Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Leonberger

En iyi dostunuz olabilecek, aile bağlarına büyük önem veren, bekçilik yapabilen, hatta çiftliklerde bile çalışabilen leonberger cinsi köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okumanızda yarar var.

Leonberger Cinsi Köpeklerin Tarihi

Leonberger cinsi köpekler Almanya’da hali hazırda bulunan Leonberger kentinden doğan köpeklerdir. Heinrich Essig isimli bir adamın bir Essin Landseer Newfoundland ve bir St. Bernard’ı çiftleştirerek Leonberger cinsini ortaya çıkarttığı iddia edilse de bu konuyla ilgili herhangi bir yazılı kayıt kalmamıştır. Leonberger cinsine ait ilk kulüp 1891 yılında bu cins köpeklere sahip olan çiftlik sahipleri tarafından kuruldu.

Leonberger cinsi köpekler en popüler çiftlik köpeklerindendi ve çiftlik içerisinde arabaları çekerlerdi. Her iki dünya savaşında da mühimmat arabalarını çekmek için kullanılan Leonberger köpeklerinin nesli Birinci Dünya Savaşından sonra neredeyse tükenmek üzereydi ancak bu cins bir grup ilgili tarafından kurtarıldı.

Leonberger
Leonberger

Leonberger Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

Erkek olan Leonberger cinsi köpeklerin ağırlıkları elli kilogram ile yetmiş sekiz kilogram arasında değişiklik gösterebilir, dişi olan Leonberger köpeklerinin ağrılığı ise kırk bir kilo ile altmış dört kilo arasındadır. Erkek Leonberger köpeklerinin uzunluğu yetmiş bir santimetre ile seksen santimetredir, dişi olan köpeklerin uzunluğu ise yaklaşık olarak altmış beş santimetre ile yetmiş beş santimetredir. Bu köpek cinsinin başı altın sarısı, altın, kırmızı, kırmızımsı kahverengi, kumlu kahverengi ya da sarı kahverengidir ve siyah bir maskeye sahiptir. Kürkü uzun, kalın ve siyahtır, ayrıca çift katlıdır ve suya oldukça dayanıklıdır.

Leonberger Cinsi Köpeklerin Kişisel Özellikleri Nelerdir?

Genel itibariyle çok sakin, sevgi dolu ve sadık arkadaşlar olan Leonberger cinsi köpekler eğitime oldukça iyi yanıt veren, çok zeki köpeklerdir. Bu köpek cinsini eğitmek ve onu sosyalleştirmek, onun sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için gereklidir. Oldukça nazik ve sevecen olan bu köpekler, insan duygularını kolaylıkla sezerek ailesiyle arasında güçlü bir bağ oluşturur. Özellikle çocuklarla iyi anlaşabildiklerinden ve insanları koruyup kollamak, onlara yardım etmek gibi bir içgüdüye sahip olduklarından harika aile hayvanları olurlar.

Leonberger Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Leonberger cinsi köpekler çok fazla salya salgıladıklarından onların yanındayken salyaları için bir havlu taşımak en mantıklısı olacaktır. Bu köpek türünün rutin bir bakıma ihtiyacı vardır, haftada bir veya iki kez tüylerinin fırçalanması onu fazlasıyla rahatlayacaktır. Soğuk havaya kolaylıkla adapte olabilen Leonberger cinsi köpekler, çift katlı kürklerinden dolayı sıcak havalarda aşırı terleyebilirler. Sıcak havalarda bu köpekleri serin bir yerde tutarak egzersizlerini serin havalarda yaptırmak gerekir.

Leonberger Cinsi Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Leonberger cinsi köpekler oldukça büyük bir ırktır ve bu ırkın ihtiyaçlarını karşılayabilen özel formüllerle bu ırkı beslemek akıllıca bir davranış olacaktır. Leonberger cinsi yavru köpeklerin günde birkaç kereden fazla beslenmesi ve ilk doğum günlerinden önce kırk beş kilograma ulaşmaları gayet doğaldır. Bu cins için hazırlanan özel bir diyetle çok hızlı büyümemeleri için yağ ve proteini sınırlayabilirsiniz, taze içme suyuna erişim sağlayabilmesine de dikkat etmelisiniz.

