Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Tosa Inu

Köpek ırkları arasında en popüler olanlardan biri de Tosa Inu ırkıdır. Bu tosa ınu ırkı bir Japon dövüş köpeğidir. Oldukça akıllı bir köpektir. İnsanlara karşı iyi ilişkiler kurabilir. Çocuklara karşı ise yaklaşımları olumludur. Güçlü bir özgüvene sahip köpek ırkıdır.

Tosa Inu
Tosa Inu

Tarihi

Bu dövüş köpeği ırkı Japonların yerel dövüş köpeği ırkları ile Avrupa mastifflerinin çiftleştirilmesi ile geliştirilmiştir. Bu gelişen ırklar Japon dövüş köpeği olarak kullanıldı. Japonya’ da dövüşlerde kullanılan tek köpek ırkı oldu.

Japon Dövüş Köpeği

Bir Japon dövüş köpeği ırkı olan Tosa Inu, Avrupa ve Amerika ülkelerinde köpek dövüşleri esnasında kullanılmaktadır. Bu ülkelerde köpek dövüşleri tamamen yasaldır. Köpek dövüşü bir iş olarak görülse de aynı zamanda eğlence amaçlı da yapılmaktadır. Bu eğlenceli köpek dövüşleri için Tosa Inu ırkı kullanılmaktadır. Bu köpek dövüşü bir tür sumo güreşine de benzemektedir. Normal köpekler gibi dövüşmezler. Dövüş stilleri tamamen Sumo Güreşi sporunu andırmaktadır.

Japon Köpek Dövüşü Nasıl Yapılır?

Japon köpek dövüşü bir tür Sumo Güreşi sporuna benzemektedir. Bilindiği gibi Sumo Güreşi sporu iki kişinin müsabaka alanında birbirlerini atmak ya da ayaklarını yerden kesmek için mücadele verdiği bir spordur. Bu köpeklerde bu şekilde dövüşmektedirler. Rakibini mücadele alanı dışına çıkarmaya çalışmaktadır. Dışarı çıkardıktan sonra ise 3 dakika boyunca alana sokmamaya çalışır. Bu 3 dakikalık süre boyunca havlama yada hırlama gibi sesler çıkarılmaması gereklidir. Bu sesleri çıkarmak yasaktır. Bu kurala uyulmadığı takdirde köpek mağlup olur. Japonlara göre bu dövüş tamamen zekaya, güce ve stratejiye dayanmaktadır.

Japon Dövüş Kuralları

Japon dövüş kurallarına göre bu köpeklerin dövüş alanı dışına çıkması, ısırması ya da havlaması mağlubiyet olarak adlandırılmaktadır. Bu kurallara uyan Tosa Inu köpeği ise dünyanın Sumo Güreşçisi unvanı alır. 90 kilograma sahip olan bu ırklar, sahip oldukları cüssesi ile etrafına korku salar.

Tosa Inu Hakkında Genel Bilgiler

Tosa Inu ırkı köpekler korkusuz bir yapıysa sahiptirler. Sahiplerine sadıklar. Tek bir sahibi olmasını isterler. Bu köpeğe sahip olmak isteyen kişiler genellikle yalnız olarak yaşayan kişiler olmalıdır. Tek sahipleri dışında kişileri tanımazlar. Diğer kişilere karşı iyi gözle bakmazlar. Başka köpeklere karşı da kötü gözle bakarlar. Diğer köpekler onun için bir tehdit unsuru oluşturur.

Bir köpekle beraber büyüse dahi o köpeğe karşı bir üstünlük kurma çabası içerisinde olur. Bu yüzde bu köpeği yetiştirecek kişi yalnız büyütmelidir. Bir köpeğe saldırdığında ise onu öldürmeden bırakmaz. Genellikle dövüş antrenmanları sırasında 2 pitbull terier köpek ırkı kullanılmaktadır.

