Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Chihuahua (Çivava) Özellikleri Ve Bakımı

Chihuahua (Çivava), soyu halen daha münakaşa mevzusu olsa da öncelikle hakkındaki araştırmalar devam eden bir türdür. Araştırmacıların bu cins ile alakalı olarak yaşadığı dilemma Meksika’da mı yoksa Avrupa’da mı türediğidir.

Kazıbilimsel buluntular bu cinsin Meksika öykülerinde bahsinin yoğun olarak geçtiğine işaret eder. Her halükarda Chihuahua köpek cinsi en kadim köpek ırklarından bir tanesidir. Yeryüzünün en ufak köpekleri içerisinde bulunan bu ırk öncelikle 1904 senesinde bir köpek cinsi olarak kayıtlara geçmiştir. Ayriyeten dünyadaki en sevilen köpekler arasında bulunmaktadır.

Geçtiğimiz her gün pek çok kişinin evine girmeyi ve kalbini kazanmayı başaran Çivava köpeği aklı ve ufak tefek tabiatı ile görenlerde kendisine hayranlık uyandırır. Ufak tefek olmasının yanı sıra daima enerjik, muzip ve telaşlı mizacı oldukça eğlendirir.

Boyunu aşan davranışlara teşebbüs etmekten hiçbir suretle caymayan bu cinsin daima öteki hayvanlara karşı korunması gerekir. Kendini ailesinin muhafızı olarak görse dahi Chihuahua (Çivava) köpek cinsi ufak ve korumasızdır. Şimdi, chihuahua (çivava) özellikleri ve bakımı ile ilgili ayrıntılardan bahsedelim.

Chihuahua (Çivava) Cinsinin Özellikleri

Chihuahua (Çivava) Özellikleri Ve Bakımı
Chihuahua (Çivava) Özellikleri Ve Bakımı
 • Oldukça akıllı bir cins olduğundan dolayı eğitim vermek kolaydır.
 • Apartman yaşantısına elverişli hayat sürebilir.
 • Büyük yaşta çocukları olan aileler için doğru bir tercihtir.
 • Aşırı derecede bağlı bir köpektir.
 • Hareketli olduğundan dolayı gündelik olarak egzersiz yapması gerekir.
 • Çok fazla havlamaya yatkın bir köpektir.
 • Maliyetli bir ırktır.
 • Yalnız başına kalması halinde terk edilme endişesi çeker.
 • Asi bir karaktere sahiptir.
 • Yüksek sesli mekanlara eğilimli bir hayat idame ettiremez.
 • Yavru olanlara çok göz kulak olunması gerekir. Zira başları oldukça yumuşaktır.
 • Kulak ve göz iltihaplanmaları karşısında naziktir.

Chihuahua (Çivava) Cinsinin Karakteri

Açıkgöz, gözü pek ve yürekli olmasıyla dikkati çeken bu ufak tefek dostumuz nispeten çok büyük bir köpek gibi tavırlar sergiler. Büyük bir çoğunlukla kucakta duran bir cins olarak bilinen Chihuahua köpeği zannedilenin tam tersine serbestçe gezinmekten keyif alır. Son derece akıllı olmasıyla verilen buyrukları basitçe kavrayabildiği söylenir.

Ama şaşırtıcı düzeyde havlama eğilimi olan bir cinstir. Gözler önüne serdiği daima ihtiyatlı ve itinalı tavırları ile Chihuahua köpeği çevresinde olan biten her vaziyete yakın hareket eder. Kendini sakınma insiyakına sahip kedi boyutlarındaki bu cins daima hamlede bekler. Lakin çevresine ve sahibine karşı daima sevecen ve sevgi doludur. Diğer taraftan bebeklikten başlayarak iyi bir biçimde toplumsallaştırılması gerekecektir. Kuşkusuz ev yaşantısına müsait bir cinstir.

Chihuahua (Çivava) Cinsinin Görünüşü

İnce karakteri ile tanınan Chihuahua köpeği bir hayli ufak olduğundan dolayı nazik bir görünüşe sahiptir. Uzun olmayan, biraz sivri biten bir ağız şekline sahip göze çarpan çenesi vardır. Başı daire şeklinde ve büyük gözleri ile oldukça şirin bir yüz ifadesine sahiptir.

45 derecelik açıya sahip bedenlerine nazaran duyma organları büyüktür. Öndeki bacakları ise düz açılı bir biçime sahip olup oldukça cılızdır. Başka bir yönden arkadaki bacakları cılız olmasına karşın oldukça kuvvetli ve adalelidir.

