Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Köpeklerde Akciğer Ödemi Hastalığı

Akciğerler ana solunum organıdır. Akciğerlerin amacı; oksijenin benimsenmesi ve dışarıdaki karbondioksidin ortamına boşaltılmasıdır. Bunun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için her alveol en küçük kılcal damar ağlarıyla çevril şekildedir. Damar ve arter sistemiyle iletişim kurarlar.

Kan damarlarının kanla taşması sebebiyle interstisyel sıvı ve kan plazması dokulara salınır. Sıvıyla doldurulur ve normal olması gereken gaz alışverişi durur. Bu işlem kademeli bir şekilde yukarı doğru ilerler.

Akciğer ödemi interstisyel ve alveolar olabilir. İnterstisyel ödem; damarların dışında bulunan alanda sıvı birikmesi neticesinde meydana gelir. Kalp yetmezliği sonucunda oluşur.

Alveoler ödem ise damardaki basıncın artması sonucu plazma, lökositlerle ve eritrositler birlikte alveolere girmeye başlarlar. Bu ödem şekli şok bir tabloyla sonuçlanabilir. Şiddetli şekilde gerçekleşirse solunum durur.

Köpeğe geç kalınmadan tam zamanında gerekli müdahale yapılırsa köpeğin kurtulması mümkün olur. Bunun için de dakikaların birle önemi vardır. Köpek sahiplerinin bu sırada zamanla yarışı başlar. Her dakika hayvanın kurtarılması için değerlidir.

Köpeklerde Akciğer Ödemi Hastalığı
Köpeklerde Akciğer Ödemi Hastalığı

Köpeklerde Akciğer Ödemi Nedenleri

Pulmoner ödem iki geniş kategoriye ayrılır ve birkaç kökene sahiptir. Kardiyojenik pulmoner ödem; kardiyak kökenlidir. Akciğerlere gelen kanın uygun bir biçimde pompalanmasına izin vermeyen ve solunum için gaz değişimini teşvik etmeyen kalbin sol kısmında ya da akciğerlerin arızalanması nedeniyle meydana gelen ödemdir. Bu ödemde kan plazması durgunlaşır ve akciğerlerde birikmeye başlar.

Kardiyojenik olmayan pulmoner ödem ise kalp dışı kaynaklıdır. Birçok nedenden kaynaklanabilir. Kan damarlarının geçirgenliğinde artış ve akciğer hasarı gibi faktörlerle meydana gelir. Bununla beraber; zehirli ısırık, zehirli bir ürünün ya da zehrin solunması, enfeksiyon gibi faktörlerde bu ödeme neden olur.

Köpeklerde Akciğer Ödemi Belirtileri Nelerdir?

 • Köpeklerde akciğer ödeminin belirtileri çok açıktır. Köpek sahipleri bu belirtileri hemen görebilirler.
 • Nefes almada güçlük. Buna bağlı olarak gelişen öksürük
 • Hava eksikliğinden dolayı şiddetli şekilde seyreden solunum güçlüğü
 • Akciğerlerde çok sıvı olduğunda pembemsi renkte köpüklü balgam
 • Solunum yolları tıkalı olduğu için gelişen nefes alırken hırıltılı solunum
 • Dokularda solgunluk
 • Köpek daha fazla hava yutmaya çalışırken yüksek sesle boğulma durumu
 • Havasızlıktan dolayı hayvanda görülen panik hissi

Bu belirtilerden yalnızca birinin mevcut olması bile akciğer ödeminden şüphelenilmesi için yeterlidir. Bu belirtiler görüldüğü anda hemen veteriner hekime başvurulmalıdır. Zira bu belirtilerin her biri köpek için hayati tehlike demektir. Zamanında müdahale edilmezse köpeğin ölümüne kadar gidebilir.

Burada önemli bir noktada değinilmesi gerekir. Önemsenmeyen ve zararsız görülen bu belirtiler kalp yetmezliği rahatsızlığını maskeler. Yani bu belirtiler nedeniyle kalp yetmezliği fark edilmeyebilir.

