Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bernese

Bernese dağ köpeği oldukça eski bir tarihe sahip olup alp dağlarında büyük baş hayvan gütmek için özel geliştirilmiş bir ırktır. Dört farklı türe ayrılan Bernese ırkı günümüzde aile köpeği olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Çalışkan olan  Bernese Dağ Köpeği ırkı, zorlu iklimlere karşı uyum sağlayarak engebeli arazilere ve hava koşullarına karşı dayanıklı bir yapıları bulunur. Çocuklarla iyi anlaşan bernes köpekleri ilgi ve saygı bekleyen köpeklerdendir. Dünyanın en zeki köpeklerinden olmasından dolayı en pahalı köpekleri arasında yer alır.

Bernes Dağ Köpeği Özellikleri

Bernes Dağ Köpeği Özellikleri

Bernes dağ köpekleri çok zeki ırklardır ve bu nedenle iyi bir aile köpeği olarak tercih edilmektedirler. Eğitim süreçleri zeki olmalarından kolay bir şekilde tamamlanıp olgunlaşma süreleri uzun olmasından bakıma ihtiyaçları bulunur. Komutları zekâlarından çabuk bir şekilde öğrenip uygulayabilirler.

Bağımsızlıklarına çok düşkün olan Bernese Dağ Köpeği ırkları yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bekçi ve çoban köpeği özellikleri olan ırkın sürülere ve yuvalara çok iyi bekçilik yaptığı görülür.

Sabırlı, sempatik ve hassas canlılar olan bernes dağ köpekleri yabancılara karşı temkinlidirler. Çok fazla havlayarak ses çıkarırlar ve diğer köpek ırklarıyla anlaşmaları zordur.

Boyutları, egzersiz ihtiyaçları, özgür olmalarından apartman yaşamına pek uygun karakterleri yoktur. Sıcak havalara karşı toleransları düşük olup soğuk havalara oldukça dayanıklı bir köpek ırkıdır.

Büyük bedenli olmalarından yaşam süreleri kısa olup ortalama 10 yıl kadardır. Siyah, beyaz ve kahverengi olmak üzere çift katmanlı tüyleri farklı renklerdedir. Güçlü bir gövdeleri bulunan ırkın ortalama boyları 70-75 cm iken ağırlıkları 65-75 kg arasındadır.

Bernes Dağ Köpeği Bakımı

Bernes Dağ Köpeği Bakımı

İyi huylu ve korumacı bir köpek ırkı olan bernes dağ köpeklerinin bakımları zor olmakla birlikte düzenli bir rutinle bakımlarının yapılması önem taşır. Çok fazla tüy döken bir ırk olmasından dolayı tüylerinin mutlaka haftada 2-3 kere fırçalanması gereklidir.

Bernes dağ köpeği, dışarıda vakitleri daha çok geçmesinden dolayı kirlenirler. Bu kirlenmelerinden dolayı senede 2 kere banyo yaptırılmaları gereklidir. Aylık olarak tırnaklarının kesilmesi kuaförlerde yaptırılmalıdır.

Kilo almaya müsait olan bir ırk olmasından dolayı beslenmelerinin diyete uygun bir şekilde yapılması gereklidir. Egzersizleri sırasında teşvikler önemli olup mutlaka günlük 2 saat egzersiz yaptırılması sağlıkları açısından önem taşır.

Bakım süreçlerinde mama ve su kaplarının dezenfekte edilmesi de önem taşıyıp daima temiz ve hijyenik ortamda yaşaması gereklidir.

Bernese Dağ Köpeği Havlar mı?

Bernes dağ köpeği havlar mı sorusunun en doğru cevabı çok havlamalarıdır. Havlamalarının en önemli etkeni ise korumacı olmalarıdır. Korumacı bir karakteri olmasından dolayı tehlike sezdiklerinde havlayarak karşı tarafı korkutabilirler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bernes dağ köpeği, iri bedenleri ve çok havlama özelliklerinden dolayı apartman yaşamına uygun değildirler.

Bernes Dağ Köpeği Sağlığı

 

Bernes Dağ Köpeği Sağlığı

Bernes dağ köpekleri genel olarak sağlıklı bir ırk olsa da diğer köpek ırkları gibi bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmaları olasıdır. Yetiştiriciler ve sahipleri tarafından düzenli veteriner kontrollerine götürülmesi bu bağlamda önem taşıyarak herhangi bir sağlık sorununda erken teşhis konulabilmesi açısından önem taşır.

Bernes dağ köpeklerinde mide rahatsızlıkları ve şişkinlik en yaygın görülen sağlık sorunudur. Bu nedenle beslenme programları diyetlerine uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Beslenme yanı sıra düzenli bir şekilde bakımlarının da yapılması sağlıkları açısından önemli olup ihmal edilmemelidir.

Bernese Dağ Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Bernes dağ köpeği,  çift katmanlı yoğun bir tüy yapısı bulunur. Bu tüylerin sık ve yoğun olmasından dolayı çok fazla tüy döken bir ırk olması söz konusudur. Çok tüy dökmelerinin minimuma indirilmesi için haftada en az 3 kere fırçalanması gereklidir.

Tüy yapıları çift katmanlı olan Bernese Dağ Köpeği ırkı siyah, beyaz ve pas renginin kombinasyonu olan kürke sahiptir. Baş bölgesi, kulak ve bacakları siyah, yanakları, kalçası, ağız kısmı pas, ayak parmakları, göğüs, çene ve kuyruk ucu ise beyaz renktedir. Bu renklerin simetrik bir şekilde dağıldığı bir tüy yapıları bulunur.

Bernes Dağ Köpeği Çiftleşme Zamanı

Bernes dağ köpekleri geç olgunlaşarak geç büyüyen bir köpek ırkıdır. 15 aylık olduklarında ilk kızgınlık dönemine girerler. Kızgınlık dönemleri 8-10 gün kadar sürmekte olup bu süre içerisinde veterinere danışılarak çiftleştirme yapılabilir. 15 aylık olmalarında yapılan çiftleştirme ortalama 18 aylık sonrasında yapıldığında gelişimleri açısından daha faydalı olacağından tercih edilmelidir.

Bernes dağ köpeği dişileri sağlıklı bir şekilde çiftleşmeleri ardından ortalama 8 yavru dünyaya getirirler. Yavruların sayısı dişilerin sağlığına, yaşına ve birçok farklı etkene bağlı değişmektedir.

Bernese Dağ Köpeği Fiyatı

Bernese Dağ Köpeği Fiyatı

Bernes dağ köpeği ırkları iri ve bakımları masraflı olan köpeklerdendir. Bu nedenle Bernes dağ köpeği fiyatı birçok farklı etkenden dolayı yüksektir. Bakımlarının masraflı olması, zeki ve iri bir köpek ırkı olup bekçi köpeği özellikleri taşıması gibi etkenler fiyatların yüksek olmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir: Cockapoo Özellikleri ve Bakımı – Cockapoo Fiyatları-Cockapo (patigen.com)

Bernese Dağ Köpeği satın alınmasından çok günümüzde Bernes dağ köpeği sahiplenme daha çok tercih edilir. Bu tarz ilanlar için Patibul.com size yardımcı olabilir .

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.