Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek BakımıKöpek Eğitimi

Köpeklerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Köpeklerde boy uzaması nasıl olduğu merak konusudur. Boy uzaması köpeklerde zamanla olan ve gelişme sürecinde gerçekleşen bir eylemdir. Köpeklerde boy uzaması nasıl olur? Köpeklerde boy uzaması konusu cinse göre değişir ve zamanla meydana gelir. Köpeklerin boyu ne zamana kadar uzar? Köpeklerin boyu neden uzamaz? Gibi sorular çoğu hayvan sahibinin merak konusudur.

Köpeklerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?
Köpeklerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Köpeğimin Boyu Ne Zaman Uzamaya Başlar?

Köpeklerde boy uzaması doğduktan iki üç hafta sonra yavaş yavaş başlar. Aylarını doldurduktan sonra birinci, ikinci ve üçüncü ayda en hızlı uzadığı döneme girmiş olurlar. Büyük ırk köpeklerde boy uzaması ikinci aydan sonra hızla devam eder özellikle üç ve dördüncü ayda hızlanmaktadır. Küçük ırklarda ise daha yavaştır ve az bir uzama görülür.

Köpeğimin Boyu Uzaması İçin Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin boyu gelişme sürecinde olduğu zaman kendiliğinden uzamaya zaten meyilli olacaktır. Eğer ki normale göre uzamıyorsa yemek olarak kemik suyu kaynatmak ve bunları vermek ayrıca vitaminler kullanmak bu konuda etkili olacaktır.

 • Vitaminler kullanmak
 • Kemik suyu ile yemeğini karıştırmak
 • Veteriner hekimin uygun gördüğü mamadan kullanmak
 • Zararı olmayan sebzelerden uygun miktarda yedirmek
 • Zararı olmayan meyvelerden uygun miktarda yedirmek
 • Uygun değil ise mamasını değiştirmek

Bu gibi yöntemleri seçerek köpeğinizin uzamayan boyunu uzatmak mümkündür. Hepsine rağmen bir sonuç elde edilmez ise bir veteriner hekime başvurulması gereklidir. Her yiyecek köpeklere verilmemelidir aksi takdir de kötü sonuçlara yol açabilir.

Köpeğimin Boyu Ne zamana Kadar Uzamaya Devam Eder?

Köpeklerde boy uzama süresi genel olarak bir yaştan sonra yavaşlamaya başlar. Bir yaşına gelene kadar hızlı olan uzamaya ve büyüme sonrasında yavaşlamaya başlar. Bir yaş ile iki yaş arası ise devam eder fakat daha yavaş ve daha az gerçekleşir. Buna rağmen ırka göre de değişim göstermektedir. Köpeklerin boyu ne zamana kadar uzar? Sorusunu çoğu köpek sahibi merak etmektedir. Bir yaşın sonunda bu uzama son bulacaktır.

Hangi Köpek Cinsi Hangi Boyuta Gelir?

Köpek ırkları üçe ayrılmaktadır. Küçük ırk, orta ırk ve büyük ırk olmak üzere sınıflandırılır. Küçük ırklar genel olarak fazla bir uzama ve büyüme göstermezler. Orta ırklar onlara göre zamanla uzamaya ve büyümeye yatkındır. Bazılarında iki yaştan sonra dahi uzama görülmektedir bu köpeğinize göre farklılık gösterebilir. Büyük ırklar ise hızlı ve gözle görülebilir şekilde uzarlar. Küçükken aniden büyümeye başlaması gözle görülür bir uzama olduğunu gösterir. Köpeklerin boyu ne zamana kadar uzar? Sorusu ise işte burada ayrıma giriyor ve ırklara göre değişiyor. Küçük ırklar bir yaşa gelmeden uzamaya bitirmişken orta ve büyük ırklar bir ve iki yaş aralığında uzamaya devam etmektedir.

Köpeğimin Boyu Neden Uzamıyor?

Köpeğinizin boyunun uzamamasının birçok sebebi olabilmektedir.

