Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpekKöpek Sağlığı

Köpekler Soğuktan Nasıl Korunur?

Tıpkı biz insanlar gibi köpekler de soğuk havayı ve sıcak havayı tamamı ile hissederler.

Köpekler Soğuktan Etkilenir Mi?

Havanın soğuk olduğu zamanlarda köpekler de bizler gibi üşürler ve ısınmaya ihtiyaç duyarlar. Köpek bakımını üstlenen herkes köpeğini sağlıklı bir şekilde ve ona zarar vermeden soğuktan nasıl koruyabileceğini merak eder. Bu durumda herkesin aklına köpekler soğuktan nasıl korunur? Sorusu gelir.

Köpeklerin Tüyleri Soğuktan Korur Mu?

Köpekler Soğuktan Nasıl Korunur?
Köpekler Soğuktan Nasıl Korunur?

Hayır, tüyleri köpekleri hiçbir zaman soğuktan korumaz. Soğuk havalarda tıpkı insanlar gibi köpekler de üşür ve ısınmak isterler. Onların da metabolizması bu durumlarda devreye girer. Organizmanın soğuk havayla mücadele edebilmesi için çok iyi beslenmeye, yağlanmaya, soğuktan koruyucu kıyafetlere ve vücudun ısınmasına ihtiyacı vardır. Soğuk olan havalarda da köpekler kendilerini bu soğuk havadan korumak için bir çaba sarf ederler. Evde yaşayan ya da sokakta yaşayan bir köpek olması fark etmez. Tüm köpekler kendilerini soğuktan korumaya çalışırlar ancak onların yapabilecekleri sınırlıdır.

Evimizde Köpekleri Soğuktan Nasıl Koruyabiliriz?

Köpekleri soğuktan koruyabilmek için herkesin düşündüğü köpekler soğuktan nasıl korunur? Sorusunun pek çok cevabı vardır.

Evde veya dışarıda köpeği soğuk havadan korumak için yapmanız gerekenler:

 • Köpeklerin soğuktan korunması direkt olarak beslenme ile bağlantılıdır. Soğuk kış aylarında, köpeğin yediği besin çeşitlerini ve besin miktarlarını sık sık değiştirmek köpeği besleme konusundaki en önemli adımlardan birisidir. Bu soğuk dönemlerde köpekleri kalori değeri ve bulundurduğu yağ miktarı yüksek olan mamalar ile beslemek, bu mamaları eğer mümkünse ılık bir durumda onlara yedirmek özellikle de dışarıda, bahçede yaşayan köpekler için, onların soğuk havalara karşı olan vücut dirençlerini arttırır. Aynı zamanda sağlıklı beslenen köpeklerin bağışıklık sistemleri de gitgide gelişir.
 • Köpekleri soğuktan korumak için bir diğer yöntem, köpeklere vitamin, mineral gibi direnç arttırıcı tabletlerden yedirmektir. Balık yağı, vitamin ve mineraller köpeklerin bağışıklığını ciddi anlamda güçlendirir ve bu sayede köpekler soğuk kış aylarında çok daha az üşür.
 • Eğer bahçede yaşayan bir köpek söz konusu ise, bahçe köpeklerini soğuktan korumak için onlara oldukça sağlam bir kulübe yapmak gerekmektedir. Köpeklerin soğuk kış aylarında yağmur yağarken veya kar yağarken kendilerini koruyabilecekleri bir kulübeleri olması onlara hem güvence hem de sağlık getirir. Bu kulübe ne çok büyük ne de çok olmalı ve aynı zamanda da bahçe içinde tamamen doğru konumlandırılmalıdır.

Evimizde Köpekleri Sıcak Tutmanın Yolları Nelerdir?

Evde beslediğiniz yaşı ilerlemiş olan veya yaşı henüz çok küçük olan yavru köpekler, orta yaşlı olan ve genç olan köpeklere göre soğuğa daha az dirençlidirler. Buna benzer bir şekilde kısa tüylere sahip olan köpek cinsleri de uzun tüylere sahip olan köpek cinslerine göre soğuğa çok daha az dirençlidirler. Bu sebeple soğuk havalara dirençleri yapıları nedeniyle daha düşük olan köpek cinsleri, gezdirilirken veya dışarıya çıkarılırken, onları soğuktan koruyacak ancak rahatsız etmeyecek şekilde kıyafetler seçilmeli ve köpeklere giydirilmelidir. Aynı zamanda ev ortamında da köpeği sıcak tutmak için izlenebilecek bir yöntemdir. Bu durumda köpeklerin yapıları nedeniyle düşük olan soğuktan korunma dirençleri artırılacaktır.

Köpekleri Sıcak Tutmak İçin Ne Yapabiliriz?