Ayakları ise oldukça minik, zayıf parmaklı ve oldukça narindir. Cinsin en yoğun rastlanan renkleri açık kahve-beyaz, siyah-beyaz, mavi-beyaz, siyah, mavi, çikolata-altın, çikolata, krem-beyaz, krem tonlarıdır. Büyük oranda yumuşak bir dış yüzeye sahip Chihuahua cinsinin derisi dalgasız tüylerle kaplı olup bir hayli ışıltılı bir görünümü vardır. Vasati beden ağırlığı 2 ila 3 kilogram arasında farklılık gösterir.

Chihuahua (Çivava) Cinsinin Sağlık Durumu

Chihuahua (Çivava) Özellikleri Ve Bakımı
Chihuahua (Çivava) Özellikleri Ve Bakımı

Chihuahua cinsinin daha sağlıklı ve uzun süren bir yaşam sürebilmesi adına daima nitelikli köpek mamaları ile beslenmesi gereklidir. Yanı sıra gıdalarını perhize yaraşır şekilde tüketmeleri mühimdir. Tertipli yemek vakti fasılaları ile yerine getirilecek olan tüketimlerin beraberinde köpeğin bakım tatbikleri de katiyen ihmal edilmemelidir.

Chihuahua cinsinin takribi yaşam süresi 10 ila 18 yıl arasında farklılık göstermektedir. Bu köpek cinsinin kimi irsî rahatsızlıklarının bulunabileceği gibi daima sistemli veteriner muayenesine tabi tutulması gerekir. Ayriyeten asalaklara karşı yapılan aşılama uygulamaları ömrünü uzatır.

Köpeğin dinç ve ideal kiloda kalması için gündelik antrenman gereksinimleri karşılamalıdır. Bu genelde tabii alanda yapılacak bir gezinti veya getirip götürme oyunu şeklinde olabilir. Unutulmamalıdır ki sadece Chihuahua cinsi değil bütün köpek cinsleri saygı ve sevgiyle büyütülmeleri halinde uzun ömürlü, mutlu ve sağlıklı olacaktır. Aklın bir köşesinde onları daima ailenin bir ferdi olarak kabul etmek bulundurulmalıdır.

Chihuahua (Çivava) Cinsinin Bakımı

Chihuahua cinsi köpekler yaşamsal aktivitelerinin en üst seviyede tutulması adına daima sistemli bir bakım ihtiyacı hissederler.

 • Öteki köpek türlerinde olduğu gibi Chihuahua türünde de cilt derisinin mümkün olduğunca iyi halde kalması adına tüylerinin uygun bir tarak yardımıyla haftada bir ya da iki kere taranması tavsiye edilir.
 • Beri yanından senede yine bir ya da iki kez ılık su ile yaptırılacak olan bir banyo sayesinde mevcut ölü tüylerinden basit bir biçimde temizlenecektir.
 • Chihuahua cinsinin antrenman gereksinimi giderildikten sonra hafif sulu bir bez yardımıyla kulaklarının ve vücudunun silinmesi lazımdır.
 • Söz konusu bu işlem genelde kulak içerisinde toplanan bakteri familyasından olan parazitlere karşı en tesirli çaredir.
 • Yanı sıra ayak sıhhati ve temizliğinin muhafaza edilmesi adına her ay tırnak kesimi yapılmalıdır.
 • Tüylerinin bakımı ya da derisinin ve tırnaklarının temizliği adına köpek kuaförlüğü mesleğini icra eden kişilerden yardım alınabilir.
 • Diğer taraftan Chihuahua köpek cinsinin daima kirsiz yani temiz pak bir ortamda durmasına dikkat edilmelidir.

Bahçe gibi açık hava ortamlarında yaşaması halinde toksin otlara karşı tedbir alınmalıdır.

şivava yavru

Çocuklar ve Öteki Evcil Hayvanlar İle Arasındaki İletişim

Genç diye nitelendirilen yaşta çocukları olan aileler için daha uygun olan Chihuahua cinsi köpekler oldukça bu yaştaki bireylerle iyi dostluk edebilir. Ufak çocuklar ile anlaşmazlık yaşamasının nedeni, onların daima gürültülü ve çok sesli eylemlerde bulunuyor olmasıdır. Chihuahua cinsi daha ziyade ses içermeyen ortamlarda ömür sürmeyi sever. Ama ufak bir çocuğa karşı da kibar ve ılımlıdır.

Öteki evcil hayvanlar ile iyi anlaşabilmesi için toplumsallaştırılması gerekir. Yalnız bilhassa kendisiyle aynı ırkta olan köpekler ile bir hayli iyi geçinir. Kedilerin ise en çok peşinde koşmayı tercih eden bu şirin dostumuz daha ziyade diğer bir evcil hayvanın yer almadığı evler için tercih edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.