Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

İngiliz Terrier

Köpekler insanların belki de en sadık dostlarıdır. Türkiye’de de en çok beslenen evcil hayvanlar köpeklerdir. Köpekler sahiplerine sadece sevgi duymakla da kalmaz. Onları gelecek herhangi bir tehlikeden korumayı kendine borç bilir. Köpekler çocuklarla da çok güzel anlaşır. Köpek beslemek insanı hem fiziken hem ruhen iyileştirir. İngiliz Terrier sahiplenmeyi düşünenler için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi içerisinde bulabileceğiniz İngiliz Terrier bakımı ve özellikleri isimli bu makaleyi hazırladık.

İngiliz Terrier

İngiliz Terrier cinsi köpekler alışık olunmadık bir fiziksel görünüşe sahiptir. İlk baktığınızda onları ürkütücü belki de komik bulabilirsiniz. Başları üçgen şekline benzer. Bu köpek ırkının iki farklı alt ırkı vardır. Birincisi Bull Terrier ikincisiyse Minyatür Bull Terrier cinsidir. Bir köpek sahibi olmak fikrindeyseniz eğer o köpeğin tüm fiziksel özellikleri dahil tüm özelliklerini detaylı bir şekilde bilmelisiniz.

Eğer köpeğiniz hakkında her türlü bilgiye sahipseniz ona daha iyi bakabilirsiniz böylece uzun yıllar boyunca size arkadaşlık edebilir. Bull Terrier cinsi köpekler çok kuvvetli bir fiziğe sahiptir. Aradığınız köpek böyle bir köpekse Bull Terrier tam da sizin aradığınız köpek.

İngiliz Terrier Bakımı Ve Özellikleri
İngiliz Terrier Bakımı Ve Özellikleri

İngiliz Terrier Köpeklerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

İngiliz Terrier cinsi köpekleri diğer köpeklerden dış görünüşüne bakarak hemen ayırabilirsiniz. Şimdi size fiziksel özelliklerini bu başlık altında tek tek sıralayalım.

  • Dediğimiz gibi kendilerine has üçgen şeklinde bir kafatası anatomisine sahiptir.
  • Çok güçlü köpeklerdir. Bu güçlerini de kaslı vücut yapılarından alırlar.
  • En yaygın gördüğümüz rengi beyazdır. Fakat siyah, kırmızı-kahve gibi daha birçok renkte İngiliz Terrier görmeniz mümkün.
  • Uzun dik kulakları vardır.
  • Orta uzunlukta da bir kuyruğa sahiptir.
  • Gözleri ise yüzlerine oranla çok küçük boyuttadır.
  • Dişi veya erkek türlerinin arasında fiziksel bakımdan çok bir fark yoktur. Yalnızca erkek İngiliz Terrier cinsi köpekler dişilere göre daha fazla kas kütlesine sahiptir.
  • Tüyleri ise tek katman olup kısadır. Bu sebeple de tüy bakımından zorluk yaşamazsınız. Kısa oldukları için bakımı da oldukça kolaydır.

İngiliz Terrier cinsi köpeklerin genel fiziksel özellikleri yukarıda sıraladığımız gibi. Şimdi biraz da bu köpek cinsinin karakteristik özellikleri hakkında bilgi verelim

İngiliz Terrier Köpeklerin Karakteri Nasıldır?

Köpeklerin saldırgan davranışlarının büyük sorumluları onların yetiştiricileridir. İnsanlardan örnek verecek olursak bir çocuk evde ailesinden sevgi görürse dışarıya sevgi dağıtırken şiddet görürse dışarıda yalnızca şiddet uygular. Tek bildiği budur çünkü. İngiliz Terrier cinsi köpekler bazı ülkelerde tehlikeli bulunmuş ve sahiplerine bazı zorunluluklar getirilmiştir.

Kimi ülkede tasmasız dolaştırılmaları kimi ülkelerde ise köpek ağız tasmasız dolaştırılmaları yasaklanmıştır. Oysa İngiliz Terrier cinsi bu köpekler bakıcıları tarafından güzel bir şekilde eğitilirlerse bir o kadar sakin ve uysaldır. Sahiplerine çok sıkı bir sadakat ve sevgi ile bağlıdırlar. Onları korumayı kendilerine bir görev edinmişlerdir. İnsanlarla iletişimde olmalarının bir sakıncası veya zararı da yoktur. Hassas oldukları iki nokta vardır. Kulakları ve kuyruklarının tutulup çekilmesinden oldukça rahatsız olurlar.

