Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Samoyed Özellikleri Bakımı

Samoyed

Samoyed ırkı köpekler bembeyaz tüyleriyle sevimlilik abidesi olarak tercih edilen bir ırktır. Tüy rengi ve yapısıyla Sibirya soğuğunu andıran köpekler işçi sınıfına dâhildir. Kendine has olan gülüşleriyle diğer köpek cinslerinden ayrılan bu ırkı köpekler çevikliği, güzelliği yansıtarak insanları kendine âşık ederler.

Samoyed Irkı Tarihi

Bu ırk köpekler Sibirya kökenli olup samoyed kızak köpeği olarak geliştirilmişlerdir. Avcılıkla geçinen halka oldukça fayda sağlayan köpekler, 1889 yılında İngiltere ye gelerek dünya tarafından tanınan bir köpek cinsi haline gelmişlerdir. Çalışkan ve işçi köpek sınıfında yer alan bu köpekler zaman içerisinde popüler bir köpek türü olup harika partner olarak evlerde de evcil hayvanlar olarak yer almışlardır.

Köpek Özellikleri

Samoyed köpek özellikleri itibariyle diğer köpek ırklarından ayrılan bir türdür. Özellikleri arasında öncelikle bembeyaz olan tüyleri gelirken gülüşleri de diğer köpeklerden farklı olarak insanın içini ısıtan bir güzelliktedir. Genel özelliklerinin arasında;

  • Enerji seviyeleri oldukça yüksek olup enerji ihtiyaçları orta seviyededir.
  • Başka köpeklerle geçinmesi ve oyuncu olması,
  • Çocuklarla iyi anlaşması,
  • Eğitilebilir bir köpek türü olması,
  • İşçi sınıfında bir köpek olmasından koruma özelliğinin tehlike anında ortaya çıkması bulunur.

Koruma köpeği olarak kullanılamayan bir ırk olup tehlike anında herhangi bir tepki vermesi beklenmez. İnanların üzerine atlama, yalama, heyecanlı tavırlar sergileme en belirgin huylarındandır. Ses çıkarmaları ve havlamaları genellikle tehlike anında değil de oyun oynamak içindir.

Samoyed Fiziksel Nitelikleri

 

Samoyed Fiziksel Nitelikleri

Bu ırk, ortalama 53-60 cm boyları olup ağırlıkları 15-30 kg arası değişiklik göstermektedir. Kafa yapısı kama şeklinde, kulakları kalın ve güçlü olan ırkın gözleri koyu renklidir. Kuyrukları uzun ve bol tüylerle kaplı olan bu köpeklerin çift katmanlı bir tüy yapıları bulunur.

Çift katmanlı olan tüyleri sık ve yoğun yapıdadır. Bu sayede soğuktan koruma sağlayarak olumsuz hava koşullarına dayanıklıdırlar.

Bu ırkların en çok görülen renkleri beyaz iken samoyed krem rengi kombinleri de beyaz ağırlıklı olmak kaydıyla görülebilmektedir.

Samoyed Irkı Nasıl Eğitilir?

Samoyed Irkı Nasıl Eğitilir?

Samoyed ırkı köpekler genel itibariyle zeki olan köpeklerden olup eğitilebilir özellik taşırlar. Bağımsız doğaları gereği zorlasa da eğitimleri ödül ve teşvikler sayesinde kısa sürede komutları algılayarak uygulayabilirler. Asıl eğitimlerinde önemli olan sabırlı, nazik ve tutarlı davranmaktır.

Verilen komutları uygulasalar da her zaman işe yarar kalıcı sonuçlar alınmayabilir. Bu nedenle köpek tercihlerinde Bu ırklar bağımsız ruhları göz önünde tutulmalıdır. Eğitim süreçleri yavruluk dönemlerinde başlamalı ve sabırlı bir şekilde aşama kaydedilmelidir.

Samoyed Irkının Bakımı Zor mudur?

Bu ırk köpekler için bakım aşamaları tüylerin yoğunluğundan dolayı biraz zor olabilmektedir. Yoğun olan tüyleri dökülmeye meyilli olmasından dolayı mutlaka haftada 2-3 defa fırçalanması gereklidir.

Kirlenmelerine bağlı olarak banyo ihtiyaçları görülmesi gerekli iken kulakları enfeksiyonlara karşı korumak adına mutlaka temizlenerek gözlemlenmelidir. Dişlerin haftada 2 kere fırçalanması ve tırnakların uzamalarına bağlı olarak kesilmesi bakım rutinleri arasında yer almalıdır. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından bu ırkların bakımları ihmal edilmeden rutinler halinde yapılmalıdır.

Samoyed Köpek Beslenmesi

Samoyed Köpek Beslenmesi

Samoyed köpek beslenmesi mutlaka yaşına uygun, zengin içeriklere sahip olan mamalarla olmalıdır. Pişmiş kemik, yüksek yağ içeren gıdalar sindirim sistemlerine zarar vereceğinden kaçınılması gereken yemekler arasında yer alır. Obeziteye meyilli olmalarından dolayı kontrollü bir şekilde sağlıklı mamalarla beslenilmesi önem taşır.

Samoyed erkek yavru, yetişkin, dişi olması beslenme ihtiyaçlarının farklılaşmasına neden olacağından farklı şekilde beslenme programları oluşturulmalıdır.

Samoyed Köpeği Sağlık

Genel olarak sağlıklı bir tür olan bu ırkın bazı genetik hastalıklara yakalanma riskleri mevcuttur. Bu risklerin en aza indirilmesi için mutlaka düzenli veteriner kontrollerine gidilmeli, bakım ve beslenmeleri özenli olmalıdır. Bu köpeklerin kalça dipilazi, diyabet ve obeziteye yatkınlıklarıyla bilinen ırklardandır.

Erkek samoyed köpeği içinse göz alerjisi görülebilmekte olup düzenli bakım yapılması önem taşır. Ortalama yaşam süreleri sağlıklı olan bu köpeklerin 12-14 yıl arasındadır. Yaşam sürelerinin uzayıp kısalması bakım ve beslenmelerine bağlı olup hastalıklara yakalanma riskleri en aza indirilmelidir.

 Egzersiz İhtiyaçları

Bu köpeklerinin diğer tüm ırklarda olduğu gibi günlük egzersizlerinin yaptırılması ve ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir. Çok yüksek bir egzersiz ihtiyaçları bulunmayan ırkın uzun ve tempolu olan yürüyüşleri çok sevdiği bilinir.

Soğuk havalara dayanıklı olmalarından kar oyunlarından çok hoşlanırlar. Etrafı çitlerle çevrili olan ve güvenlik önlemleri alınmış bahçede günlük koşturmaları egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Enerjilerini atamadığında ve ihtiyaçları karşılanmaması durumunda yıkıcı ve havlayan bir köpek haline dönüşebilir.

İlginizi Çekebilir: Çin Aslanı- Chow Chow (patigen.com)

Samoyed Cinsi Köpek Fiyatları

Samoyed cinsi köpek fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 3000-6000 TL arasındadır. Özellikleri, cinsiyeti, eğitimi gibi etkenler fiyatlar üzerinde etkili olurken samoyed köpek sahiplenme için daha fayda sağlayacak bir ırktır.

Satın alınması yerine sahiplenilmesi sahiplenen kişi için son derece uygundur. Genel olarak satın alırken petshoplardan faydalanılacağı gibi online evcil hayvan sitelerinden de satın alım yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.