Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği,  Avustralya Köpek Cinsleri arasında en çok beğenilen evcil hayvan grubundadır. Özellikle yavru halleri insanın içini ısıtır ve hemen duygusal bir sevgi bağı oluşur. Küçüklük hallerinin de oldukça enerjik olduklarından birçok egzersize alışabilirler. En çok ona iyi gelen aktivite yürüyüş yapmaktadır. Bu sayede bünyeleri hep dinç ve sağlıklı kalır.

Irklar – Avusturalya Çoban Köpeği – YouTube

Avustralya Çoban Köpeği adı üzerinde, Çok yetenekli bir çoban köpeğidir. uzağı çok iyi gören gözleri ve ince sese duyarlı kulakları ile genellikle hiçbir tuzağa düşmez. Keçi koyun kuzu gibi küçükbaş hayvanları otlatırken rahatça çobana yardım edebilir. Çoban harici tek başına da küçükbaş hayvanları yönetebilir. Yeterli eğitim düzeyi sayesinde olası saldırıya karşı her zaman tetiktedir.

Kendi çobanlık mesleği harici, sahipleri ile vakit geçirmeyi çok severler tatlı ve cana yakın halleri her zaman görünüşlerinin 1-0 önündedir.

Bu cins köpekler, genellikle kulübelerinde uyurlar. Onlara geniş kulübe yapmak son derece mantıklı bir fikirdir. Kulübede yatacağı yerin altına mutlaka bir yumuşak yatak konulmalıdır. Sert zeminlerde yatmaktan hoşlanmazlar. Evde beslendikleri zaman, mutlaka yumuşak bir yerde uyumaları gerekir Aksi takdirde sahibinin yatağını paylaşmaktan gocunmaz.

Avustralya çoban köpeğinin ilk bulunduğu yer çoğu kişinin tahmin ettiği gibi Avustralya değildir. Bu cins köpekler Amerika ve Avrupa’dan gelmişlerdir. İsimlerinin Avustralya denilmesinin sebebi göç ettikleri içindir. Avustralya çoban köpeği bulunduğu her ortamda ve her ülkede kendinden emin bir şekilde ilerlemiştir. Aynı zamanda karakteristik özelliğinden çok dış görünüşü ile dikkat çekmiştir.

Karakteristik özellikleri sebebiyle çalışırken asla kaytarmazlar. Sahiplerinin ne istediklerini tam olarak anlamaya çalışır ellerinden geldiğince komutlara uyum göstermeye gayret eder. Günün sonunda mutlaka bir ödül ile ödüllendirilmesi onun iş şevkini daha fazla arttırıp geçen aylardan daha fazla iş başarmasına neden olur.

Bu cins köpekler günümüzde çobanlık yapmak yerine yeni meslekleri artık görme engellilerin yanında en sadık dost, arama-kurtarma ekiplerinin en çalışkan iş arkadaşı olurlar. Bu sayede daha fazla insana yardım edip ilgi odağı olurlar. Özellikle arama-kurtarma ekiplerinin de çok fazla işe yararlar. Bunun sebebi koku alma duyularının çok iyi gelişmesidir.

Avustralya Çoban Köpeği Evde Beslenir mi?

Avustralya Çoban Köpeği Evde Beslenir mi?

Avustralya Çoban Köpeği sahiplenme işlemi sırasında, mutlaka genel özellikleri ve eğitimin derecesi sorulmalıdır. İlk sahibi ile arasındaki bağı kuvvetli olacağından, ayrılık yüzünü yaşayabilir. Kimi Avustralya çoban köpeği ise bu konuda depresyona girebilir. Bu yeterli süre tanındığını da bu duruma kolaylıkla alışacaktır.

Enerjik ve hareketli yapıları ile yeni sahiplerine alıştıkları zaman, sanki ilk sahibi oymuş gibi davranabilir. Bu durum insanı ne kadar çok bağlı olduğunu ve insansı özelliklerinin kendi karakterinde mevcut olduğunu gösterir.

Aynı zamanda günlük enerjilerini atmak, insanlarla sosyalleşmek, bir kişiye yardım etmek gibi çok çeşitli artı özellikleri vardır. Çok çeşitli köpek sporlarında kendilerini bu görevlere daha hazır hissederler.

Sahiplenilme öncesi Avustralya Çoban Köpeği Evde Beslenir mi diye akıllarda mutlak bir soru oluşur! genellikle kulübede yaşaması Onun için daha doğru olsa da, evde beslenmesinde bir sakınca görülmez. Sadece dikkat edilmesi gereken husus onun enerjik tavırlarını baskılamaktır. Evde oluşabilecek ufak tefek kazaların Bu sayede önüne geçilmiş olur.

Evde beslenmek kadar onların ilgiye ve sevgiye de ihtiyaçları vardır. Her bir kap mama ve su kadar değerli ilgi zamanlarının olması, günlük rutine karışması onların psikolojik sağlıklarını olumlu yönde etkiler. Bu sayede günlük yaşama daha çok adapte olurlar. Aynı oranda eğitimlerine de katkısı vardır.

Evde beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken Bir diğer konu da küçük çocuklarda Özellikle de bebeklerden nispeten uzak tutulmalıdır. Yani çok aktif ve enerji olduklarında kazaya sebep olabilir. Yeterli önlemler alındığında bu durum ufak ihtimallere dağılacaktır.

Avustralya Çoban Köpeği Ne Kadar Büyür?

Avustralya Çoban Köpeği Ne Kadar Büyür?

Avustralya Çoban Köpeği fiyat konusunda değerlendirilme yapılırken mutlaka yaş boy ve kilo açısından durumu etkileyen faktörler vardır. Yani özetlenecek olursa ne kadar fazla büyük o kadar fazla para demektir.

Genellikle 40 ile 50 santim arasında boyları uzar. Kalın kürkleri sayesinde normalden daha heybetli görünürler. Kırmızımsı kürk renkleri ile yürüyüşleri daha güzel gözükür. Göz renklerinin güzelliği zaten bütün sahipleri tarafından beğenilir ve en çok konuşulan uzun olmuştur.

Kilo olarak ortalama standartlardadır. En fazla 16 kilograma kadar çıkabilirler. Kilodan fazlası onlarda sağlık sorununa sebep olacaktır. Bu katlı minik dost sahipleri ile 15 sene kadar yaşayabilir. Kimi Avustralya çoban köpeği 20 seneye kadar sahipleri ile yaşamlarını paylaşmıştırlar.

Avustralya Çoban Köpeği Kaç TL?

Avustralya Çoban Köpeği Kaç TL?

Avustralya Çoban Köpeği Satılık ilanlarına bakıldığı zaman genel ortalama fiyat 2.500 TL ila 5.000 TL arasında değişmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Basenji Özellikleri ve Bakımı – Basenji Fiyatları- Basenji (patigen.com)

Avustralya Çoban Köpeği Yavru satılık ilanlarında ise gelen fiyat ortalama yine aynıdır. Daha çok bu köpek de ücretsiz sahiplendirme yoluna gidilir. Çünkü kimileri onun için bu yolun daha iyi olacağına kanaat getirir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.