İngiliz Terrier Köpeklerin Bakımı

Tüy bakımı köpek sahipleneceklerin en çok merak ettiği konular arasında. Biraz bundan bahsedelim. İngiliz Terrier köpeklerinin tüyleri tek katman ve kısadır. Bu yüzden tüy bakımı çok kolay sağlanır. Fazla da tüy dökmediği için sahipleri çok rahat eder. Evcil hayvanların çoğu için geçerli olan önerimiz onlara özel üretilen şampuanları kullanmanızdır. İçeriğindeki kimyasal madde oranları köpeğiniz için en ideal olan şampuanlar onlardır. Tüylerinin bu kadar kısa olmasının onlar için bir de dezavantajı vardır.

Kışın çok üşürler. Bu sorunu köpeğinizi açık havada gezmeye çıkardığınızda koruyucu önlemler alarak rahatlıkla çözebilirsiniz. Bunlar için tasarlanmış birçok köpek kıyafeti vardır. İştahları çok açıktır bu sebeple de kilo almaya meyillidirler. Bu sebeple iki öğün köpeğiniz için ideal olacaktır. Çok fazla beslediğiniz takdirde kilo alıp hareketsizleşmesine sebep olabilirsiniz. İngiliz Terrier cinsi köpekler çok hareketlidirler. Bu sebeple de sık sık açık havada gezdirmeniz onun için iyi olacaktır.

İlginizi çekebilecek Maltese Terrier ırkına göz atabilirsiniz 

İngiliz Terrier Köpekleri Nasıl Eğitilir?

Az önce yer yer ağız tasması kullanımının zorunlu olduğundan bahsetmiştik. Ağız tasmasına köpeğinizi alıştırmanız gerekir. Ağız tasmasını köpeğiniz bir ceza olarak hissetmemeli ona buna alışabilmesi için zaman tanımanız gereklidir. Köpeğinizin belli zamanlarda bazı özel ihtiyaçları olabilir bunun için de kısırlaştırmanız iyi olabilir. Kısırlaştırmak için yetişkin hale gelmesini beklemelisiniz. İngiliz Terrier’lara verilen eğitim ciddi anlamda önemlidir. Çünkü kimi zaman bu köpekler sahipleriyle bir inat içerisinde olabilir.

Bahsettiğimiz gibi çok sadıktırlar ve ilgisiz kaldıklarında strese girerler. Bu sebeple onları evde çok fazla yalnız bırakmamanızda fayda vardır. Bu sebeple eğer köpeğinizden çok fazla ayrı kalmak zorunda kalacağınız bir işe sahipseniz İngiliz Terrier cinsi köpekler size göre değildir. Çok hızlı koşarlar ve iyi oyunculardır. Ama fiziki görünüşleri itibariyle aslında her an saldıracakmış izlenimi verebildiklerinden insanların çoğu bu cinse korkuyla yaklaşır. Bu yanlış bir yaklaşımdır. İyi bir eğitim aldığı müddetçe insanlara dostça yaklaşır.

İngiliz Terrier Bakımı Ve Özellikleri
İngiliz Terrier Bakımı Ve Özellikleri

İngiliz Terrier Köpeklerin Diğer Köpeklerle İlişkisi Nasıldır?

Başka köpeklerle kolay uyum sağlayabildiğini söylememiz yanlış olacaktır. Çok farklı hiç beklenmedik çeşitli davranışları da görebilirsiniz. Eğitimin öneminden sürekli bahsediyoruz ama bu cins için çok daha büyük önem taşıyor. Eğitimsiz bir İngiliz Terrier ile eğitimli İngiliz Terrier arasında büyük bir fark olduğunu görürsünüz. Eğitimsiz bir İngiliz Terrier heyecan duygusunu kontrol etmeyi bilmez bu yüzden de saldırgan tavırlar sergileyebilirler. İlgiye çok aç olduklarını da belirtmek isteriz. Eğer sahibini başka bir köpekle ilgilenirken görürseler hem koruma içgüdüleri hem de kıskançlıkları devreye girer. Olumsuz tavırlar sergilerler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.