Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Rottweiler Özellikleri Ve Bakımı

Rottweiler Özellikleri Ve Bakımı

Güçlü, oldukça estetik düşük kulakları ve hafif sarkık yanaklarıyla çok sevimli bir görünüşe sahip olan Rottweiler ülkemizde en çok sevilen köpek cinsleri arasında üst sıralarda yer alıyor.

Bilinen eski köpek ırklarından biri olan Rottweiler ırkı; ülkemizde ne yazık ki saldırgan bir tür olarak tanınıyor, veya daha doğru bir ifadeyle kötü insanların eline düşmüş olan Rottweiler ırkı köpekler saldırgan olmaya insanlar tarafından zorlanıyor. Aynı zamanda halk arasında kısaca “rot” da de bilinen bu köpekler aslında doğuştan gelen ya da içgüdüsel olan saldırganlık eğilimlerine sahip değiller. Peki; rottweiler özellikleri ve bakımı nasıl sürdürülür?

Rottweiler Özellikleri

Geçmişte koruma köpeği işlevi gösteren Rottweilerların nesilleri yirminci yüzyılın başlarında tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalsa bile günümüzde bu tehlike kalmadı. Kırsal yaşamlarda sürüleri, savaşlarda ise askeri korumak için zorlu görevleri yerine getirmekte olan Rottweiler köpeklerine “Alman Kasabı” ismi takılmıştır.

Tam görev bilincinde oldukları ve zekâları da sayesinde eğitilmeye çok uygun oluşları nedeniyle tarih boyunca takiplerde, arama kurtarmalarda ve aynı zamanda polis köpekliği alanlarında insanların yaşamlarını kolaylaştırmışlardır.

Birer koruma köpeği ya da terapi köpeği olarak da faydalanılmakta olan bu zeki köpeklerin görüntüleri de biraz korkutucu olsa bile çok sevimlidir ve sahiplerine de oldukça sadık hayvanlardır.

Rottweiler Özellikleri Ve Bakımı
Rottweiler Özellikleri Ve Bakımı

Rottweiler Fiziksel özellikleri

  • Dayanıklı Rottweiler cinsi olan büyük köpekler arasında yer alıyor.
  • Kürkleri çift kaplamalı, kısa, sert ve kalındır.
  • Kürk renkleri siyah-maun ya da siyah-bronzdur.
  • Geniş deliklere sahip olan burunları daima siyah renktedir.
  • Rottweiler köpeklerin dudakları siyah görünüştedir ve dişetleri koyu renklidir.
  • Gözleri orta büyüklükte ve badem şekillidir.
  • Kulakları orta büyüklükte ve öne doğru düşüktür.
  • Bir batında ortalama 8-12 yavru dünyaya getirirler.
  • Ortalama yaşam süreleri 8-10 yıldır.

Rottweiler Karakteri

Rottweiler Yavru karakterlerinde yetiştirme tarzları önemli rol oynamaktadır. Bu köpekler erken dönemden itibaren yeterli şekilde sosyalleştirilmeleri yumuşak huylu ve uyumlu yetişkin köpek olmaları için önemlidir. Yeterli sosyalleştirilmeyen Rottweiler agresif karakterli olabilmektedir. Rottweiler köpekle ailelerini çok severler. Uzun süre yalnız kalan ve yeterli şekilde egzersiz yaptırılmayan Rotweeiler köpekler saldırganlaşabilir. Çocuklarla iyi anlaşan bu köpekler diğer köpekler ile sorun yaşayabilir. Yabancılara karşı gereksiz şekilde saldırganlık sergilemezler, bunun yerine ise bekle-gör taktiğini uygulayıp yabancıyı tanımak için çalışırlar. Bu köpekler kendinden oldukça emindir, sevgi doludur, sadıktır ve iyi huyludur.

Rottweiler Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu köpeklerle ilgili olarak yanlış inanışlar Rottweiler köpeklerin fazla şikayet edilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle Rottweiler köpekleri asla tasması bir biçimde dolaştırılmamalıdır, eğer zaman zaman bile olsa agresif davranışları sergiliyorsa ağızlık takmalısınız.

Bu gibi yer alan önlemleri hem köpeğinizin güvenliğini sağlamalarda, hem de olası olacak şikayetlerden onu korumanız için son derece önemlidir. Rottweiler büyük ırk olmasına karşın tam olarak bir ev köpeğidir, evlerinde ailesiyle beraber yaşamayı ister, onu arka bahçeye bağlayarak tek başına bırakacaksanız bir Rottweiler köpeği evlat edinmemenizi önermekteyiz çünkü bu hayvanları hem mutsuz edecek, hem de saldırganlaşmasına yol açabilecektir.

