Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Köpekler doğduktan sonra aşılarının yapılması durumunda daha sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek şekilde hayatlarına devam edebilir. Bu konuda zorunluluk bulunmasa da köpeğinizin aşılanması onu risklere karşı daha çok koruma olanağı verir. Aşılar köpeğinizin bedenine hastalıklarla savaşması için antikor sağlama amacına hizmet eder. Antikor sayesinde ileride hastalığa yakalanmış olsa bile kısa süre içinde ve daha az etki ile atlatma şansı verilmiş olur. Aşının zorunlu olmaması köpeklerde aşı yaptırılıp yaptırılmayacağı konusunda bazı soruların sorulmasının önünü açar. Bunun için köpeklerin aşı yapılması ve yapılmaması durumunda ne gibi olasılıklarla karşı karşıya kalacağını anlamak köpek sahipleri için önemlidir. Veteriner bir hekim tarafından yapılan bilgilendirme de dikkate alınmalı ve buna göre karar verilmelidir. Aksi durumda köpeğiniz hastalanabilir.

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?
Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Köpeklerden Bulaşan Hastalıklar

Aşı yaptırılması konusuna farklı olarak iki pencereden bakmak gerekir. Çünkü aşı sayesinde köpeklerden insanlara ve diğer köpeklere bulaşan bazı hastalıklara karşı önlem alınmış olur. Kuduz bilinen en tehlikeli hastalıklar arasında bulunur. Köpeğiniz diğer köpeklere de parazit bulaştırmış olabilir. Hastalıkların boyutu köpeğin ne kadar sağlıklı olduğuna bağlı şekilde değişiklik gösterebilir. Hasta ve zayıf bir bünyesi olan köpeğinizin başka hastalıkları da kapması tedavinin daha zor ve ağrılı olması demektir. Köpeklerde aşı önemsenmesi gereken bir konudur. Yavru iken yapılması daha çok etkili olmasına rağmen ilerleyen zamanlarda yapılmasının da bir zararı yoktur.

Köpeğinizin Aşıyla Korunmaması

Köpeğin aşı ile korumaya alınmaması halinde insanlara ve kendi türüne hastalık bulaştırması kaçınılmaz olur. İnsanlara bulaştırdığı hastalıklar doğrudan hastalığa neden olabileceği gibi başka hastalıkların ortaya çıkmasında aracı görevi de görebilir. Ciddi hastalıklar olduğunu bilerek hareket etmek en doğrusu olacaktır. Veterinerler tarafından aşı uygulama kartı verilmesi zorunludur. Herhangi bir durumda sağlık kuruluşuna başvuran köpek sahiplerinden ilk olarak aşılarının yapıldığını kanıtlaması istenir. Ardından işleme alınır. Uygulanacak olan tedaviye bu şekilde yön verilmesi beklenir.

Hangi Aşılar Yapılır?

Aşı yapılması halinde köpeğin türüne ve diğer birçok etmene göre belirlenen aşı türlerinden uygun olanları yaptırmak gerekir. Köpeklerde aşı denildiğinde hem kendileri hem de çevreleri için önlem alındığı anlaşılmalıdır.

Bazı önerilen aşılar:

  • İç parazit aşıları ile viral hastalıklardan korunabilir,
  • Dış parazit aşısı da yine önemli hastalıklara neden olan parazitler için önemlidir,
  • Zorunlu olan kuduz aşıları yapılmalıdır,
  • Karma aşılar enfeksiyon başta olmak üzere farklı hastalıklara karşı direnç kazanılmasını sağlar,
  • Lösemi aşıları da köpeklerde görülen çeşidine karşı antikor sağlar.

Bu aşıların uygulanması ile birlikte yaşam kalitesi daha da yüksek bir evcil hayvanınız olacağını unutmamalısınız.

Aşı Zorunlu Mudur?

