Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpek Cinsleri

Kaniş Özellikleri ve Bakımı

Kaniş

Kaniş cinsleri üç farklı boy ile ayrışırlar; Toy Poodle, Minyatür Poodle, Standart Kaniş isimleri ile bilinirler. Her kaniş cinsinin kendine ait saf özelliği vardır. Örnek verilecek olunursa Toy Poodle toy dökmeyen bir anti alerjik yapısının olması gibi.  Kaniş cinsi köpekler çok zeki köpek cinslerindendir. Bu özellikleri sayesinde dünyaca tanınmışlardır.

Kaniş Köpekleri ve Özellikleri – YouTube

Kanişin diğer adı Poodle olarak bilinir ve Almanya’dan türemiş bir ırktır. Kimilerine göre birazda Fransa’dan türemişlerdir. Eski zamanlardaki kullanım amacı çok farklıydı, su retrieverı olarak görev yapardı. Kendi eğitimleri o göreve göre hazırlanırdı.

Şimdiki kanişler sirk gösterilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda köy kesimlerinde mantar bulucu olarak da görev yapar. Bu görevleri yaparken başına gelecek kazalardan en çok rastlananı kalça çıkığıdır. Bu yüzden birçok kez veteriner kapısına gitmiştirler.

Karakteristik özelliklerinden en çok tutulanı tabiri caizse ilgi manyağı olmak, ortamda en çok dikkat çekmek için normalden farklı davranmak onların en iyi yaptığı şeydir. Bu sayede büyük ilgi toplayıp kendi duygularını tatmin eder. Ve bunu sürekli olarak hiç bıkmadan yapar.

Birçok köpekle ortak mizaca sahiptir. genellikle atık, çevik, enerjik yapıları onlara artı yön kazandırır. Zekalarını kullanarak işbaşı armayı, problem çözmeyi çok severler ve bu konuda gayet de başarılıdırlar. kolay kolay kandırılmazlar.

Aynı zamanında çok güzel arkadaşlık kurarlar yeni gelen bir evcil hayvana normalden daha fazla hızlı ısınmaya ve adapte olmayı başarırlar. sahiplerine karşı sadık yapıları onlar için diğer bir artı özelliktir. Genellikle asi tavırlar takınmazlar. Bir şeye kızdıklarında ise gerçek anlamda kızmışlardır. Çok fazla sinirli olma huyları olmadığından gerçekten mühim bir şey canlarını sıkmıştır ya da onları psikolojik olarak etkilemiştir. Böyle bir durum olduğunda yüksek sesle havlayarak sahiplerini uyarırlar, her geç kalınmış zaman için volüme arttırarak uyarı hedefe ulaşana kadar devam ederler.

Kaniş Hangi Irk?

Kaniş Hangi Irk?

Bu soru hakkında kimisi Almanya’da kimisi Fransa’da çoğalıp vatan kabul ettiklerini söylese de çoğunluk Fransa’nın Köpeği olarak tanır.

Arkadaş olarak çok iyi tavır sergilediği için hem kendi cinsleri gerek başka evcil hayvan gerek ise insanlar arasında oldukça popülerleşmiştir.

Bu cins köpekler ufak mutluluklarla sahipleriyle yakın temas kurarlar. Ellerindeki küçük imkânlarla özelliklerde söz dinleyerek  sahipleriyle bağlarını kuvvetlendirirler. Bazı zamanlarda tıpkı ilgi bekleyen küçük çocuklar gibidirler.

Sahipleri ile geçirdikleri küçük 12-15 seneyi dolu dolu yaşamak için ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazırdırlar. Zaten bu özellikleri sayesinde en çok sevilen ve tercih edilen köpek haline gelmişlerdir.

Kaniş Ne Kadar Büyür?

Bu cins köpekler ne kadar çok boyları normal standartlarda olsada tombul yüzleri onlara hep küçük görünüm verir.

Kaniş Ne Kadar Büyür?

Sahiplerinin onları süsleyip püsleyip dışarıya çıkartması sanırım bu yüzdendir. Aynı zamanda kabarık tüyleri uzadığında çok karmaşık görüneceği için köpek kuaförlerinin yolundan şaşmazlar.

Yukarıda da belirtildiği gibi üç farklı boy ile ayrışırlar. İlk olarak Toy Poodle 24cm ila 28cm arasındadır. İkinci olarak Minyatür Poodle 28cm ila 35cm arasındadır. Ve son olarak Standart Kaniş 45cm ila 60cm arasında boylara sahiptirler.

Kilo oranları ise boy ortalamalarına göre uyumludur. Aynı sırayla en küçükleri Toy Poodle 3kg ila 4 kg ağırlığında olur. Orta boy olarak gösterilen Minyatür Poodle 7kg ağırlığına ulaşır. Son olarak ise en büyükleri olan Standart Kaniş ise 20kg ila 32kg arasında seyretmektedir.

Bu boy kilo takipleri ne kadar güzel beslendiğine ve kaliteli yaşam sürdüğüne bağlı olarak değişir. Aynı zamanda boy kilo takibi veteriner hekim tarafından mutlaka takip edilmelidir.

Kaniş Sahiplenme

Kaniş Terrier cinsi köpekler diğer bir adıyla Kaniş Poodle sahiplenme sırasında hiç bir endişeye karakterleri sebebiyle düşünmezler. Çok uysal tavırları ve sevecen cana yakın huyları ile hemen kısa sürede ısınıp, bağ kurmayı iyi bilirler.

Kaniş Sahiplenme

Bu cins köpeğin bakımı da kürkleri dolayısıyla kimilerine zor kimilerine eğlenceli gelir. Haftalık olarak taranması gereklidir. Ve banyo yapmak onlar için bir ihtiyaçtan öte eğlence aracıdır. Yani suyu çok severler. Yüzmek ve yağmurun altında dolaşmak onların en çok sevdikleri aktivitedir.

Sıcak yaz günlerinde küçük bir hortum ile oyun oynamak, sık sık banyo yapmak ve tüylerinin taranması onların oldukça kaliteli zaman geçirmesini sağlar.

Bu cins köpekler ev ve apartman hayatına son derece uygun canlılardır. Ayrıca kolay eğitim verildiği için aile yaşantısına veya ev kurallarına uymamazlık yapmazlar. eğitim sırasında ona verilecek küçük ödüllerle daha fazla teşvik edilebilir. Bu sayede hem uyum hem de yaşam konularında zorluk yaşanmayacaktır.

Kaniş Fiyatları

Kaniş Fiyatları

Kaniş fiyat konusunda çok çeşitli miktarlar sebep olmasının nedeni  farklı boyutlara sahip olmasıdır. Standart kaniş 200 TL ila 500 TL arasında sahiplendirilmektedir. Toy Poodle ise 500 TL ila 800 TL arasında seyretmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ragdoll – Ragdoll Kedisi Özellikleri -Ragdoll Kedisi Bakımı (patigen.com)

Evcil hayvan üretmek için alınanlar için 500 TL ila 1.000 TL arasında fiyat biçiliyor. Ünlü üreticiler için fiyat daha bir artmakta 1.000 TL ila 8.000 TL arasında fiyat çoğalmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.