Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

English Mastiff

Devasa görünümü ile dikkat çeken bir köpek olan English Mastiff cinsi köpekleri, iri görünümünün aksine saldırgan olmayan bir cins olduğundan en iyi arkadaşınız olabilir. English Mastiff cinsine sahip bir köpeği sahiplenme istiyorsanız sahiplenmeden önce bu yazıyı okumanızda yarar var.

English Mastiff
English Mastiff

English Mastiff Köpeği Nasıl Bir Köpektir?

Dünyanın en büyük ırkı olarak kitaplara geçen ve yaklaşık olarak yüz kiloya ya da daha fazla ağırlığa sahip olabilen English Mastiff köpekleri, diğer ırklarla aynı boyda olabilse de hepsinden daha ağırdır. Mastiff cinsinin en ağır köpeklerinden biri olan Zorba, yüz kırk altı kilogramla 1989 yılındaki Guinness Rekorlar kitabına adını yazdırmıştı. Bu köpeklerin büyüklüğü her ne kadar korkutucu olsa da ailelerini korumak adına kendilerini tehlikeye atabilecek kadar cesaretlidir, tehdit olmadığı zamanlarda ise oldukça uysallardır.

English Mastiff Cinsinin Tarihi

Mastiff cinsi köpeklerinin geçmişi Asya dağlarında, Tibet ya da Kuzey Hindistan’da ortaya çıkmış en eski köpek türlerinden olan Molosser cinsine dayanır. Molosser cinsi köpeklerin ağır kemikleri, kısa ve iyi kaslı bir boynu ile sarkık kulakları oldukça dikkat çekicidir. Molosser cinsi köpekler sadece Mastiff cinsi köpeklerin değil, Saint Bernard, Rotteweiler, Dogue de Bordeaux ve birçok modern ırkın da atasıdır.

Mastiff cinsi köpeklerin tasvirleri milattan önce yedinci yüzyıla, yani iki bin beş yüz yıldan uzun bir süre öncesine kadar dayanır. Bu çizimlerde aslanlarla dövüştükleri görülen bu köpekler bin yıl boyunca diğer vahşi hayvanlara karşı muhafız ve savaş köpeği görevi gördü. Hangi toplumda yer alırsa alsınlar, sahip oldukları büyüklük ve cesaret nedeniyle sürekli olarak el üstünde tutulan bir köpek cinsi olmuşlardır. Hatta Kubilay Han’ın savaşta kullanmak üzere toplamda 5000 Mastiff köpeğine sahip olduğu da söylenir.

English Mastiff Cinsi Köpeklerin Boyları ve Kiloları Nasıldır?

English Mastiff cinsi erkek köpeklerin minimum uzunluğu ayaklarından başına kadar yetmiş altı santimetredir, bu sayı dişi köpekler için yetmiş santimetredir. Bu köpeklerin ağırlıkları ise altmış kilogram ile yüz kilogram arasında değişiklik gösterebilir.

English Mastiff Cinsi Köpeklerin Uyumu Nasıldır?

Apartman hayatına uyum konusunda sıkıntı yaşayan bu köpeğin sessizlik arayan insanlar için olmadığı söylemekte fayda var. Ortalama bir hassasiyete sahip olan English Mastiff cinsi köpekler soğuk suya dayanıklı olsalar da sıcak sudan nefret ederler.

English Mastiff Köpekleri Arkadaş Canlısı Mıdır?

Yüzyıllar boyunca insanların korumalığını yapmış olan bu köpek cinsi çocuklarla ve ailenin diğer üyeleriyle oldukça iyi anlaşabiliyor. English Mastiff cinsi köpeklerin diğer köpeklere ve insanlara da kuşkuyla yaklaştığı bilinen bir gerçektir.

English Mastiff Cinsi Köpeklerin Bakım İhtiyaçları Nasıldır?

Tüy dökmeye müsait olan english mastiff cinsi köpeklerinin salya problemi olduğunu, bu yüzden de bakımının ortalama düzeyde olduğu söylenebilir. Kilo alma potansiyeli de yüksek olduğundan bu köpeğin beslenmesine dikkat etmek oldukça önemlidir.