Aşılarla alakalı en sık sorulan soru zorunlu olup olmamasıdır. Zorunluluk olmamakla birlikte gönüllülük esasına dayandığı bilinmelidir. Kuduz konusunda yasal zorunluluktan bahsetmek mümkündür. Çünkü geçen senelerde yaşanan köpekten bulaşan kuduz gibi hastalıklar nedeniyle insan ölümlerinin yaşanması köpeklerde oluşabilecek kuduzlara karşı önlem alınması kararını doğurmuştur. Artık eskisi kadar sık yaşanmamakla birlikte köpeğinizin kuduz olmasını engellemek adına aşısının yapılması istenir. Yasal olarak sorumlu tutulmanız söz konusu olabileceğinden bu konuyu atlamamak en önemlisidir.

Köpeklerde Aşının Önemi

Evinize ve hayatınıza aldığınız her canlı için sadece sevgi bağı geliştirmeniz yeterli olmaz. Köpeğinizin iyi bir şekilde yaşamasını sağlamak adına sorumluluk almak da önemlidir. Aşı da bunların başında gelir. Köpeklerde aşı yapılması hem insanlar hem de evinizin dostu için gereklidir. Farkında olmadan gelen bir hastalık köpeğinizin aşı ile korunabileceği bir olay karşısında acı çekmesine, güçsüz kalmasına veya ölmesine bile neden olabilir.

Bunun için aşılamaların zamanları, belirlenen çizelge ve diğer detaylar oldukça önemli bilgilerdir. Köpeklerinizin sağlıklı olmasına katkıda bulunmak ile onları korumasız bırakmak arasında bir tercih yapılması gerektiğinde aşıların yapılması en doğru karar olabilir. Veterinerler tarafından yapılabileceği gibi bazılarının evde kolaylıkla yapılması da mümkündür. Maliyet açısından da fazla bütçe ayırmadan yapılabiliyor olduğu bilinmelidir.

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?
Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Köpeğiniz Evden Çıkmadığında Bile

Birçok köpek sahibinin savunduğu konu köpeğinin evden bile çıkmıyor olmasıdır. Hastalıkla alakalı bir sınırlama olmadığını bilerek hareket etmek önerilir. Evden çıkmasa bile başka bir köpeği seven sahibi ile aynı evde yaşaması farklı hastalıkları kapmasına neden olabilir. İnsandan hayvana ve hayvandan da insana bulaşan hastalıklar karşısında çaresiz kalmak da büyük bir sorun olacaktır.

Evden çıkmadığında tehlikelere açık hale gelmeyeceği garanti olmadığından hasta olmasına izin vermemek adına veterinerden görüş almak önerilir. Aşı yapılmaması ölüme kadar uzanan ciddi hastalık durumlarına neden olacağından bazı hayvan severler bunun korkutmak amacıyla yapıldığını da düşünebilir. Sanılanın aksine önlem almaya sevk etmek için olasılıklardan bahsetmek daha gerçekçi davranılmasına ve karar verilmesine neden olur.

Köpeklerde Aşı Nasıl Yapılır?

Aşının yapılmasına karar verdiğinizde köpeğinizin ateşi olup olmadığına bakmalısınız. Ateşli veya hasta olduğunu düşündüğünüzde aşı için veterinerinizden farklı bir tarih istemeniz daha doğru olur. Çünkü ateşli iken köpeğinize aşı yapılması önerilmez. Gereken ölçümleri veterineriniz de yapabileceğinden dolayı birlikte hareket etmeniz önemlidir.

Aşıdan Sonra Gelişen Durumlar

Aşı sonrasında antikor ile alakalı üretim olacağından köpeğinizde bazı etkiler ortaya çıkabilir. Bu etkilerin arasında ishal, ateş, halsizlik gibi belirtiler ilk sıralarda gelir. Veterinerin önerdiği şekilde kullanılması gereken ilaçlar da olabilir. Düzenli ve önerildiği haliyle kullanmak için dikkat etmelisiniz. Aşıların köpeğinize zarar vermediğini, aksine gelebilecek zararlardan koruduğunu düşünmek daha faydalı olur. Korkulacak bir durum ortada olduğunda veteriner tarafından müdahale edilmesi istenir. Aşının zorunlu olmaması yaptırılmaması gerektiği sonucunu da doğurmaz. Köpeğinizin hastalık nedeniyle ciddi zarar görmesi daha kötü olmanıza neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.