Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpek CinsleriKöpek Eğitimi

Labrador Retriever Bakımı Ve Özellikleri

Labrador Retriever, Kanada’da geliştirilmiş bir ırktır. Bu ırk, Kanadalı balıkçıların avcılıkları esnasında sıkça kullandığı bir ırktır. Kanada’da doğan ırkın daha sonraları yüksek vergiler sebebiyle nesilleri tükenme seviyesine gelmiştir ve bunun önüne geçebilmek için köpekler İngiltere’ye gönderilmiştir.

Söz konusu olan bu köpekler İngiltere’ye gönderilmelerinden hemen sonra bekçi köpeği eğitimleri verilerek bu yetileri de güçlendirilmiştir. İngiltere’de bu yetiler dışında diğer köpekler ile eşleştirilmiş ve çeşitli yetileri güçlendirilmiştir. Peki, labrador retriever bakımı ve özellikleri ile ilgili bilinmesi gereken noktalar nelerdir?

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador Retriever bazı özellikleri sayesinde sıkça tercih edilen bir ırktır. Perdeli olan ayakları sayesinde rahat bir biçimde denizde hareket edebilen bu ırk köpekler; Kanadalı balıkçılar tarafından da avları suda yakalama, yakalanmış olan avları sudan çıkarmak için sıkça kullanılmıştır.

Labrador Retriever renkleri ise genellikle sarı, siyah ve kahverengi olabilmesiyle beraber kısa su geçirmeyen kürkleriyle dayanıklı ve hafif dikdörtgen biçiminde bir köpektir. Görünüm olarak ise; geniş kafaları, güçlü burunları, makas ısırışlarıyla kapanan dişleri ve görünür alın çıkıntısı olmakla beraber gözleri oldukça zeki ifadelidir. Kestane ya da ela renginde gözleri olabilmektedir. Genellikle orta büyüklükte kulakları vardır ve sahip oldukları bu kulaklar sarkıktır.

Labrador Retriever Bakımı Ve Özellikleri
Labrador Retriever Bakımı Ve Özellikleri

Labrador Retriever Mizacı

Labrador Retriever genel olarak sabırlı, zeki, duygusal ve itaat etmeye hevesli yapıları olan bir köpek türüdür. Bu tür köpekler özellikle suda oynamayı çok seven bir türdür. Çocuklara karşı mükemmel karakterleri de vardır. İnsanlarla olmayı çok severler ve ailenin bir parçası olduğunu her daim hissetmek isterler. Henüz yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılara karşı bir miktar mesafeli olabilir.

Bu köpekler bekçi köpekliği de yapmaktadırlar fakat temel olarak koruma köpeği değillerdir. Çok yalnız bırakıldıkları zaman, her köpek gibi eşyalara biraz zarar verebilirler. Bu köpeklerin güçlü bir boynu olduğu için erken yaşlarda tasma çekmeden yürüyebilmesi mutlaka öğretilmelidir. Yarışma amacıyla yetiştirilenler av amacıyla yetiştirilenlere oranla çok daha uysaldır.

Labradoodle ırkı özellikleri için tıklayın

Labrador Retriever Beslenmesi

Labrador Retriever beslenmesi adına doğru ve yeterli protein içeren mamalar sıklıkla tercih edilmelidir. Ortalama şekilde 25 – 35 Kg aralığındaki cins köpekler orta ırk ve de iri ırk köpek sınıflarına dahil edilir. Köken olarak soğuk iklimlerdeki bölgelere daha hızlı uyum sağlarlar. Bu tür aktif olan köpek ırklarına yeterli beslenme sağlayacak kuru mamalar ya da konserve mamalar tercih edilip beslenmeler, sağlanmalıdır.

Bu tür olan köpeklerin aktif biçimde spor yapan, yüzmeyi çok seven ve işçi sınıfı köpekler de olduğu düşünüldüğü zaman ihtiyaçlarının en doğru şekilde karşılanması gerekir. Mama seçimlerinde köpeğin kişisel beğendiği ve sıkça tercih ettiği mamalar kullanıldığında köpeklerden çok daha fazla verim alınacaktır. Alınan bu mamaların bozulmaması da çok önemlidir.

