Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Wolf Dog Özellikleri ve Bakımı

Wolf Dog Özellikleri ve Bakımı  (Çekoslovak Kurt Köpeği)

Wolf Dog diğer bir deyişle kurt köpeği! Wolf Dog cinsi köpekler hem kurtların  hemde köpeklerin özelliklerinden almıştır. Çünkü kurt ile köpeğin çiftleşmeye türemiştir.

En çok kurtlara benzerler. Genlerinin bir çoğunu kurtlardan almışlardır. Sadece görünüş olarak değil karakteristik özellikleriyle de kurtlara benzerler. Farklı evcil hayvana sahip olmak isteyen kişiler Bu cins köpeklere yönelirler. Wolf Dog cinsi köpeklerin büyük bir çoğunluğu ABD ‘de bulunur. Burada daha çok ün salmış ve birçok kişi tarafından sevgi ile karşılanmıştır.

Kurtlar gibi yapıları oldukça büyüktür. Duyu organlarının son derece iyi kullanırlar. Özellikle de koku alma duyuları diğer köpeklere oranla çok fazla gelişmiştir. Sebebiniz yani nereden geldiği söylenir. Nitekim kurtlar da  çok iyi koku aldıkları için bu özelliğinin Wolf  Dog’lara geçmemesi mümkün değildir. Bu cins köpekler düzenli beslenme ve yeterli uyku ile ortalama yaşlarını 12 ila 16 seneye kadar uzatmışlardır.

wolf dog fiyatları

Hiçbir yönlendirme olmadan kendi başlarına çiftleştikleri için  Doğal tabiatta üremeye başlamışlardır. Daha sonra fark edildiklerinde oldukça dikkat çekmiş özellikle büyüklük bakımından diğer köpekleri oranla farklı görünmüştür. Kimilerine göre kurtlara çok benzediği için çoğaltmak istenmiştir. Her kişiye göre fark edilme hikayesi farklıdır. İlk üretimi geçildiği yerler Avusturya, Slovenya ve Macaristan bölgeleridir.

Black Wolfdog  cinsi köpekler karpat kurdu  ve alman çobanının birleşmesiyle ortaya çıkmıştır.  Ve bunun gibi bir çok köpeği çiftleştirerek çoğalmalarını sağlamışlardır.

Burada yaşayan insanlar genel olarak büyük kalıplı köpeklerden hoşlandıkları için Wolf Dog’lara hayran kaldıklarından  hiç vakit kaybetmeden çiftleştirilmeye başlanmıştır.

Wolfdog türkiye’de yasak sorusuna evet yanıtı verilir.  Bunun için çok fazla neden olsada en belirgin nedeni  genetik yapılarının özgün olmaması ve çok fazla oynanmış olmasıdır. İkinci güçlü sebep ise nerede ney yapacağının belli olmayışıdır. Kurt özelliklerini çok fazla bünyelerinde barındırdıkları için  tehlikelidir.  Aynı zamanda çok güçlü oldukları için  yürüyen tehlike lakabıyla bir çok kişiyi endişeye sürüklemiştir. Çoğunluğun uzak kalması yönünde kararı ile  ülkede bulunması yasaklanmıştır. Bu kurala uymayanlara ceza verileceği duyurulmuştur.

Wolf Dog Evde Beslenir mi ?

 

Wolf Dog Evde Beslenir mi ?

Böyle düşünceye sahip olan insanlar için ilk söylenecek şeyin bu cins hayvanların Türkiye’de yasak olduğudur.  Yine de cezasına rağmen beslemek isteyenler için söylenecek ikinci şey de bu cins hayvanların ne ev nede apartman hayatına uygun olmamasıdır. Çünkü hem büyüklük bakımından hemde  davranışsal bakımdan uygun değildir.

Yapılarının kaslı olması sebebiyle çok enerjik ve güçlüdürler. Yine de beslemeye gönüllü olacak kişilerin son derece iradesinin dayanıklı ve önceden mutlaka Asi ruhlu bir hayvan yetiştirmesi gerekir. Son derece hızlı koştuklarından elden kaçması durumunda bir daha yakalanmayacaktır. Doğal tabii yatını alındığında hava olayları dahil tüm zorluklara karşı göğüs gelebilirler. Yapılarını kurtlarla uyuşması sebebi ile bu kadar dayanıklıdırlar. Aksi takdirde bir köpeğin bu kadar hava olaylarına dayanabilmesi mümkün değildir.

 Wolf Dog Fiyat

Wolf Dog Fiyat

Bu cins köpekler yasaklanmadığı ülkelerde oldukça ilgi görür. Başta ABD olmak üzere neredeyse ünü tüm kıtaya yayılmıştır. Wolf Dog sahipleri bu hayvanları ilk zamanlarında aşırı zorlansalar da zamanla sürece çalıştıklarını söylerler. Yine de bu köpeklerin sağı solu belli olmadığı için yönettikleri sürece tekrardan başa dönme ihtimalleri çoktur. Bir yaptığını bir daha yapmayabilirler. İnatçı ve asi  yapıları çoğu kez soruna yol açmıştır.

Wolf Dog yavru fiyatları büyüklerine göre daha uygun olur.  Çünkü büyümüş Wolf Dog  belli bir eğitim seviyesinde olacağı ve eğitim vermek oldukça meşakkatli olduğundan fiyat farkı artmaktadır. Kimilerine göre küçükken eğitmek oldukça kolaydır. Yine de asi ve başa buyruk yapıları genlerinde olduğu için küçüklük hallerinde de  büyüklük huyları görülmesi mümkündür. Wolf dog fiyatları için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Wolfdog sahipleri bu cinsi köpeklerin veteriner hekimlere çok fazla ihtiyacını olmadığını söylerler. Yapılarının oldukça dirayetli ve güçlü olması sebebiyle ufak tefek sağlık problemlerini hızlıca atlatabilir ve yeniden eski gücüne kavuşabilir olduğunu söylerler.

Veteriner hekimleri görüşü ise kırma olduklarında kalıtsal hastalıkları bünyesinde çok fazla barındırdığını savunurlar. Aslında pek sağlık sorunu bu değildir. Doğal yapıları gereği çok saldırgan vardır. Hayvanlarla çok fazla kavga ederler. Bu yüzden bir yerlerini sakatlamak ve ciddi yaralar almak içten bile değildir. Sahipleri tarafından ilk önce sorun eğitilmelidir.

Bu cins köpekleri çok fazla enerjik yapılarıyla genelde bahçe gibi geniş alanlarda eğitilmesi gerekir. Evde beslenmeye çalışıldığında ciddi boyutlarda problemler çıkacaktır. Gündelik enerji limitine ulaşamayan Wolf Dog’lar normalden daha fazla hırçınlaşıp etrafa saldıracaklardır.

İlginizi Çekebilir: American Bully Özellikleri ve Bakımı (patigen.com)

Çok zeki oldukları için hiç bir şey kolay kolay unutmazlar. Yine kurtlardan gelen  bir diğer özellik ise sevmedikleri yada zarar gördükleri kişilere karşı yoğun bir kin tutarlar. Bu yüzden her açıdan son derece tehlikelidirler.

Bunun gibi bir çok tehlikeli yönleri  ile bir çok ülkede girişlerine ve beslenmesine yasak konulmuştur. Beslemek isteyen kişiler  tepki gösterselerdi bu yasaya engel olamamışlardır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.