Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Labradoodle Özellikleri ve Bakımı

Labradoodle

Labradoodle  cins köpekler, sahiplerini çok severler. Bu yüzden yanlarından hiç ayrılmak istemezler. Sevecen ve bir o kadarda şımarık halleri çok komiktir. Sahiplerinin onları bir  çok açıdan sevmesi gayet normaldir. Çünkü çok güzel özellikleri vardır.

Labradoodle Karakteri, Eğitilebilirlik Durumu, Yaşam Koşulları, Çocuklarla İletişimi, Bakımı – YouTube

Labradoodle kabarık tüyleriyle sevimli görünür. Labrador Retriever ve Poodle köpeğinin bir araya getirdiği türdür. İki köpek cinsinin ortak özelliklerini taşır.  Melez bir ırk olduğu söylenir.

Tüylerinin bu kadar fazla kabarık olmasına karşın çok tüy dökmezler. Bazı köpekler ise hiç tüy dökmezler. Bu yüzden kendilerine hipoalerjenik tüy yapısı bulunan köpek denir. Hem alerjisi olup hem de güzel enerjik köpek sahiplenmek isteyenler için ideal oldukları bir gerçektir.

Aynı zamanda ilk defa evcil hayvanla zaman geçirecek kişiler için önerilecek evcil dosttur. Kendilerine yeterli özen gösterildiği taktirde son derece mükemmele yakın kürklere sahip olurlar. Bazı sahiplendiği kişiler tüylerini uzatarak şekillendirir. Bu sayede ortaya çok güzel görünüm çıkar.

Sahiplenme konusunda bir diğer artı özellik ise rehber köpek olarak günümüzde çok işe yararlar. Bir  çok farklı özellikle karşımıza çıkan Labradoodle cinsi köpek, 1955 yıllarında Avusturalya civarlarında görülmüş oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Tüm dünyaya tanınmasında ki en önemli faktör hipoalerjenik tüy yapısı ve hareketli kişiliği olarak bilinir.

Labradoodle Sahiplenme

Labradoodle Sahiplenme

Bu cins köpekler sahiplenildiğinde mutlaka önce veteriner hekimlere danışılması gerekir. Köpekler hakkında yeterli bilgiye ulaşmadan  sahiplenme işine kalkışılmamalıdır.

Çok küçük yaşlarda sahiplenilen köpekler daha iyi eğitilir. Ve bakımı da çok kolay olduğundan tercih edilir.  Küçük yaşta sahiplenilen evcil hayvanların ehlileştirilmesi aile üyelerine ya da ev yaşantısına alışması daha kolay olacaktır.

Bir çok kişi Labradoodle satın al yada ücretsiz  satın al gibi ilanlarla çok karşılaşırlar. Bu sayede çok rahat bir şekilde ulaşırlar.

Labradoodle Kaç Yıl Yaşar ?

Tabi ki Labradoodle cinsi köpeklerin  yaşam sürelerini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlardan en belirgini ve en çok etkileyeni  yeterli düzeyde bakımı ve veteriner hekimin önerdiği beslenme tablosudur. Bu gibi durumları çeşitlendirecek olursak ırklarından gelen genetik rahatsızlıklar eklenebilir. Genellikle bu cins köpeklerin diğer köpeklere göre genetik hastalıkları rastlanır durumda değildir. Bu konuda sahiplenecek kişi şanslıdır. Çünkü genetik rahatsızlığa sahip ev hayvanı biraz zor yetiştirilir.

Bu cins köpekler genel olarak 10-16 sene yaşarlar. Ve yaşamları boyunca kendilerini hep mutlu etmeyi başarırlar. Atletik vücutlu olmaları sebebiyle çok asil bir görüntüleri vardır. Zekaları konusunda her geçen gün kendini aşan bilinçleriyle sahiplerini şaşırtmaya devam ederler. Özellikle verilen eğitim sırasında oldukça kolay anlama ve yapıcı olmasıyla sahiplerine hızlı, motivasyonlu eğitim süreci sunarlar.

Bu türün çok nadir sinirli  oldukları görülür. Nitekim sinirli oldukları zaman ise tam anlamıyla olurlar. Ve her ne olaydan ötürü olduysa kesinlikle unutmazlar. Yani bir nevi kim tutma özellikleri bulunur. Fakat bu yönünü çok fazla göstermezler. Kin tutmak  gibi yoğun duygu içeren hisleri hissettiklerinde insancıl yapıları açığa çıkar.  Genel olarak sevecen ve sempatik olarak bildiğimiz bu cins köpeklerin, bu yüzlerinin de olması  sahiplenmek isteyen kişileri kısa bir düşündürür.

Labradoodle Kaç TL ?

Labradoodle Kaç TL

Labradoodle fiyat araştırması yapıldığında genel olarak çok yüksek fiyatlarla karşılaşılması bir çok insanın dikkatini çeker. Özellikle yeni hayvan sahiplenecek ve durum ile ilgili çok bilgisi olmayan kişilerin!

Bu cins köpeklerin fiyat aralığı 15.000 TL ile 30.000 TL civarında olduğu bilinir.  Bu fiyatlar sadece bu cins köpekleri etkilemedi. Bir çok köpekte de fiyat artışı görülmüştür. 2020 senelerinde bu cinsin  ortalama fiyatı  1.500 TL ve 3.000 TL arasındaydı.  Labradoodle yavru fiyatları normalden daha çok yüksek olduğu için, genellikle bu yönden büyük olanlara yönelme yaparlar.

Fiyatlarda neden bu kadar fazla artış görüldüğü pek fazla bilen yok, sadece olan bilgi bir kaç teori ile varsayımdan ibarettir!

Labradoodle Tüy Döker mi ?

Labradoodle Tüy Döker mi

Yukarıda da belirtildiği gibi bu cins köpekler tüy dökmezler. Bu sayede çok kolay bir bakım rutinleri vardır. Yine olası bir sorunda ilk öncelik veteriner hekimlerdir. Bazı kişiler ufak bir sorun olarak gördüğü ve  atladığı sorunlar zaman içerisinde büyüyor. Daha fazla karmaşık hale geliyor.

Bu konu hakkında veteriner hekimler sürekli uyarı yapmakta! Labradoodle cinsi köpeğin cildi çok hassas olduğundan  ona uygun ürünlerle  bakımının sürdürülmesi gerekir.

Labradoodle Özellikleri

Labradoodle fiziksel özellikleri arasında kendini en çok gösteren şey kürk yapılarıdır. Genellikle  açık kahve ve turuncu renk tonları ile göze hitap eder.  İkinci olarak en çok kendini gösteren özelliği ise vücut yapıları, esnek hareketli halleriyle normal köpek standartlarına uygundur. Kemikli iskelet yapısı vardır.

İlginizi Çekebilir: Schnoodle Özellikleri ve Bakımı | Patigen

Bu cins köpeklerin boyları 30 cm ve 38 cm arasında değişiklik gösterir. Kilo oranları ise her köpeğin kendi beslenme düzeniyle alakalı değişiklik gösterir. Kilo hakkında genelleme yapılacak olunursa, sağlıklı cinste en düşük kilo 10 kg en yüksek kilo ise 30 kg arasında değişiklik gösterir.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.