Labrador cinsi olan bu köpeklere mama verilme esnasında dikkat edilmesi gereken diğer şeylerden biri de öğün sayılarıdır. Labrador cinsi köpek türü verilen bütün yemekleri yiyebilmesi ile meşhur bir türdür. Bu sebepten obeziteye de oldukça eğilimlilerdir. Mama verilirken köpeğin hareketliliğine uygun olan öğün sayısı ve mama miktarı mutlaka belirlenmelidir.

Belirlenmiş olan öğünlerin üzerine çıkılması durumlarında köpekte hantallık ya da kilo alımları gerçekleşebilir. Öğün sayıları bir uzmana sorulmalıdır. Bir uzman eşliğinde yapılacak olan beslenme köpekler için en sağlıklıdır. Labrador Retriever yavrularının beslenmesi için de aynı yöntemler uygulanmalıdır.

Labrador Retriever Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?

Pek çok köpek ırkına kıyasla oldukça zeki olan Labrador Retriever eğitimleri oldukça basittir. Eğitimler henüz yavruyken verilmelidir. Güçlü boyunları sayesinde ise çekme konularında oldukça iyi olduklarından İlk çekme eğitimleri verilmelidir. Çekme huyundan vazgeçirilmeleri gerekmektedir. Eğitimler bu cins köpekler suları çok sevdiğinden suda verilirse çok daha etkili olur.

Sevimli Labrador Video İçin Tıklayın 

Eğitimler tekrar edildiği zaman verilen eğitimler köpekler tarafından alışkanlık olacaktır. Eğitimler verilirken ödül verilmeli ve yine bu ödüller suyla alakalı olmalıdır. Su aracılığıyla verilmekte olan eğitimler çok daha kalıcı ve basit olur. Suyun yanında sporu çok sevdikleri için eğitimler spor aracılığı da verilebilir. Eğitimler bir oyunmuş gibi verilmelidir. Labrador Retriever henüz yavru iken söz konusu olan bu eğitimi verilirse hem işler kolaylaşır hem de verimlilik artar.

Labrador Retriever Bakımı Ve Özellikleri
Labrador Retriever Bakımı Ve Özellikleri

Labrador Retriever Bakımı Nasıl Yapılır?

Labrador Retriever bakımları yapılırken aile kavramını çok sevdiklerinden sanki ailenin adeta bir ferdiymiş gibi yaklaşılmalıdır. Bakımlarında bilinmesi gereken noktalar vardır.

Bunlar;

  • Yalnızlığı, yüksek sesi ya da kargaşayı hiç sevmemektedirler.
  • Yalnız kalmayı sevmedikleri için çok yalnız kalınca agresifleşmektedirler ve etrafa zarar verirler.
  • Bu köpekler genellikle uysal olduğundan evdeki çocuklarla oldukça iyi bir biçimde geçinecek ve eve zarar vermeyecektir.
  • İyi koşullar sağlandığı halde uysal değilse veterinere götürülmelidir.
  • Arkadaşları olması seven tür olması ile birlikte arkadaş edinebilmekte ve insanlarla arkadaş olabilmektedir.
  • Arkadaşlarının olması onları sakinleştirecek ve uysallaştıracaktır.
  • Kısa tüylü ve çift kat deriye sahip oldukları için tüyleri en az haftada bir defa fırçalanmalıdır.
  • Bu periyotta tüy dökme dönemlerinde çok daha kısa olabilir.

Labrador Retriever ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sık sık görülen sağlık problemleri ise; kalça ve dirsek displazisi, mast hücreli tümörler ya da göz bozuklukları olarak sıralanmaktadır. Belirli periyotlarla sıkça muayeneye götürülmelidir ve aşıları düzenli olarak yapılmalıdır. Her ne kadar uysal olsalar da sahiplerine gelen tehdit üzerine agresifleşebilirler.

Agresifleşen köpek ırkından daha güçlü olduğundan bu tip bir durumda zarar verme potansiyeline sahiptir. Bu potansiyel ile korkulan bir köpek olmayı da başarabilmiştir. Yaşam süreleri ortalama olarak on ya da on iki yıl arasında olmaktadır. Bu yaşam süreleri göz önüne alınıp beslenmelidir.

labrador-yavru-fiyat

Labrador Retriever Fiyatları

Labrador Fiyatları 2022 yılında 3.500 lira ile 7.000 lira arasındadır fiyat değişim sebepleri av kökenlimi, şov kökenlimi, rengi ve secere durumlarına bağlı değişmektedir .Bir labrador yavru satın alırken ilk önceliğiniz mutlaka sağlıklı olması olmalıdır .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.