Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpeklerde Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalıdır?

Evinde köpek veya başka cins bir hayvan besleyen insanların genel olarak merak ettiği ve sorduğu şeylerden biri köpeklerde kızgınlık döneminde ne yapılmalıdır? Sorusudur. Köpeklerin de aynı insanlarda olduğu gibi özel hayatları bulunur. Belli bir yaşı aşan köpekler üremek isterler. Bunun doğrultusunda da köpeğin başka bir köpekle çiftleşmesi gerekir.

Köpeklerin üremek istediği döneme yani çiftleşmek istediği döneme de kızgınlık dönemi adı verilir. Köpek sahiplerinin yapması gereken şey köpeği çiftleştirmektir. Köpek sahibi köpeğinin üremesini istemiyorsa ya da çok fazla yavru sahibi olduğundan dolayı artık bunlara bakamayacağını düşünüyorsa yapması gereken şey köpeği kısırlaştırmaktır.

Elbette bu çok tavsiye edilen bir şey değildir fakat köpeğe herhangi bir zararı yoktur. Yani gönül rahatlığıyla bu işlem veterinerler tarafından yapılır. Dişi veya erkek fark etmeksizin 1,5 yaşını geçmeden önce çiftleştirme yapılması veterinerler tarafından doğru bulunan bir davranış değildir.

Bunun sebebi ise bu yaştan önceki köpeklerin gelişimini tamamen tamamlamamış olmasıdır. Bu sebeple köpeklerin bu yaşı geçmesi beklenmeli ve daha sonra uygun bir zaman bulunup köpekler çiftleştirilmelidir. Bu sayede hem köpekler daha iyi bir döneme girer hem de köpek sahipleri bu sorumluluktan kurtulmuş olur.

Köpeklerde Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalıdır?
Köpeklerde Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalıdır?

Köpeklerin Çiftleşmesi İçin Ne Yapılabilir?

Köpeklerin çiftleşmesi köpek sahiplerinin ilk sorunlarından biridir. Çünkü köpekler belli bir yaşı geçtikten sonra artık çiftleşmek, üremek isterler. Çiftleşme döneminde olan köpeğe dişi veya erkek bir eş lazımdır.

Öncelikle köpeğin sahibi köpeğin artık çiftleşme döneminin geldiğini düşünüyorsa, köpeğe kendi cinsinden veya kendi cinsine yakın bir köpek bulmalıdır. Genel olarak köpeğini çiftleştirmek isteyen insanlar başka köpek sahipleri ile sürekli iletişim içinde olurlar. Çünkü köpek sahibi olan her kişinin sorunlarından bir tanesi bu olarak bilinir.

O yüzden köpeğini çiftleştirmek isteyen insanlar genel olarak iletişim haline geçerler ve sorunu çözmeye çalışırlar. Köpeklerin çiftleşmesi için yapılması gereken şey öncelikle uygun bir ortamdır.

Yani uygunsuz bir ortamda köpeklerin çiftleşmesi beklenemez. Bu sebeple çiftleştirilmek istenen köpekler uygun bir ortama bırakılmalıdır. Zaten eğer iki köpekte kızgınlık döneminde ise hiçbir sorun olmadan olması gereken olaylar gerçekleşir. Bu sayede sorun ortadan kalkar.

Köpekler Sadece Kendi Cinsindeki Köpeklerle Mi Çiftleşebilir?

Bu soru da pek çok köpek sahibinin aklını kurcalayan ve sürekli olarak merak ettiği bir sorudur. Öncelikle kesinlikle bu konuda köpek sahipleri çok hassas ve özenli davranmalıdır. Pek çok uzman köpeklerin kendin cinsindeki yani kendi ırkındaki köpeklerle çiftleşmesini daha doğru bulur.

Çünkü büyük ırk bir köpeğin küçük ırk bir köpekle çiftleşmesi hem köpekler açısından zorlayıcı olabilir hem de istenmeyen sorunlar meydana gelebilir. Bu sebeple çiftleştirilmek istenen köpeklerin boyutları ve ırkları çok önemlidir.

Genel olarak köpeklerini çiftleştirmek isteyen hayvan sahipleri köpeğinin cinsinde olan bir köpek arayışına girerler. Çünkü diğer türlü ilişki esnasında hayvanlar zorlanabilir. Bu da hiç kimsenin istemeyeceği bir sorundur.

