Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek BakımıKöpek Eğitimi

Beagle Özellikleri ve Bakımı (Tüm Detaylarıyla!)

Beagle; küçük anlamı taşıyan ve Keltce lisanına ait “beag” kelimesinden türemiştir. Arkadaş canlısı bir cins ve çocuklarla oldukça iyi geçinen bir köpektir. Kesinlikle saldırgan tavırları yoktur. Fazlasıyla meraklı ve heyecanlı yapıya sahip enerjik bir köpektir.

Beagle Karakteri

Dışarıda gezmekten ve oynamaktan büyük keyif alabilen Beagle köpek türleri, genel olarak sahipleriyle iyi bir bağ kurmaya çalışırlar. Yalnız olmaktan pek hoşlanmazlar. Duygusal manada daima ilgi çekmek için çabalarlar. Zekâ ve algıları genellikle iyidir.

Beagle Kökeni

Beagle köpek ırkının tarihine yönelik her ne kadar net bilgiler olmasa da anavatanının İngiltere olduğu biliniyor. Milattan önceki dönemlerde bu köpek türüne ait bazı verilere çeşitli Yunan kaynaklarında yer verildiği görülüyor. Tahminlere göre bu köpek ırkı, eski İngiliz tazısı ve Harrier cinslerinin çiftleştirilmesiyle ortaya çıktı.

Bu cins bir köpeğe başlarken ne gibi zorluklarla karşılaşabileceğinizi bilmek için, beagle cinsinin temel özelliklerini incelemelisiniz

Beagle Özellikleri

Beagle Özellikleri
Beagle Özellikleri

Beagle köpek özellikleri arasında en çok öne çıkan şey bu köpeklerin daima eğlenceli, hiperaktif, sevecen ve neşeli bir yapıya sahip olmalarıdır. İnsanlarla kolayca dostluk kurabilen bu köpeklerin bakımları genel olarak kolaydır. Tüylerini belirli zaman aralıklarıyla mutlaka taramak gerekir.

Beagle özellikleri arasında birbirinden farklı unsurlar yer alıyor.

  • Kulaklarının uzun yapılı ve sarkıktır,
  • 8 ila 16 kg’a kadar ağırlıkları değişebilir,
  • Tüyleri düz ve kısadır,
  • Desenli renkleri olabiliyor,
  • 41 santime kadar yetişkinlikte boyları uzayabiliyor,

Genel olarak Beagle köpek türlerinin bu türden birtakım kendilerine özgü özellikleri vardır.

Beagle Zeki mi?

Beagle cinsi köpek türleri oldukça zeki bir niteliğe sahiptirler. Fakat biraz eğitim konusunda sahiplerine çeşitli zorluklar yaşatabilirler. Çünkü her ne kadar uyumlu ve sevecen olsalar da inatçı bir tarafları da mevcuttur.

Beagle Koku Yapar mı?

Diğer birtakım köpek türlerinde olduğu gibi Beagle köpeklerin de bakımları daima iyi şekilde yapıldığı sürece ortama rahatsız edici bir koku yaymazlar. Periyodik aralıklarla onları temizlemek bu noktada oldukça önemlidir.

Beagle Apartmanda Bakılabilir mi?

Evcil olarak beslemeye en uygun köpek türlerinden biri olan Beagle cinsi köpekler, her bakımdan apartman dairelerinde de rahatlıkla bakılabilirler. Bu tür alanlar da onların yaşama prensiplerine uygun olan yerlerdir.

Beagle Bahçede Beslenir mi?

Genel olarak Beagle türü köpekler bahçede beslenmeye çok fazla uygun değildirler. Evde bakılması en iyi tercih olur. Ancak eğer bahçede elverişli bir kulübede beslenecekse onları çevredeki zararlı birtakım otlardan korumak gereklidir.

Beagle Özellikleri ve Bakımı (Tüm Detaylarıyla!)
Beagle Evde Bakım

Beagle Evde Bakılır mı?

Sevgi ve enerjiyle dolu olan bu köpekler ev ortamlarında her açıdan rahatlıkla bakılabilirler. Çoğunlukla bu tür alanlarda kendilerini daha mutlu ve iyi hissederler. Beagle evde bakımı sürecinde bu köpeklerin belirli aralıklarla enerjilerini dışarıda atmaları gereklidir.