Bunları en iyi veteriner hekimler anlar ancak bilinen sebepleri şunlardır;

 • Yetersiz beslenmiş olabilir
 • Maması uygun olmayabilir
 • Hastalığı olabilir
 • Irkı uygun olmayabilir
 • Gıda takviyesi eksik kalmış olabilir

Bu gibi sebeplerden köpeğinizin boyu uzamıyor ve gelişmiyor olabilir fakat tüm denemelere rağmen olumlu sonuç alınamıyor ise kesinlikle bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Hastalığı var ise ve geç kalınırsa kalıcı sorunlar oluşabilir.

Köpeklerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?
Köpeklerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Köpeklerin Boyu Uzamaması Hastalık Habercisi midir?

Köpeklerde boy uzamaması ve yeterli gelişmemesi bir sorun olduğunun göstergesidir. Köpeğinize iyi bir şekilde bakılıyorsa, beslenmesi ve ihtiyaçları zamanında ve doğru şekilde karşılanıyorsa boyu uzaması ve gelişmesi gereklidir. Eğer tüm bunlara rağmen köpeğinizin boyu uzamıyor ise bir hastalığı olabileceği düşünülebilir ve bu durumda kesinlikle veteriner hekime başvurulmalıdır. Hekimin tetkikleri ve tedavisi sonucu ise köpeğinizin sorunu çözümlenip boy uzaması devam edebilir. Fakat bunun için çok geç kalınmamasında fayda vardır.

Köpeklerde Boy Uzaması Sağlıklı Olduğunu mu Gösterir?

Sağlıklı köpeklerde büyüme aşamasında boy uzaması olması gereklidir. Aksi takdirde bir sorun olduğu düşünülür. Köpeklerde boy uzaması zamanında gerçekleştiği zaman sağlıklı geliştiğini anlayabiliriz. Ancak boyu uzuyor olması farklı bir sağlık sorunu olmayacağı anlamına gelmez. Yine de gerekli ve düzenli kontrollerini zamanında yaptırmak gereklidir. Böylece bir hastalık gibi durumda erken müdahale ile hayatı kurtulabilir. Asla ihmal etmemeniz gereken bir konudur.

Köpeklerde Boy Uzaması Hakkında

Köpeklerimizde tıpkı diğer hayvanlar ve bizler gibi doğduktan sonra gelişme, büyüme ve uzama sürecine girmektedir. Önemli bir konu olan boy uzaması ise dikkate alınmalıdır. Gördüğümüz bazı köpekler olması gereken boyundan kısa olmaktadır. Bunlar besin eksikliğinden veya yanlışlığından ya da hastalıktan meydana gelebilmektedir. Köpeklerin boyu ne zamana kadar uzar? Sorusu ise çok merak edilmektedir. Irkına göre farklılık gösteren bu konu oldukça geniştir. Genellikle bir yaşa kadar ortalama boyutlarına aşağı yukarı ulaşmış olurlar. Bundan sonra ise yine uzama görülür fakat çok daha yavaş ve azdır. Asıl uzama ve gelişme bir yaşa kadar gerçekleşir. Bunun sağlıklı bir süreç olması için köpeğinizin ırkına, özelliklerine göre bir beslenme yapmanız gereklidir. Yanlış veya eksik beslenme boy uzaması da dahil bir çok şeyi etkiler ve olumsuz sonuçlar doğurur. Bu sebepten aslında beslenme çoğu konunun başıdır ve dikkate alınmalıdır. Köpeklerinize her zaman ev yemeği vermek oldukça zararlı bir eylemdir.

Hazır mamalarda almaları gereken vitaminler vardır ve bunları yemezlerse vitaminleri eksik olur ve sonuçları ilerleyen yaşlarda yaşayabilirler. Ayrıca bağırsak sorunlarına da yol açabilir. Sonuç olarak köpeklerde boy uzaması geniş bir konudur ve nedenleri oldukça çeşitlidir. En önemlisi de eğer bilmediğiniz bir durum ile karşı karşıya kalırsanız hemen veteriner hekimine gitmeniz gerekmektedir. Böylece köpeğinizin sağlığını korumuş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.