Bu nedenle köpek sahiplerinin köpeklerini gözlem altında tutmaları gerekir. Eğer köpek çabuk yoruluyorsa, egzersiz ya da yürüyüşler sırasında zorluk çekiyorsa, öksürüyorsa bu belirtiler de dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda bu belirtilerle ilgili olarak da veteriner hekim bilgilendirilmelidir.

Köpeklerde Akciğer Ödeminde Şok Durumu

 • Bir köpekte akut akciğer ödemi söz konusu ise şok durumu gerçekleşebilir. Şok durumunda köpekte kolayca fark edilebilecek belirtiler gözlemlenir.
 • Dış uyaranlara (gürültü, aniden yükselen ses, birinin ona temas etmesi gibi )karşı tepki eksikliği
 • Köpek ağır nefes alır
 • Hareketsiz bir şekilde uzun süre yatar
 • Nabız zayıflar ve zor algılanır duruma gelir

Bu gibi belirtiler görüldüğü anda hiç zaman kaybetmeden veterinere gidilmelidir. Zira şok durumu köpekler için hayati tehlike anlamına gelir. Acil müdahale gerekir. Bu acil müdahale köpek sahiplerinin evde yapabileceği bir müdahale değildir. Bu nedenle köpeğin mutlaka kliniğe götürülmesi gerekir.

Köpeklerde Akciğer Ödemi Nasıl Teşhis Edilir?

Veteriner hekimler gerekli tahlil ve tetkikleri yaptıktan sonra bu hastalığı teşhis ederler. Röntgen ve ultrasonlarla teşhis gerçekleşir.

Köpeklerde Akciğer Ödemi Tedavi Yöntemleri

İlk olarak hayvanın rahat nefes alması sağlanır. Bunun için yüksek akışlı oksijen verilir. Veteriner hekim hayvanın ağrısını azaltmak için müdahale eder. Aynı zamanda nefes almanın kolaylaşması sağlanır.

İlk müdahale sonrasında tedavi yöntemlerine geçilir. Akciğerlerde birikmiş olan sıvı boşaltılır. Bu boşaltma işlemi özel tedai yöntemleriyle yapılır. Bunun için genellikle ilaç infüzyonu verilir. İncelemeler yapılır.

Ultrason ve göğüs röntgeni çekilir. Köpeğe özel bir diyet programı oluşturulur. Elbette uygulanacak tedavi uzun süreçlidir. Kilosu fazla olan köpekler için ek diyetler uygulanabilir. Zira kilosu fazla olan köpeklerde kalp problemleri ve aynı zamanda akciğer ödemi oluşum riski de artar.

Köpeklerde Akciğer Ödemi için Alınabilecek Önlemler

Köpeklerde akciğer ödeminin meydana gelmemesi için belli hususlara dikkat edilmelidir.

 • Köpeğin iyi bir bakıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.
 • Çok hareketli köpeklerin yaşam tarzı iyi yönetilmelidir. Çok hareket eden köpeklerin mutlaka dinlenme zamanına ihtiyaçları vardır.
 • Kalp hastalıklarına yatkın olan köpek ırklarına daha fazla özen gösterilmelidir. Bu tür köpek ırklarının sahipleri evlerinde ilk yardım çantası bulundurmalıdırlar. Bu ırkların veteriner kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Her köpek ırkı için doğru bir beslenme düzenine uyulmalıdır. Bunun için de veteriner hekim önerileri dinlenmelidir. Köpekler için uygun, besleyici özellik taşıyan ve sağlıklı besinler verilmelidir.
  Köpeklerde Akciğer Ödemi Hastalığı
  Köpeklerde Akciğer Ödemi Hastalığı

Köpeklerde Akciğer Ödemi Riskine Karşı Rutin Kontrol

Köpeklerde akciğer ödemi ve diğer tüm hastalıkların meydana gelme riski için en önemli unsur düzenli kontroldür. Düzenli olarak veteriner kontrolünden geçen köpeklerde bu tür hastalıklar erken fark edilirler.

Hastalıklar daha başlangıç aşamasında fark edilirlerse tedavi de o denli kolay olur. Bununla beraber akciğer ödemi gibi hayati risk arz eden hastalıklar da bu kontroller daha da önem kazanıyor. Köpeğin akciğer ödemi erken teşhis edilirse hemen müdahale edilmesi mümkün olur ki bu da ölüm risklerini azaltır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.