Beagle Evde Yalnız Kalır mı?

Diğer bazı evcil köpek türlerinin aksine Beagle köpekler ev ortamlarında tek başına kalmaktan pek hoşlanmazlar. Çünkü daima duygusal olarak bir ilgi ve alaka isterler. Bu tür durumlardan oldukça fazla sıkılabilirler.

Beagle Özellikleri ve Bakımı (Tüm Detaylarıyla!)
Beagle Avlanıyor

Beagle Av Köpeği mi?

Beagle av köpeği olarak da bilinir. Çünkü oldukça gelişmiş ve üst düzeyde bir koku alma yetenekleri de bulunuyor. Küçük yapılı bir avcı köpek olarak tanımlanan bu köpekler tarihte bu amaç doğrultusunda da kullanılmışlardır.

Beaglelar En Fazla Ne Kadar Büyür?

Beagle büyük hali açısından yeteri kadar bir olgunluğa eriştiğinde 40 veya 45 santime kadar büyüyebilir. Erkek olanlarının omuz uzunlukları 36 ve 43 cm arasında bir değişkenlik gösterir. Dişilerde ise bu 33 ila 40 cm arası değerlerdedir.

Beagle Tüy Döker mi?

Beagle tüy dökme işlemini belirli aralıklarla gerçekleştirir. Tüylerinin uzunlukları diğerlerine göre oldukça kısadır. Çok aşırı derece bir tüy dökme sorunu olmasa da yine de Beagle köpeklerde orta derecede bir tüy dökme sorunu vardır.

Beagle Kaç Yaşına Kadar Yaşar?

Beagle cinsi köpeklerin yaşama süreleri genel olarak oldukça iyi ve uzundur. Bu köpekler sağlıkları iyi oldukları sürece 12 yıldan 15 yıla kadar rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Beagle ömrü uzunluğu konusunda doğru beslenme ve elverişli koşullar bu süreçte oldukça etkendir.

Beagle Kaç Ayda Büyür?

Beagle sahiplendirme ile veya doğrudan satın alınan Beagle yavruları yaklaşık olarak 18 aylık bir süre zarfında rahatlıkla sağlıklı bir olgunluk seviyesine ulaşırlar. Dişi veya erkek olmalarına bağlı olarak gelişim dinamiklerinde biraz farklılıklar olabilir.

Beagle Kaç Tane Yavru Yapar?

15 yıla kadar yaşama kapasiteleri olan Beagle köpeklerin tek seferde ortalama olarak 3 ila 14 arasında yavru verdiği bilinir. Yavrular genel olarak birkaç ons ağırlıkta olurlar. Siyah veya kahverengi gibi renklerine bağlı olarak Beagle çeşitleri bir farklılık gösterebilir.

Beagle Kaç Günde Doğurur?

Dişi Beagle köpekler ortalama olarak 6 yavru dünyaya getirebilirler. Beagle çiftleştirme sonrası hamilelik süreçleri bu köpeklerde 9 haftalık bir zaman dilimini kapsar. 65 gün geçtikten sonra bu köpeklerin yavrularını doğurması gereklidir. Aksi bir durumda veteriner desteği alınmalıdır.

Beagle Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Beagle tuvalet eğitimi verirken onun daima özel şekilde kullanabileceği bir alan belirlenmelidir. İlgili ihtiyacı doğrultusunda devamlı olarak köpek o alana yöneltilmeli ve bu yönde bir alışkanlık kazanması sağlanmalıdır. İşini tamamladıktan sonra onu mamalarla ödüllendirmek bu beceriyi daha kolay edinmesine yardımcı olur.

Beagle Bakımı: Ana Nüanslar

Beagle Bakımı
Beagle Bakımı

Beagle bakımı işleminde onun tüylerini mutlaka uygun şekilde taramak gereklidir. Yine bunun yanı sıra yıkama yapıldığı zaman tamamen onun cildine uyumlu nitelikte şampuan ürünleri seçilmelidir. Bol suyla kulak, burun ve gözlerine şampuanın çok kaçmamasına özen göstererek işlemler yerine getirilmelidir.

Beagle Bakımı Zor mu?