Bunlar dışında Rottweiler bakımları için haftada en az bir iki kez tüylerini tarama yeterlidir, gerisi ise bütün köpeklerle aynıdır, aşılarını yaptırma, düzenli biçimde veteriner kontrollerine götürme, kaliteli mamalar ile besleme gibi her köpeğin ihtiyacı olan bakımlara onların da ihtiyaçları vardır.

Rottweiler Özellikleri Ve Bakımı
Rottweiler Özellikleri Ve Bakımı

Rottweiler Köpeklerde Görülebilen Hastalıklar

Rottweiler genel olarak sağlıklıdır ancak tüm köpek ırkları gibi bazı sağlık sorunların yatkınlığı vardır. Bu her Rottweiler cinsinden köpeğin aşağıdaki hastalıklara sahip olacağı anlamına aslında gelmez. Irkın yatkın olduğu sağlık sorunları şunlardır:

Kalça displazisi: Bu uyluk kemiğinin tam olarak kalça eklemine oturmamasıdır, kalıtsal bir durumdur.

Dirsek displazisi: Dirsek displazisi dirsek ekleminin kalıtsal bozukluğudur.

Aort stenozu: Bu yaygın kalp kusurudur ve Rottweiler köpeklerde görülür.

Osteosarkom: Genellikle büyük ve dev köpek cinslerini etkilemekte olan osteosarkom agresif kemik kanseri türüdür. Bu hastalığın görülmekte olduğu köpekler ortalama dokuz ay ila iki yıl arasında hayatlarını kaybederler. Ancak daha uzun süre yaşayanların da olduğunu belirtelim. Bunların dışında ise alerjiler yaşanabilir ve hipotiroidizm de rottweiler ırkında görülebilen hastalıklardır.

ilginizi çekebilecek bir diğer ırk Cane Corso özellikleri için tıklayın

Rottweiler Eğitimleri

Rottweilerlar, henüz daha yavru iken profesyonel bakımlara göndermeniz sizler için yararlı olacaktır. İnatçı yapıları olması nedeniyle, keskin zekaları kuralları algılasa dahi uymayabilir. Bu sebeple eğitilmeleri son derece önemlidir. Eğitime açık zekâları olduğundan çabuk öğrenip uyum sağlayabilirler ancak kuralları gevşettiğiniz an kuralları istismar da edebilirler.

Bu nedenle disiplinden hiçbir şekilde taviz vermemeniz gereklidir. Çünkü karakter yapılarına uygun olarak kendilerini lider konumunda görürler ve eğer üstünlüğünüzü kabul etmezlerse, evin kurallarını asla yerine getirmezler. Kendi isteklerini sizlere dayatacak kadar inatçıdır ve zekidirler.

Rottweiler cinsi olan köpekler, diğer küçük ırklar gibi evinde uzun süre kalamaz. Onu her gün uzun saatler boyu dışarı çıkarmalı ve insanlarla diğer hayvanların nispeten az olduğu geniş alanlarda uzun süreler boyunca koşmasına izin vermeniz gereklidir. Yoksa sıkça egzersiz yapmaya ihtiyacı olan Rottweilerınız, enerjisini evdeki çeşitli eşyalar üzerinden atmaya çalışabilirler.

Rottweiler köpeğinize sözünüzü ve emrinizi geçirdiğinizden oldukça emin olmalı ve onları tasmasız dışarı asla çıkarmamalısınız. Aslında oldukça sevgi dolu olan bu köpekler, diğer köpeklere ve hayvanlara çok fazla dikkatli ve çok fazla meraklı oldukları için insanları korkutup kaçırabilirler.

Kaçmakta olan ve hızlı hareket eden her şeyi de kovalama eğilimde olduklarından, onları gezdirirken dikkatli olmalısınız. Rottweiler köpekleri en kaliteli mamalar ile beslenirlerse ancak o zaman sağlıkları yerinde olur. Mama kalitesi tüylerine çok iyi gelecek ve tüyleri her daim daha parlak görünüme kavuşacaktır

rottweiler-yavru-fiyat

Rottweiler fiyatı

Rottweiler fiyatları 2022 yılında 3.000 lira 7.500 lira arasında değişmektedir bu değişimin bir çok sebebi vardır, bunlardan başlıcaları soy kütüğü durumu yani secere durumudur ve soyunun eğitimi iş köpekliğine yatkınlığıdır .

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.