Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Havanese

Evcil hayvan bakımı her geçen gün daha çok tercih edilmeye başlandı. Bunda tabi ki insanların sosyal hayattan ve birbirlerinden daha uzak kalmak istemesi, insan ilişkilerinin zorlaşması ile insanlar evcil hayvan bakımına daha çok yöneldi. Hatta artık birçok insan evlenmek yerine daha çok hayvan bakmaya başladı.

Evde beslemeye en uygun türlerden biri de süs köpekleridir. Süs köpekleri hem aşırı büyümedikleri için hem de bakımları kolay olduğu için evlerde daha sık tercih edilir. Havanese cinsi köpekler de hem sevimlilikleriyle hem de bakımları kolay olduğu için evlerde tercih edilir.

Havanese cinsleri Küba’da ulusal köpek olan kabul edilir. Büyüleyici ve parlak görünümleriyle daha ilk görüşte kendilerine hayran bırakırlar. Oldukça da fiyatlı olan Havanese cinsleri eskiden soylu aileler tarafından tercih ediliyorken şu an daha yaygın olarak tercih ediliyor. Ailesine karşı olan bağlılığı da en çok tercih edilme sebeplerindendir.

Havanese Özellikleri

Havanese köpek cinsleri oldukça akıllıdır. Aynı zamanda da çok hareketli bir cins olmakla birlikte sadık ve neşeli de bir türdür. Kendinden emin ve güven dolu tavırları da kendine hayran bırakır. Aşırı akıllı oldukları için yanlış davranışları da benimsemeye oldukça meyillidirler. Arkadaş olarak ilk tercihleri insanlardır, bu da ev yaşamlarını kolaylaştırır. Yoğun tüyleri ve minicik ağzı ve burnuyla pek de kibar görünürler. Aynı zamanda çocuklarla da çok iyi anlaşırlar.

Havanese
Havanese özellikleri

Havanese Bakımı

Havanese cinslerinin bakımı, köpeklerin daha uzun ve sağlıklı yaşamaları için dikkatli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Tüyleri yoğun olduğu için zaman zaman kesilmesi kendilerinin ve derilerinin rahatlaması için önemlidir. Bunun dışında haftada bir kere taranması yeterlidir. Isırıkları güçlüdür ancak buna rağmen ağız ve diş bakımları da en az haftada bir kere yapılmalıdır. Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Çok enerjik oldukları için düzenli yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Böylece enerjilerini eve yansıtmazlar.

Havanese Bakımı
Havanese Bakımı

Havanese Eğitimi

Çok akıllı bir cins oldukları için eğitimleri bazı türlere göre daha kolay olur. Ancak profesyonel eğitim verilmesi önemlidir. Çünkü yanlış ve bilinçsiz eğitimle kötü alışkanlıklar edinmelerine ya da psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerine sebep olabilir. Havanese cinsleri evde yaşamayı seven bir cins olduğu için yeterli eğitimi aldıktan sonra tuvalet alışkanlığını kazanır.

Havanese Eğitimi
Havanese Eğitimi

Havanese Sağlığı

Öncelikle her cinste olduğu gibi Havanese cinsinin de sağlıklı ve uzun yaşaması için kaliteli mamayla yaşına uygun miktarda beslenmesi gerekir. Kilo almaya meyilli olduğu için orantılı ve mümkünse hep aynı saatlerde beslenmeleri gerekir. Ortalama yaşam süreleri 15 yıl olur. Bazı kalıtsal hastalıklara sahip olma ihtimalleri vardır.

Bu hastalıklar:

  • Kalça displazisi
  • Katarakt
  • Hemeralopia
  • Polinöropati

Ancak düzenli veteriner kontrolü ile erken teşhisle tedavi edilip ilerlemesinin önüne geçilebilir. Sevgi, saygı ve yeterli bakım ve ilgiyle uzun ve mutlu bir hayatları olur. Hem siz hem de köpeğiniz mutlu olursunuz ve harika bir dost edinmiş olursunuz.

Havanese Sağlığı
Havanese Sağlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.