Tüyleri uzun olan köpekler bakım aşamasında sahiplerine biraz daha fazla zahmet verebilirler. Ancak Beagle köpekler yeterince kısa tüylere sahip olduğundan onların bakımlarının uygun adımlar izlendiği takdirde rahatlıkla yapılabilmesi mümkündür. Yıkama işlemi kısa sürelerde pratik olarak gerçekleştirilebilir. Beagle çiş eğitimi ve diğer eğitimleri verildiğinde günlük yaşamda onlarla güzel bir uyum elde edilebilir.

Beagle Özellikleri ve Bakımı (Tüm Detaylarıyla!)
Beagle Eğitimi

Beagle Eğitimi Zor mudur?

Beagle köpeklerin eğitimleri genel itibariyle onların inatçı bir kişiliğe sahip olmasından dolayı biraz zor olabilir. Ancak erken yaşta ilgili eğitimlere başlanması ve onun doğru yönlendirilmesi sayesinde her zaman istenen verimli sonuçlar elde edilebilir. Sabırlı olmak oldukça önemlidir. Özellikle Beagle tuvalet sorunu en iyi şekilde sabırlı olmakla çözümlenebilir.

Beagle Eğitimi Videosu

Beagle Hareketli midir?

Beagle köpekler genellikle hareketli ve oyun oynamaktan oldukça hoşlanan köpeklerdir. Ancak onları zorlayıcı durumlarda kontrol etmek için daima eğitim tarafına iyi şekilde bir ağırlık verilmelidir. İtaat ve söz dinleme üzerine yapılacak birtakım Beagle eğitimi ve çalışmaları, her durumda onlar üzerinde başarılı bir kontrol sağlamaya fırsat verir.

Beagle Nelerden Hoşlanır?

Beagle köpeklerin kendilerine özgü şekilde hoşlandıkları birçok şey vardır.

  • Sahiplerinin daima yanında olmaları ve onlarla oynayabilmeleri,
  • Soğuk yerine ılık ve sıcak hava yapısı olan yerlerde bulunmaları,
  • Dışarıda çeşitli kokuları takip etmeleri,
  • Mama ile çeşitli durumlarda ödüllendirilmeleri,

Genel itibariyle Beagle köpekleri hoşlandıkları bazı şeyler bunlardan oluşuyor.

Beagle Çok Havlar mı?

Beagle köpekler her ne kadar hareketli ve enerji dolu olsalar da uysal olan bir tarafları da vardır. Bu bakımdan bu köpekler çok aşırı derecede havlamazlar. Çok havlama yapan bir köpek olmadıkları için ev alanlarında sahiplerini bu konuda çok rahatsız etmezler.

Beagle Kedilerle Anlaşır mı?

Beagle köpekler genel olarak sosyal açıdan oldukça iyi özelliklere sahiptirler. Diğer köpeklerle kolayca bir uyum içerisine girebilirler. Ancak kedilerle daha önceden çok fazla bir arada bulunmadılarsa biraz agresif olabilirler. Bu açıdan eğer isteniyorsa kedilerle erken evrede bir tanışıklığı sağlanmalıdır.

Beagle Boyu Kaç cm?

Beagle köpeklerde dişilerin boyları 33 ve 40 cm arasında değişebiliyor. Beagle boyu erkeklerde bu 36 ile 43 cm arası bir değişiklik gösterebiliyor.

Beagle Kaç Kilo Olmalı?

Beagle cinsi köpeklerin yaşları ilerledikçe kiloları da buna bağlı olarak bir şekilde alır. Bu köpeklerde ağırlıklar genel itibariyle 9 ila 14 kg arasında olur.

Beagle Bekçilik Yapar mı?

Hali hazırda bir avcı köpek kimliği de bulunan Beagle köpekler, gerekli eğitimi aldıkları sürece bekçilik konusunda da iyi bir performans sergileyebilirler. Gözlemci, araştırmacı ve meraklı olmaları onlara bu beceriyi kazandırır.

Beagle Fiyatları Ne Kadar?

Beagle fiyat seçenekleri, o köpeklerin yaşına, cinsiyetine ve renk çeşitliliğine bağlı bir değişiklik gösterebilir. Beagle köpek fiyatları ortalama olarak 1500 TL’den başlayıp 5000 TL’ye kadar artabilir.

beagle köpek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.