Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek CinsleriKöpek Eğitimi

Köpek Irklarında Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Irklarına göre köpeklerde görülen genetik ve yaygın hastalıklar bulunmaktadır. Köpekler aile soyundan genetik olarak bazı rahatsızlıklara eğilimli olurlar. Köpek ırklarında kalıtsal hastalıklar nelerdir? Sorusunun cevabı bu yazının devamında bulunmaktadır.

Köpek Irkları Nelerdir?

Köpek ırkları çok çeşitlilik gösterir.

Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir;

 • Sibirya kurtları
 • Pug
 • Alman kurtları
 • Labrador Retriever
 • Beagle
 • Shih Tuzu
 • Boxer
 • Dachshund
 • Doberman
 • Cocker Spaniel
 • Yorkshire Terrier
 • Golden Retriever
 • Rottweiler
 • Chihuahua

Bu ve buna benzer birçok köpek ırkı türü bulunmaktadır. Köpek ırklarında kalıtsal hastalıklar nelerdir? Şimdide bu sorunun cevabını inceleyelim.

Köpek Irklarında Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?
Köpek Irklarında Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Sibirya Kurtları İle Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Sibirya kurtları genel olarak deri rahatsızlıklarına eğilimli hayvanlardır. Ciltlerinde aft oluşumu ve tüy dökülmesi genellikle kafa kısmında olur. Bağışıklık sisteminde yaşadığı rahatsızlıkla sibirya kurtlarının cildi de etkilenmektedir. Sibirya kurtlarında genetik olarak da gözlerde katarakt ve glakom sorunları yaşanmaktadır.

Pug Irkında Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Puglar basık suratlara ve pörtlek gözlere sahiptir. Pug ırkında görülen kalıtsal hastalıklar genellikle göz kısmındadır. Genellikle cinsleri ile yaptıkları kavgalarda gözleri yararlanmakta ve tedavisi zor olmaktadır. Aynı şekilde bu ırktaki köpeklerin kaza sunucu ilk başta gözleri hasar almaktadır. Bu ırkların göz tedavisi zordur.

Alman Kurtları Irkında Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Alman kurtlarında yaygın olarak kalça çıkıklığı görülmektedir. Aynı zamanda yaygın olarak kalça şişkinliği gibi sorunlarda görülmektedir. Kemikler ve eklemler arasında boşluklarından dolayı yürürken büyük acı çekerler. Bu hastalık genetik hastalıktır.

Alman kurdu sahiplenmek isteyen insanlar ilk olarak alacağı yavrunun anne ve babasını incelemeleri gerekmektedir. Anne ve babasında kalçasından ötürü hastalık geçirip geçirmediği araştırılmalıdır. Eğer böyle bir hastalık geçirilmişse doğan çocuklarda genetik olarak aynı hastalık görülecektir.

Labrador Retriever Irklarında Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Bu ırklarda kalıtsal olarak görülen hastalık obezitedir. Bu cins köpeklerin vücut yapıları yağlanmaya çok elverişlidir. Aşırı kilo alarak obezite yaşayan ırklar olarak bilinmektedir. Bu ırkları sahiplenmek isteyen insanların dikkatli olması gereken birkaç husus vardır. Öncelikle bu ırka sahip insanlar, köpeklerini günlük olarak egzersiz yaptırmalıdırlar.

Beagla Irkında Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Bu ırklar beyin deformasyonuna daha eğilimli türlerdir. Kasılma nöbeti geçirirler. 6 ay 3 yaş aralığında ilk nöbetlerinin görülme olasılığı büyüktür. İnsanlarda tedavisi olan epilepsinin köpeklerde tedavisi yoktur. Sadece köpeklerde nöbet sıklığını azaltan ve kontrol altına alan tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Shih Tzu Irklarında Görülen Kalıtsal Hastalık

Bu köpek türleri oynak ve titrek diz kapaklarına sahiptir. Bu sebepten ötürü diz kapakları yerinden çıkabilmektedir. Diz kapakları yerinden çıkan köpekler sürünerek yürümeye çalışır. Genellikle diz çıkıkları yaşayan bu köpek türlerinde diz çıkıklığı kendiliğinden yerine oturur. Ama bazı durumlarda diz kapağı çıkıkları için cerrahi müdahale yapılması gereklidir.