English Mastiff Cinsi Köpekler Eğitilebilir Mi?

English Mastiff cinsi köpekleri oldukça oyuncu köpekler olsalar da zekâ konusunda diğer ırklara göre sınıfta kaldıklarından onların eğitimleri zorlayıcıdır. Ancak gerekli ilgi, sevgi ve dikkat verildiğinde her canlının eğitilebilir olduğunu unutmamalısınız.

English Mastiff Cinsi Köpekler Hakkında Öne Çıkan Bilgiler

English Mastiff cinsi köpeklerin kendilerine has özellikleri bulunduğundan bu özellikleri tek bir başlık altında incelemek ve şu şekilde listelemek en doğrusu olacaktır:

  • Her köpek cinsinin olduğu gibi English Mastiff cinsi köpeklerin de günlük olarak egzersize ihtiyacı vardır ancak English Mastiff köpeklerinin ateşleri kolaylıkla çıkabildiğinden vücut ısısını dikkate alın.
  • English Mastiff kısa ömürlü bir köpek cinsi olarak kabul edilse de bazı Mastiff cinsi köpeklerin on sekiz yaşına kadar yaşadığı da görülmüştür.
  • Herhangi bir egzersizle uğraşmayan ve herhangi bir şey tarafından uyarılmayan English Mastiff köpekleri, çabucak sıkıldıklarından yıkıcı olabilirler.
  • English Mastiff cinsi köpeklerin salya akıttığı ve gaz çıkardığı bilinen gerçeklerdendir ancak bunlar bu köpeklerin kirli olduğu anlamına gelmez. Yine de salyalar konusunda şüpheciyseniz English Mastiff cinsi köpekler sizin için uygun olmayabilir.
  • Evinizde çok küçük yaşlarda bir çocuk ya da zayıf bir bünyeye sahip yaşlı bir insan bulunuyorsa English zekâ Mastiff köpekleri sizin için doğru bir seçim olmayacaktır. Oldukça güçlü ve ağır bir cins olan bu köpekler, dengesini kaybetmiş bir çocuğu ya da yetişkini kolaylıkla yere serebilir.
  • English Mastiff cinsi köpeklerin yaşayabileceği en uygun ortam, geniş bir avluya ya da bahçeye sahip olan bir evdir.
  • English Mastiff cinsi köpekler yetişkinlik çağına geldiklerinde ve sakarlıkları ile enerjilerini yendiklerinde oldukça sakin, sessiz, iyi huylu ve özgüvenli harika arkadaşlar olacaklardır.
  • English Mastiff köpeklerinin bolca sarılmaya, övgüye ve olumlu pekiştirmeye ihtiyaçları vardır.

Gerekli ilgi ve eğitim verildikten sonra oldukça iyi birere bekçi köpeği olabilecek bu cins, en iyi arkadaşınız haline de gelebilir. Bunun için yapmanız gerekenler sadece köpeğinizi iyice tanımak ve ona koşulsuz bir sevgi sunmaktır.

English Mastiff Cinsi Köpeklerin Kişilikleri Nasıldır?

English Mastiff cinsi köpekler aile üyeleri arasındaki çatışmadan kesinlikle hoşlanmazlar ve tartışan insanları ayırmak için onların arasına girebilirler. Dışarıdan sert bir mizaca sahip olan bu köpeklerin sert davranıldığında utangaç, korku dolu ve agresif olabileceğini unutmamalısınız.

English Mastiff
English Mastiff

English Mastiff Köpeklerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gün içerisinde yirmi ya da otuz dakikalık yürüyüşlere çıkarttığınız yetişkin bir English Mastiff, bu durumdan oldukça memnun olacaktır. İyi bir koşu arkadaşı değillerdir, vücutları oldukça hızlı ısınır, bu sebepten ötürü yürüyüşlerin sabah veya akşam olması gerekir. English Mastiff cinsi köpekler güzel kokan ya da ilginç görünen her şeyi çiğnemek ister, ona çiğnenebilecek oyuncaklar almayı ihmal etmeyin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.