Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

Shar Pei

Shar pei ırkı köpekler oldukça zeki, sadık ve bağımsız ruha sahip olan koruyucu köpeklerdir. Buruşuk olan deri yapıları sayesinde üzgün gibi görünen bir yüz ifadeleri bulunur. Yavruluk dönemlerinde fazla olan kırışıklıkları yaşlandıkça azalmaya başlar. Her komuta uymayacak kadar zeki olan shar pei ırkının sıcakla arası iyi değildir. Çin’den geldiği düşünülen ırk evcil hayvan özellikleri taşıyarak hiçbir türle benzerlik göstermez.

Nadiren havlayan bir köpek ırkı olup apartman yaşamına oldukça uygundurlar. Sıcak havalardan hoşlanmayan ırk için serin ortamlar tercih edilmesi önem taşır. Arkadaş canlısı ve hoşgörülü olan bu ırk oldukça sakin ve uysaldır. Kimin patron olduğunu bilmesine ihtiyacı olan ırkın yavru olduğu dönemlerde eğitim alması bu nedenle önem taşır.

Genel görünümleri tıknaz, iri kemikli, kaslı ve güçlü olan bu köpekler,  güçlü çenesi, korkusuz ve vahşi bir köpek cinsi olduğu söylenebilir. Avlama ve dövüşme yeteneklerinden dolayı çok sert ve dayanıklı görünümdedirler. Çocuklarla araları iyi olmasına rağmen yalnız bırakılmaları önerilmez. Bu nedenle erken yavruluk dönemlerinde eğitim alarak sosyalleşmeleri önemlidir.

Shar Pei Genel Özellikleri

Shar Pei Genel Özellikleri

Bu köpek  ırkı sahiplerine oldukça sadık ve bağlı köpeklerdir. Tehlikeli hayvanları avlamak ve savaşmak için yetiştirilen köpek ırkı doğal bir bekçi görevi taşır. Yabancılara karşı oldukça temkinli bir tavır sergilerken sevdiklerine karşı koruyucu ve sadıktır.

Doğaları gereği havlamayan ırkın havladıklarında mutlaka bir sorun olduğu düşünülmelidir. Fiziksel olarak yakın olmayı, sevilmeyi ve oyun oynamayı tercih ederler. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve bakıcılara teslim edilmemesi gereklidir.

Düz bir yüz ve buruna sahip olan buruşuk köpek cinsi shar pei ırkı orta boyda bir vücuda sahiptir. Yaşam süreleri ortalama 10 yıl kadar olup cildinde yer alan kırışıklarla ünlü bir köpektir. Kafası oldukça büyük olmasından dolayı su aygırına benzetilmektedir.

Kuyrukları kalın olan bu köpek  ırkının kulakları küçük ve üçgen şeklindedir. En yaygın olan bu ırkın renkleri düz siyah, mavi ve kırmızıdır. Yüzleri siyah görünümde olan ırkın en belirgin özelliği ise dillerinin koyu mavi ya da siyah renktir. Bu renk dil sadece chow chow köpek ırkında bulunur.

Shar Pei Bakımı

Shar Pei Bakımı

Shar pei köpekleri koruma özelliklerinin yanı sıra uysal olmalarından dolayı apartman yaşamına uygun olan cinslerdir. Yavruluk dönemlerinden itibaren bakımları aksatılmadan yapılmalıdır ve pek tüy dökmediklerinden dolayı bakımları oldukça kolay bir ırktır. Değişen tüy yapılarından dolayı tüy dökmeyen ya da minimum tüy döken ırkın haftada bir kere fırçalanması tüy dökülmesinden oluşan rahatsızlıkları giderecektir.

Suyu pek sevmeyen bir ırk olmasından dolayı çok kirlenmeleri durumunda banyo yaptırılması gereklidir. Derisinde yer alan kırışıkların ıslak kalmaması için özen gösterilmesi, kuru bir bezle ıslaklıkların alınması önemlidir. Tırnakları haftada bir kere kesilmeli ve haftalık olarak kulak temizlikleri yapılmalıdır.

Kırışık olan derileri için en önemlisi mutlaka nemlendirici kullanılmasıdır. Nemlendiricilerin aksatılması ya da kullanılmaması deri hastalıklarına yol açacaktır. Shar pei ırklarına salya üretimi çok fazla olmasından dolayı sahiplerinin ağız temizlenmesini sık sık yapması gereklidir. Bakteri ve tartar oluşumunu önlemek için haftada en az iki kere dişlerin fırçalanması gereklidir.

Shar Pei Sağlığı

Bunlar, sağlıklı bir ırk olup ortalama boyları 45-50 cm iken ağırlıkları 20-25 kg civarındadır. Çok hareketli olmamalarından dolayı obeziteye karşı meyilli bir ırktır. Yaşam süreleri yaklaşık 10 yıl kadar olup mutlaka düzenli bir şekilde bakımlarının yapılması ve veteriner kontrollerinin aksatılmaması gereklidir.

Bu köpek ırkının en sorun yaşadığı sağlık problemleri arasında gözleri bulunurken kanser, cilt problemleri, kas ve iskelet sistemi sorunları da yaygın bir şekilde bu ırkında görülen sağlık sorunları arasında yer alır.

Shar Pei Egzersiz ve Eğitim

Shar Pei Egzersiz ve Eğitim

Bu köpekler,  sakin ve uysal olan bir köpek ırkıdır. Sakin olsalar da oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı severler. Çok hızlı büyüme göstererek kilo almaya meyil göstermelerinden dolayı egzersizleri ihmal edilmeden günlük uygulanmalıdır. Sakin yapılarından dolayı egzersiz süreçlerinde köpek oyuncakları teşvik edici özellik taşır ve egzersiz sürecinde sık sık oyun oynayarak, yürüyüş yaptırılması önerilir.

Sık sık tekrarı sevmeyen bir ırk olmasından dolayı eğitimlerinde sabırlı olunması önerilir. Zekâları yüksek olan ırkın ilk öğrendikleri tuvalet eğitimi olup etrafı kolayca kirletmezler. Özgürlüklerine düşkün olan bu köpekler  için eğitilirken sabırlı olunması ve sert davranılmaması önem taşır. Sirk, film izleme, koşu, toplantılar gibi zevk alınan etkinlikler shar pei ırkıyla birlikte egzersiz göreviyle uygulanabilir.

Shar Pei Irkı Beslenmesi

Shar pei ırkı çok sakin ve egzersizi tercih etmeyen bir ırk olmasından dolayı kilo almaya meyillidir. Bu nedenle mutlaka düzenli bir şekilde beslenmesi, diyet programlarına uyulması önem taşır.

İlginizi Çekebilir: Cockapoo Özellikleri ve Bakımı – Cockapoo Fiyatları-Cockapo (patigen.com)

Besleyici ve içerik bakımından zengin olan mamalarla beslenmesi önerilir. Günde yaklaşık iki ölçek kuru mama ile beslenmesi, öğünlerin ikiye bölünerek tüketmesi sağlanmalıdır.

Shar Pei Fiyat

Shar Pei Fiyat
Shar Pei fotoğraf

Shar Pei 2022 fiyatları göz atıldığında genel olarak  3.500 TL ila 9000 TL gibi farklılaşan fiyatlardan meydana geldiğini söylemek isteriz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.