kemik iliğinde bulunan vitaminleri sayesinde kanser hastaları kısa sürede vücutlarında iyileşme kat ederler. Bu sebeple kanser hastası olan kişiler bu tip besinlerle beslenirse çok daha kısa sürede ayağa kalkar ve eski haline geri dönebilir.

Kanser Hastası Köpek Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kanser hastası köpeklerin ne kadar sürede iyileşeceği hakkında net bir şey söylemek sadece doktorların yapabileceği bir şeydir. Her kanser türü farklı farklı olduğundan dolayı iyileşme süreleri de elbette farklıdır. Bu sebeple bunun hakkında doktorlardan bilgi almak daha doğru bir hareket olacaktır.

Köpeklerde Kemoterapi
Köpeklerde Kemoterapi

Kanser Hastası Köpek Neden Zayıflar?

Kanser hastası köpeklerin zayıflaması genel olarak vücutlarına aldığı ilaçlar ve çok fazla yemek yiyememelerinden dolayı meydana gelen bir şeydir. Fakat elbette hastalığı atlattıktan sonra bu tip şeyler düzelir ve köpek eski haline geri döner.

Kanser Hastası Köpek Güneşe Çıkabilir Mi?

Kanser hastalarının Güneş’e çıkıp çıkmayacağı da yine kanser türüne bağlı bir sorudur. Yani köpek eğer cilt kanseri gibi bir hastalığa yakalandıysa elbette ki güneşe çıkmaması gerekir. Ama eğer başka türlü bir kanser çeşidi ise doktoruna danışılarak kontrollü bir şekilde güneşe çıkabilir.

Kanser Hastası Köpek Gece Neden Uyumaz?

Kanser hastası köpeklerin genel olarak ne zaman uyuyup uyumayacağı belli olmaz. Bunun sebebi ise kanser hastaları köpekler kullandıkları ilaçlardan dolayı gün içinde çok fazla hareket etmezler ve uykuları geldiğinde uyur, gelmediğinde uyumayabilirler. Yani bunda anormal bir durum yoktur. Eğer sabah çok yorgun düşüp uyuduysa ondan dolayı gece uyumuyor olabilir. Fakat kişilerin içlerinin rahat etmesi açısından bir uzmana danışması çok daha iyi bir sonuç verir.

Kanser Hastası Köpeğin Vücudu Neden Şişer?

Kanser hastası köpeklerin vücutlarının belli yerlerinin şişmesi veterinerlerin sık sık duyduğu bir söylemdir. Genel olarak o tip yerlerde şişlik görülmesi vücuda alınan ilaçlardan dolayı ödem oluşması ve buna bağlı olarak gözlemlenen bir şişmedir. Yani endişe edilmesi gereken bir şey yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.