Boxer Irklarında Görülen Kalıtsal Hastalık

Bu cins köpeklerde genellikle kanser hastalığı görülmektedir. Maalesef kanser hastalığına daha eğilimli ırklardır. Özellikle kan kanseri ve mide kanserine yakalanırlar. Hastalık kendini, köpeklerin deri altında şişkinliklerin olması ile belli eder. Erken tanı tedavide çok önemlidir. Erken tanı konulursa kanserin tedavisi bulunmaktadır.

Bu cins köpekleri besleyen insanların köpeklerinin vücudunu sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu erken tanı için çok önemlidir. Köpeğinizin vücudunda şişkinlikler ve yumrular var ise acil bir şekilde veteriner kliniğine götürülmesi hayati önem taşımaktadır.

Dachshund Irklarında Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Bu köpeğin diğer bir adı da sosis köpeğidir. Uzun vücutlara sahiptir. Bundan dolayı hayvanların genetiksel olarak sırt ağrılarına eğilimleri vardır. Bu ırklarda genellikle bölgelerine disk kayması sorunu yaşanmaktadır.

Normal kilo da bulunan köpeklerden disk kayması riski azalmaktadır. Bu tür köpeklerin eşyalar üzerinde atlatılması disk kayması riskini arttırır. Bu tür köpeklere aynı şekilde tırmanma görevi de verilmemelidir. Bunlara dikkat edildiği müddetçe omurgalarındaki disk kayması riski azalacaktır.

Köpek Irklarında Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?
Köpek Irklarında Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Doberman Pinscher Irklarında Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Doberman cinsi köpekler kalp hastalığına eğimli türlerdir. Düzensiz kalp atışı bu tür köpeklerde görülmektedir. Kalp damarları pompalama işlemini yerine getirmediğinden dolayı bu tür köpeklerde baygınlık görülme olasılığı fazladır. Bu tür köpeklere veterinerler tarafından ritim düzenleyici tedaviler uygulanmaktadır.

Cocker Spaniel Irklarında Görülen Hastalıklar

Uzun ve kıvırcık tüylü kulakları olan köpek türleridir. Uzun ve kıvırcık tüylü kulakları onların markasıdır. Kulaklarının düşük olması ve yeterince hava alamaması nedeniyle kulak enfeksiyonları hastalığına eğilimli türlerdir. Bu tür köpeklere sahip olan insanlar hayvanların kulak temizliğine önem vermeleri gerekmektedir. Bu hastalığın tedavi edilmemesi beyne uzanan yolda problemlere neden olmaktadır.

Yorkshire Terrier Irklarında Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Küçük köpek ırklarında yer almaktadır. Genetik olarak karaciğer yetmezliği hastalığına eğilim göstermektedir. Bu tür köpeklerde karaciğer en hassas organdır. Hastalığın tedavisi bulunmaktadır. Tedavi edilen köpekler uzun yıllar yaşayabilmektedirler.

Golden Retriever Irklarında Görülen Hastalıklar

Golden Retrieverlar sürekli yalanan köpek türlerindendir. Sürekli yalanan köpekler alerjen hastalıklara eğilim göstermektedirler. Herhangi bir yiyeceğe alerji oldukları zaman yalanma, kaşınma ve ısırılma gibi huylara sahip olurlar. Doğru beslenmeleri ve alerjen karşıtı solüsyonların kullanılmasıyla tedavi edilebilir.

Rottweiler Irklarında Görülen Hastalıklar

Vücut yapılarının iri olmasından dolayı eklem problemleri yaşarlar. Bu köpeklere uygun diyetler ve egzersizler uygulanarak tedavi edilebilir.

Chihuahua Irklarında Görülen Kalıtsal Hastalıklar

Aşırı küçük köpeklerdir. Soluk borularının küçüklüğünden dolayı nefes alamama problemi yaşarlar. Aşırı sevindiklerinde aşırı heyecanlandıklarında zor nefes alma problemi yaşarlar. Normal bir durumdur fakat bazı durumlarda cerrahi müdahaleye gerek duyulur.

Köpek ırklarında kalıtsal hastalıklar nelerdir? Sorusunun cevabı yukarıdaki açıklamalarla sınırlı kalmamaktadır. Köpek ırklarında kalıtsal hastalıklar nelerdir? Sorusunun cevabı özet bir şekilde yukarıdaki gibi tasarlanarak sizlere sunulmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.