Kısacası büyük ırk köpeklerin küçük ırk köpeklerle çiftleştirilmesi asla yapılmaması gereken bir davranıştır. Köpek sahipleri bu konuda son derece hassas ve duyarlı olmalıdır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Erkek köpeklerde ve dişi köpeklerde kısırlaştırma ameliyatı farklı farklıdır. Aslında bakıldığında ikisinin ortak bir noktası vardır. Her iki durumda da cins fark etmeksizin kısırlaştırma esnasında köpeklerde bulunan üreme organları ameliyatla alınır.

Dişi köpeklerde yumurtalık ve rahim alınırken erkek köpeklerde bu durum tam tersine dönerek testisler köpekten alınır. Bu sayede kısırlaştırma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Ayrıca kısırlaştırma ameliyatları çok da uzun sürmez. Bu sayede köpeğin iyileşme süresi de minimuma inmiş olur. Yani köpek kısırlaştırma ameliyatı olduktan sonra kısa süre içerisinde eski haline döner.

Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde kızgınlık döneminin anlaşılması çok zor değildir. Köpeklerde kızgınlık döneminin anlaşılması bazı belirtilere bakılarak çok kolay bir şekilde anlaşılabilir. Kızgınlık döneminde olan bir köpek normale göre daha saldırgan ve kışkırtıcı tavırlar sergileyebilir. Bunlar haricinde yemek yemesinde bir değişiklik ve hareketlerinde çok daha agresiflik gözlenebilir. Bu şekilde bir köpeğin kızgınlık döneminde olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Köpekler Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Köpekler genel olarak yılda 2 kez çiftleşme dönemine girerler. Bu dönem için belli bir şey söylemek mümkün değildir. Yani her köpeğin çiftleşme dönemi yaşına ve ırkına göre değişiklik gösterebilir.

Bu sebeple köpek sahipleri hangi ırkta bir köpeği sahiplendiyse ona göre bir araştırma yapmalı ve köpeğin kızgınlık dönemini tespit etmelidir. Daha sonra da köpeği kendi ırkı bir köpekle çiftleştirip sorunu ortadan kaldırmalıdır.

Erkek Köpeklerde Cinsellik Ne Zaman Başlar?

Erkek köpeklerde cinsel hayat dişi köpeklere göre daha erken başlayabilir. Bunun için yine belli bir yaş veya belli bir ay söylemek mümkün değildir. Yani köpeğin ırkı bu gibi dönemlerde farklılık oluşmasına sebep olabilir. Yukarıda belirtilen bir köpekte kızgınlık dönemi nasıl anlaşılır sorusunun cevabına bakılarak köpek hangi yaşta olursa olsun kızgınlık döneminde olup olmadığı anlaşılabilir.

Köpeklerde Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalıdır?
Köpeklerde Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalıdır?

Köpeklerde Yavru Sayısı Neye Bağlıdır?

Köpeklerde yavru sayısı genel olarak erkek köpekteki sperm sayısına bağlıdır. Fakat elbette bu tek etken değildir. Yani dişi köpek sağlıklı bir köpekse ve üreme konusunda başarılıysa bu da yavru sayısını etkileyen etkenlerden bir tanesidir. Bu gibi etkenler yavru sayısını etkiler ve dünyaya gelecek olan yavruların kaç tane olacağını belirleyebilir.

Köpeklerin Mutsuz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin mutsuz olduğunun anlaşılması rahatlıkla fark edilebilecek bir olaydır. Genel olarak her mutsuz olan köpek aynı belirtileri gösterir. Köpek sahiplerinin köpeklerinden şüphelenmesi ve bir sorun olup olmadığını anlaması için gösterdiği bazı işaretler bulunur.

Bu işaretler doğrultusunda köpeklerin mutsuz olduğu veya köpekte bir sorun olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Bu işaretlerden şu şekilde rahatlıkla bahsedilebilir:

  • Yemek Yemesinde Aksaklık
  • Fazla Su İçmeme
  • Oyun Oynamasındaki İsteksizlik
  • Çiftleşmeme
  • Kuyruğunda Hareketsizlik

Bu bahsedilen olaylar genel olarak her köpekte bulunan ve köpeklerin mutsuz olduğunda sergilediği davranışlar olarak bilinen şeylerdir. Köpek sahipleri bunlara dikkat ederek rahatlıkla köpeğinin mutlu veya mutsuz olduğunu anlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.