Köpeklerinizi sıcak tutabilmek veya ısıtmak için, soğuğun vereceği zararlardan uzak tutmak için:

 • Karlı havalarda veya karın erimediği zamanlarda kar üzerinde uzunca yürüyüş yapan köpeklerin patilerinde soğuk ile temas yüzünden bazı çatlamalar ve yaralar meydana gelebilir. Patilerde ve vücutta meydana gelen bu çatlama ve yaralar için üretilen bazı kremler var. Bu kremlerin gezinti öncesinde patiye ve soğuk yüzeyle temas eden her yere sürülmesi, bu yara ve çatlakların olmamasına veya daha az olmasına sebep olacaktır. Ayrıca soğuk kış aylarında karlı ve buzlu havalarda gezintiye çıkarken yanınızda ufak yaralanma kesiklere karşın bir küçük ilk yardım çantası bulundurmak iyi bir fikir olabilir.
 • Dondurucu soğuk zamanların yaşandığı kış aylarında köpeklere verilen suların ve mamaların sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer bu soğuk havalarda köpeğin içeceği su donmuşsa değiştirilmeli, maması çok soğuk ise biraz ılıtılıp köpeğe geri verilmelidir. Böylece köpeğin tükettiği besinlerin de sıcaklığı kontrol altına alınarak köpeği soğuk havalardan korumaya gittikçe yaklaşılabilir.
 • Köpek ister ev ortamında isterse de dış ortamda bakılıyor olsun, soğuk kış aylarında köpekler asla ama asla tıraş edilmemelidir. Çünkü tüyleri köpekleri soğuktan tam olarak korumasa da soğuk havayı tamamen vücutlarında hissetmelerini bir nebze engeller. Bu yüzden soğuk aylarda köpekler tıraş edilmemelidir.
  Köpekler Soğuktan Nasıl Korunur?
  Köpekler Soğuktan Nasıl Korunur?

Köpekler Kış Aylarında Yürüyüşe Çıkarılmalı Mı?

Özellikle bahçe köpekleri için geçerli olsa da tüm köpekler için yapılması gereken şeylerden birisi de soğuk kış aylarında da havaların güzel olduğu zamanlardaki gibi köpeği gezmeye ve egzersize çıkarmaktır. Soğuk havanın onu kötü etkileyebileceğini düşünebilirsiniz fakat köpeklerin soğuk kış zamanlarında yürüyüş ve egzersiz yapması metabolizmalarını hızlandırır ve soğuktan kendisini korumasını oldukça kolaylaştırır. Eğer hava soğuk diye egzersizi bir anda keserseniz, bu durumda köpeğin metabolizması yavaşlayacak ve kendi vücudunu soğuktan koruyamaz hale gelecektir. Bu yüzden evet, köpekler kış aylarında da yürüyüşe çıkarılmalı.

Köpekler Kışın Soğuktan Nasıl Korunur?

Bu soğuk zamanlarda yaşamını sokakta devam ettirmeye çalışan sokak hayvanlarını soğuktan bir nebze korumak için de yapabileceğimiz pek çok şey var. Örneğin;

 • Soğuk havalarda sokakta yaşayan köpeklerin beslenebilmesi ve metabolizmasının hızlanması için herkes kapısının önüne 1 kapta mama bırakabilir.
 • Soğuk kış aylarında köpeklerin su ihtiyaçlarını giderebilmeleri için ve özellikle çok soğuk olan şehirlerde donmuş suyu içmeye çalışmamaları için kapı önlerine bir kap su bırakılabilir.
 • Onların soğuk havalarda başlarını sokabilecekleri bir barınak yapmak, onları soğuktan korumanın yollarından birisidir.
 • Garaj ve apartman kapılarımızı açık bırakarak sokak köpeklerinin soğuk havalarda sığınmasını da sağlayabilir bu şekilde onların kendilerini soğuktan korumalarına fayda sağlamış olabiliriz.

Tüm bunları yaparak köpeklerimizi soğuktan koruyabiliriz.

Donmuş Köpeği Nasıl Normal Isısına Getirebiliriz?

Köpekler soğuğa karşı insanlardan dirençli olsalar da kış aylarında donma olayı yaşayabilirler. Bu durumda hayvanın vücut ısısını kompres ve battaniyeler yardımı ile yavaş yavaş yükseltmeye çalışmak, vücudun yavaş yavaş ısısının artırılmaya çalışılmasının hayat kurtarıcı etkileri vardır.

Köpekler Soğukta Ne Kadar Yaşar?

Köpekler soğuk havaya ne kadar maruz kaldıklarına bağlı olarak, soğuğa biraz dayanıklı olsalar da çok fazla hayatta kalamazlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.