Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpekKöpek EğitimiKöpek Sağlığı

Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Köpek türleri; kendi içerisinde çeşit gösteren, her türe bağlı olarak farklı şekilde cinsiyetlerin anlaşılmasına olanak sağlayan, cinsiyet öğrenimine bağlı olarak bakım isteyen canlı türleridir. Köpeklerin cinsiyetinin öğrenilmesi ise; üremelerine yardımcı olmak, bakımlarını daha kolay sağlamak, daha sağlıklı olmaları yönünde adımlar atmak adına oldukça önemlidir. Bu bağlamda, köpeklerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusuna verilen yanıtları iyi bir şekilde bilmek ve cinsiyet öğrenimini sağlamak gerekir. Konu hakkında; köpekler için cinsiyet öğrenme yöntemleri nelerdir, kimlerin yardımıyla cinsiyet öğrenilebilir, cinsiyet öğrenme süresi ne kadardır, soruları da bilinmelidir. Bu şekilde, köpeklerin cinsiyetlerinin anlaşılabilir olduğu görülecektir

Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin Cinsiyeti Kimler Tarafından Anlaşılabilir?

Köpek yetiştirmeye yeni başlamış olan insanlar veya bu duruma henüz adapte olamamış olan insanlar, köpeklerin cinsiyetinin kimler tarafından öğrenileceğini merak eder.

Bununla birlikte, köpeklerin cinsiyetini en iyi şekilde ve hata payı olmadan anlama donanımına sahip olan insanlar şu şekildedir:

 • Uzun zamandır köpek yetiştiriciliği yapan ve birçok insan tarafından köpeklerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusunu alan kişiler
 • Veteriner olarak görev yapan kişiler
 • Hayvan barınaklarında çalışma yapan çalışanlar
 • Tür olarak köpekler konusunda çalışma yapan bilim insanları
 • Hayvan sahiplendirmede görevli olan kişiler

Başta olacak şekilde, köpeklerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusuna yanıt verebilecek insanlara danışım sağlanabilir.

Köpeklerin Cinsiyetini Anlama Nasıl Sağlanır?

Köpeklerin cinsiyetlerinin anlaşılması için izlenmesi gereken adımlar mevcuttur. Bu adımlar sonucunda cinsiyete ulaşmak, bir bakımdan da köpek türüne bağlıdır. Çünkü bazı köpeklerin üreme organları net olarak gözükürken, bazı köpekler yapıları gereği (Özellikle kalın ve gür tüylü olan, uzun tüylü olan) cinsiyetlerinin hemen anlaşılmasına imkan sağlamayacaktır.

Bununla beraber, köpeklerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusuna yanıt bulmak için:

 • Köpeğin karnının tam olarak doyurulması sağlanır. Bu adımın en önemli nedeni, karnı tok olan köpeklerin, izlenmesi planlanan aşamalarda asabi olmasını önlemektir.
 • Köpeğin ayakta durması sağlanır ve hareket etmemesini sağlayacak şekilde uysal hale getirilir. Bu adımda köpeklerin uyuşturulmasına gerek bulunmamakla beraber, boyun kısımlarının sevilmesi de yeterli olacaktır.
 • Yavaş bir şekilde kuyruk kısmının oraya gelinir. Kuyruk tarafından alt kısımda, arka bacaklarının arası kontrol edilir.
 • Eğer görünür olarak erkek köpek üreme organı mevcutsa cinsiyet erkek, bu organ görünmüyor olmakla birlikte; bacakların orta aralığında dört veya altı olacak şekilde göğüs yapısı görülüyorsa da cinsiyet dişidir.
 • Cinsiyetin bu şekilde görünür olmadığı durumlarda, köpekler yine en uysal haline getirilir ve arka bacaklarının oradaki tüyler sağa sola açılacak şekilde ayarlanır.
 • Tüylerin arasından cinsiyet tespiti sağlanarak köpeklerin huzursuz olmadan bırakılmasına imkan verilir.

Bu adımlar sonucunda, hangi köpeğin hangi cinsiyete sahip olduğunu öğrenmek oldukça kolay olacaktır.

Köpeklerin Cinsiyeti Ne Kadar Sürede Anlaşılır?