Tosa Inu
Tosa Inu

Tosa Inu Irkının Genel Özellikleri

Tosa Inu ırkının genel özellikleri şu şekildedir;

 • 6 aylıkken 60 kilograma sahiptir.
 • Oldukça hızlı büyüyen bir köpek ırkıdır.
 • Kahverengi renge ve beyaz lekelere sahiptir.
 • Boyları 62 – 82 santimetre aralığındadır.
 • Kulakları sarkık bir yapıya sahiptir.
 • Sarkık yanaklara sahiptir.
 • Asyalı gözlere sahiptir.
 • Atletik bir yapıya sahiptir.
 • Asil duruş sergiler.
 • Kafası ve vücudu orantılıdır.
 • Yavru iken dahi dövüşmeye başlar.
 • Sert bir karaktere sahiptir.
 • Sahibinden başkasını istemez.

Bakımı

Tosa Inu ırkı köpeklerin bakımı için ilk 6 ay oldukça önemlidir. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen yavru 6 aylık iken 60 kilograma ulaşmalıdır. 60 kilograma ulaşan yavru sağlıklıdır. Yavru doğduktan sonra, 6 aylık süre boyunca 3 öğün olarak protein ağırlıklı beslenmelidir. protein içerikli mamalar verilmelidir. 6 aylık süreden sonra günlük öğünü 2′ ye düşülebilir. Kaliteli bir mama ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Sağlık Durumu

Bu köpek ırkları genellikle sağlıklı olarak dünyaya gelir. 6 aylık sürede 60 kilograma sahip olan köpek sağlıklı olarak kabul edilir. Ancak her köpek gibi bu ırklarda çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. Bu rahatsızlıkların başında mide problemleri yer almaktadır. Mide şişkinliklerine karşı 6 aylıktan sonra günde 2 öğün beslenmesi önemlidir. Beslendikten sonra da en az 1 saat süre boyunca egzersiz yaptırılmaması gereklidir. Beslenme için kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Alerjik yapıya sahip bir ırklardır. Bu açıdan kaliteli mamalar tercih etmekte fayda vardır. Tosa Inu 12 aylık olduktan sonra ise, antrenman programına uygun olarak beslenme programı yapılmalıdır.

Tosa Inu Irkının Dezavantajlı Özellikleri

Tosa Inu ırkı köpekler özellikle çocuklardan uzak tutulması gerekmektedir. Diğer hayvan türleri ile büyütülmemelidir. Doğası gereği tek kişiyi sahiplenebilen ve özgür bir köpek ırklarıdır. Diğer canlılara karşı iyi gözle bakmazlar. Ev ortamında beslenmeye pek uygun değildir. Ancak yalnız başına yaşayan kişiler tarafından bakılabilmektedir.

Tosa Inu Eğitimi

Tosa Inu köpek ırkları kolay eğitilebilen bir ırktır. Güçlü ve itaatkar bir yapıya sahiptir. Çoğu zaman köpek sahibi kolay bir şekilde bakabilse de bazen güçlükler de yaşanabilmektedir. Bu köpek ırkını yetiştirmek isteyen kişinin bilgi sahibi olması önemlidir. Bu ırklar hakkında yeterince bilgi ve tecrübeye sahip bir kişi yetiştirmelidir. Bu hayvanlara karşı nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda yeterince bilgi sahibi olmalıdır. Bu köpek ırkları yarım ton ağırlığı dahi çekebilme güçlerine sahiptir.

Bu açıdan bu boyutta ve güçte olan bir köpeğe nasıl yaklaşılması gerektiği oldukça önemlidir. Bir insanı kolayca sürükleyebilmektedir. Bu açıdan bu köpek ırklarına itaat eğitimleri verilmesi de oldukça önem arz etmektedir. Özellikle küçük çocuklar bu köpekler ile baş başa bırakılmaması gerekmektedir. Bu köpekler küçük çocuklara kötü niyetle yaklaşmasa dahi istemediği davranışlar sergileyebilmektedir. İstemeden büyük zararlar verebilmektedir. Aynı şekilde, aynı cinse sahip olan bir Tosa Inu ırkı ile de baş başa bırakılmaması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.