Şişkinlik ve GVD hastalığını önlemek adına yetişkin Leonberger cinsi köpekler günde iki kez beslenmeli, günde bir kez büyük bir öğün verilmemelidir. Ekleme olarak köpeğinizin rahatlıkla ayakta yiyip içebilmesi adına yükseltilmiş bir beslenme ve sulama düzeni sağlayabilir ve bu şekilde mide burulma riskini en aza indirebilirsiniz.

Leonberger cinsi köpeğiniz yemeği direkt olarak yutmaya meyilliyse, tek seferde yenebilecek mamayı sınırlayan bir mama kabı almanız gerekiyor. Her yemekten sonra da bir saat boyunca ona ağır egzersizler yaptırmamalısınız. Bu cins köpeklerin kilo alma potansiyelleri yüksek olduğundan bu köpekleri on ile on beş dakika gibi belli bir süre boyunca besleyebilir, serbest beslenmeyi engelleyebilir, yenmemiş yiyecekleri çıkartarak bu durumu en aza indirgeyebilirsiniz.

Neden Leonberger Cinsi Bir Köpeğe Sahip Olmalısınız?

İri bir cüsseye ve güzel bir görünüşe sahip olan Leonberger cinsi köpeğe sahip olmanın avantajları şu şekildedir:

  • Leonberger bütün hayvanlara ve insanlara karşı sıcakkanlı ve arkadaş canlısı bir köpek cinsidir.
  • Leonberger cinsi köpekler bekçi köpeği olarak da kullanılabilir.
  • Leonberger cinsi köpekler genel olarak oldukça zekidir ve eğitime olumlu dönüt verir, yani kolaylıkla eğitebilirsiniz.

Sizi memnun etmek için her şeyi yapabilecek olan bu köpek, evinizdeki herkese iyi ve samimi davranacağından bu köpeğin en yakın arkadaşınız olmasını engelleyecek herhangi bir sebep yok.

Leonberger Cinsi Köpekler Kolay Adapte Olabiliyor Mu?

Çoğu köpek cinsi ortam değiştiği anda huzursuz bir yapıya bürünse de Leonberger cinsi köpekler ortam değişikliklerine kolaylıkla uyum sağlayabilir. Sürekli olarak şehir değiştiren bir insansanız iklim şartlarına, sese, ortam değişikliklerine kolaylıkla uyum sağlayabilen köpekler olan Leonberger’leri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Leonberger
Leonberger

Leonberger Cinsi Köpekler Kolay Eğitilebilir Mi?

Bazı köpek ırkları sahiplerini gururlandırmaya takıntılıdır, diğer köpek ırkları ise kendi istediklerini istedikleri zaman ve istedikleri yerde yapmayı tercih eden başına buyruk kişiliğe sahiptirler. Leonberger cinsi köpekler ise eğitilmeye en elverişli köpeklerdendir, kolaylıkla eğitebileceğiniz bu köpek sizi gururlandırmak ve mutlu etmek adına istediğiniz her şeyi yapmaya ve öğrenmeye hazırdır.

İlginizi çekebilecek ırklardan biri Bernese Dağ Köpeği Özellikleri için hemen tıklayın. 

Leonberger Cinsi Köpeklerin Enerjisi Yüksek Mi?

Bazı köpek cinsleri kesinlikle hiç hareket etmezken, diğer köpek cinsleri yerinde duramayan ve sürekli zıplayan köpeklerdir. Bu iki sınırın tam ortasında yer alan Leonberger cinsi köpekler duruma göre kendilerini hazırlayabilirler, bazen çok enerjik olsalar da genellikle ortama uyum sağlayabilirler.

Leonberger Cinsi Köpekler Çok Fazla Havlıyor Mu?

Leonberger cinsi bazı köpekler yoldan ya da pencereden geçen her kuşa havlayabilecekken bazı köpekler sadece belirli durumlarda havlayacaktır. Genellikle sadece alarm durumlarında havlayan Leonberger cinsi köpekler, normalde havlamadıklarından kendilerini ifade etmek için bazı sesler de çıkartabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.