Köpeklerin cinsiyetinin anlaşılması, uzun olarak tabir edilen zaman aralıklarında gerçekleşmez. Çünkü genel olarak köpek türleri, cinsiyetlerini doğrudan belli edecek şekilde bir yapıya sahiptir. Özellikle erkek köpeklerin ayırt edilmesi, dişi olan köpeklerin ayırt edilmesinden çok daha kısa sürede gerçekleşir. Erken olduğu düşünülmeyen, ancak dişi olduğunun da kesin olarak bilinmesi gereken durumlarda; bu alanda başarılı olan kişilerden yardım alarak öğrenmek oldukça kolaydır. Tüm bu etkenler değerlendirildikten sonra, köpeklerin cinsiyetleri; yaklaşık olarak on dakika ile yarım saat arasında değişim gösteren süre aralıklarında öğrenilecektir.

Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin Cinsiyetini Anlamak Zor Bir İşlem Midir?

Köpeği olan ve cinsiyetini anlamak isteyen her birey, bu işi kendi başına yapmak istedikleri zaman; işlem zor mu, yoksa yapılabilir bir işlem mi, şeklindeki ayrıma düşer. Bu nedenle bilinmesi gerekir ki, köpeklerin cinsiyetlerini öğrenmek oldukça kolay bir işlem olmakla beraber; tıbbi alanda bir desteğin gerekmemesi, köpeklerin uyutulmasına ihtiyaç duyulmaması nedenleriyle tahmin edilenden çok daha kolaydır. Cinsiyet öğrenmek isteyen köpek sahibi, belirtilen adımları tam ve doğru şekilde uygulayarak oldukça kolay şekilde amacına ulaşacaktır. Buna ek olarak tamamen rahat olmak ve kolay olarak öğrenmek için karın tokluğundan emin olmak önem arz eder.

Köpeklerin Cinsiyeti Öğrenilirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Köpeklerin sahip olduğu cinsiyeti öğrenmenin önemi oldukça fazladır. Özellikle; üreme zamanlarının kontrol altına alınması, dişi köpek beslenmesi halinde gebelik durumunun değerlendirilmesi, köpeklerin ihtiyaçlarının takip edilmesinin sağlanması konularında, belirtilen önemin daha da fazla olduğu fark edilir. Bu kadar önemli bir durumun olması, cinsiyetin öğrenilmesi aşamasında da dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koyacaktır.

Buradan hareketle, köpeklerin cinsiyetleri öğrenilirken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Emin olunmadığı durumlarda, mutlaka bu alanda uzman olan kişilerden yardım alınarak tam cinsiyet tespiti sağlanmalıdır.
 • Köpeğin sahip olduğu türün bilinmesi ve bu türün özelliklerinin bilinmesi de cinsiyet tespiti aşamasında oldukça önemlidir. Cinsiyet, türe özgü belirtiler sonucunda kendisini daha farklı şekilde gösteriyor olabilir.
 • İlk kez köpek yetiştirilmeye başlanmışsa, köpeğin teslim alındığı yere cinsiyetin sorulması sağlanarak; durumdan tam olarak emin olunması gerekir.
 • Eğer her iki cinsiyete bağlı olarak özelliklerin görüldüğü düşünülüyor ve bu alanda uzman olan kişilerle hemfikir olunuyorsa; tam tespit için mutlaka veteriner desteği almak gerekir.
 • Cinsiyet belirlemesi yaparken, köpeğin karnının tok olması gerektiği bilinmelidir. Ancak bu tokluk durumu, köpeğin yemek yemeye başladığı andan itibaren geçerli değildir. Köpeklerin çoğu, yapı olarak yemek yeme esnasında oldukça sinirli olurlar. Bu aşamada köpeğe yapılacak müdahaleler daha da hırçın olunmasına neden olacaktır.
 • Cinsiyet tespiti esnasında yapılacak muayenelerde el ile kontrol sağlanmak istenirse, el kuvvetinin fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda köpeklerin canının yanmasına sebebiyet verilebilir.

Tüm bu durumların her birine gereken önemi vermek, köpeklerin cinsiyetlerinin doğru ve sağlıklı bir şekilde öğrenilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu durumlara dikkat etmek, köpeklerin uyutulmasına veya uyuşturulmasına gerek kalmadan cinsiyetlerinin öğrenilmesine yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.